Jaworzyna Krynicka to szczyt położony na terenie miejscowości Krynica-Zdrój w Beskidzie Sądeckim. Ma on wysokość 1114m n.p.m. i stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, która popularna jest wśród miłośników aktywnego wypoczynku. Na jej zboczach znajdują schroniska, stacje narciarskie, a także ścieżki i alejki piesze i rowerowe.
1. Szczyt Jaworzyny Krynickiej stanowi chętnie odwiedzany przez turystów punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na Beskid Sądecki. Swoją popularność Jaworzyna zawdzięcza łagodnemu podejściu oraz kolejce gondolowej, która wwozi pasażerów na szczyt góry z miejscowości Czarny Potok.
2. Na wysokości 1100m n.p.m. znajduje się Schronisko PTTK, które funkcjonuje od 1934 roku. Obecnie w schronisku znajdują się niewielkie pokoje, w których łącznie nocować mogą 34 osoby, a także bufet serwujący ciepłe posiłki i szybkie przekąski.
3. Na szczyt Jaworzyny Krynickiej prowadzą dwa szlaki: zielony (łączący Muszynę z Krynicą) oraz czerwony (ze Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej do Krynicy-Zdroju).
4. Przy odrobinie szczęścia na szlakach na szczyt Jaworzyny Krynickiej spotkać można lisy, wilki, sarny, jelenie, a nawet niedźwiedzia!
5. Tuż pod wierzchołkiem góry znajduje się Krynicki Ośrodek Historii Turystyki Górskiej, w którym bezpłatnie zobaczyć można bogatą kolekcję eksponatów związaną z wybitnymi postaciami urodzonymi w regionie. W miejscu tym znajduje się także niewielka wystawa o charakterze historycznym odnosząca się do walk II wojny światowej.
6. Na wschodnim stoku góry położony jest pomnik przyrody Kamień Diabelski – formacja skalna, która ma wysokość około 5 metrów. Ze skałą związana jest legenda. Według miejscowych podań kamień został zrzucony przez diabła, który chciał przy jego pomocy zniszczyć pobliskie wioski, jednak przestraszył się piania koguta i uciekł, pozostawiając po sobie monumentalny kamień.
7. Największą atrakcją Jaworzyny Krynickiej jest tutejsza Stacja Narciarska, która słynie z najdłuższej zagospodarowanej i oświetlonej trasy narciarskiej w Kraju.
8. Łącznie na zboczach góry wyznaczono 9 tras narciarskich o łącznej długości ponad 14 kilometrów.
9. Dziesiątki lat temu na Jaworzynie Krynickiej znajdowały się polany, które wykorzystywane były do wypasu owiec przez Łemków.
10. Poza miejscami zagospodarowanymi, Jaworzynę Krynicką porastają gęste lasy świerkowe. Rosną tu również modrzewie, jawory, sosny i jesiony. Rzadkim gatunkiem, występującym na zboczach góry, jest ostrożeń dwubarny – roślina z rodziny astrowatych.
11. Dojście na szczyt Jaworzyny Krynickiej z Krynicy-Zdroju zajmuje około 3,5 godziny. Zejście jest nieco prostsze i szybsze, przeciętnie zajmuje nie więcej niż 2,5 godziny.
12. W pobliżu góry przepływa wiele potoków m.in. Muszynka, Jastrzębik, Kryniczanka, Szczawniczek i Czarny Potok. Po Czarnym Potoku organizowane są spływy kajakowe i pontonowe, które stanowią doskonałą atrakcję dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku.