Zamek w Wiśniczu to okazała budowla reprezentująca styl renesansowy i barokowy, która znajduje się nad rzeką Leksandrówką we wsi Nowy Wiśnicz, 45 km na wschód od Krakowa, niedaleko miejscowości Bochnia. Ze względu na urodę zamku stanowi częsty cel wycieczek.
Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Najwcześniejsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku, choć najstarsze elementy budowli, jakie przetrwały do dziś, zostały zbudowane w wieku XIV. Zamieszkał tutaj wówczas rycerski ród Gryfitów.
2. Przez stulecia zamek znajdował się w posiadaniu najbardziej znamienitych polskich rodów takich, jak Lubomirscy, Sanguszkowie, Potoccy czy Zamoyscy.
3. W pierwszej połowie XX wieku na terenie zamku rozpoczęto prace remontowe, które przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Później budowlę przejęło państwo.
4. Obecnie zamek w Wiśniczu jest udostępniony zwiedzającym. W jego wnętrzach można podziwiać meble z XIX i XX wieku, fotografie przedstawiające zamek w poprzednich latach, a także prace plastyczne.
5. Na terenie zamku znajdują się szczegółowe makiety przedstawiające najpopularniejsze zamki w Polsce. Warto również zobaczyć salę balową oraz salę plafonową, która wyróżnia się pozłacanym sufitem.
6. Podczas wycieczki możliwe jest odwiedzenia kaplicy zamkowej, a także krypty, w której znajduje się sześć sarkofagów. To właśnie tutaj pochowany jest Stanisław Lubomirski, który reprezentował znany ród i był właścicielem zamku.
7. Z powstaniem zamku wiąże się słynna legenda o zatrudnionych przy budowie jeńcach tureckich lub tatarskich. Mieli oni próbować ucieczki za pomocą skonstruowanych przez siebie skrzydeł zaczynając z góry zamkowej. Oczywiście nie udało im się to, a na miejscu ich upadku postawiono kolumny. Jedna z nich znajduje się na przykład w Wiśniczu, a inna w Bochni.
8. W 1971 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy, na którym widnieje Zamek w Wiśniczu. Należał on do serii “Zamki polskie” i miał nominał 40 gr. Autorem znaczka był polski malarz i grafik, Tadeusz Michaluk.
9. W XVII wieku zamek reprezentował twierdzę typu “palazzo in fortezza”, a więc pałac posiadający cechy obronne. Wokół niego roztaczał się park ze zwierzyńcem, a także obszerne ogrody.
10. Zamek wyróżnia się przede wszystkim dzięki pięciu basztom, które mają różne kształty. Trzy z nich są okrągłe, jedna jest kwadratowa, a ostatnia czworoboczna.
11. Na zewnętrznym dziedzińcu zamku znajduje się kilka armat, a także głęboka na ponad 30 metrów studnia. Według relacji przy jej budowie pracowali jeńcy tatarscy, którzy zostali wzięci do niewoli po bitwie pod Chocimiem w 1621 roku.
12. Jedną z najciekawszych sal na terenie zamku jest tak zwana sala akustyczna, gdzie rzekomo kiedyś udzielano spowiedzi. Słowa wypowiedziane w jednym narożniku sali są doskonale słyszalne w narożniku znajdującym się naprzeciwko, co można z łatwością sprawdzić.