Polska to kraj, w którym przyroda stworzyła wiele cudownych krajobrazów. Mieszkając w Polsce mamy możliwość podziwiać zarówno morskie pejzaże, jak i cudowną panoramy z najwyższych szczytów gór. Fani odpoczynku nad jeziorami także mają możliwość spędzenia czasu na bajecznych Mazurach, który słyną ze swojego piękna. Na terenie naszego kraju zerknąć możemy się z niesamowitą florą i fauną, na żywo zobaczyć wyjątkowe gatunki zwierząt w ich naturalnym środowisku. Coraz więcej osób decyduje się na planowanie wakacyjnego wypoczynku na łonie natury. Dzięki temu mamy możliwość odpoczynku z dala od zgiełku miasta, na świeżym powietrzu, gdzie zapominamy o naszych codziennych problemach związanych z pracą i życiem zawodowym. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Dłubniański Park Krajobrazowy, który może zachwycić nas cudownymi widokami.
1. Jedną z atrakcji parku wzbudzające największe zainteresowanie wśród turystów są źródła pulsujące, położone są one w Ściborzycach oraz Imbramowicach.
2. Dłubniański Park Krajobrazowy położony jest niedaleko Krakowa na granicy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny miechowski. Jest to idealne miejsce na spacery i odpoczynek od zgiełku miasta.
3. Sam park zajmuje powierzchnię około 11 ha. Jednak główną część parku stanowią powierzchnię rolne, zajmują one około 80% obszaru parku.
4. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest źródło Jordan znajdujące się we wsi Ściborzyce. Źródełko to posiada niesamowity kolor turkusu,. Jeziorko podziwiać można z drewnianej kładki przygotowanej specjalnie dla turystów. Ciekawe jest również to, że woda w jeziorze utrzymuje stałą temperaturę 10°C, w związku z tym dawniej pełniła funkcję lodówki. Wcześniej wspomniane belki pełniły rolę półek.
5. Niedaleko źródła jordan znaleźć możemy okazały Dwór Popielów. Niestety miejsce to jest terenem prywatnym i oglądać można go tylko z daleka.
6. Kolejnym pulsującym źródełkiem jest źródło Hydrografów, które znajduje się we wsi Imbramowice. On również zachwyca swoim turkusowo-niebieskim kolorem. W jego sąsiedztwie znajduje się nieczynny już młyn, który również warto zobaczyć.
7. Dłubniański Park Krajobrazowy utworzony został w 1981 r. i ma on na celu chronić żyjące w tych terenach gatunki zwierząt i roślin. Na jego terenie znajdują się dwa rezerwaty przyrody.
8. Dłubniański Park Krajobrazowy oprócz pięknej przyrody oferuje turystom również liczne, cenne zabytki architektury, wśród których dominują kościoły i zespoły dworsko-parkowe.
9. Przed rozpoczęciem planowania wycieczki do parku warto zapoznać się z przewodnikiem przygotowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
10. Fani architektury sakralnej odwiedzając źródło Hydro grafów we wsi Imbramowice powinni zobaczyć Klasztor Sióstr Norbertanek, który został ufundowany w 1223 roku. Znajduje siętam kompleks rozrzuconych budynków pochodzących z początku osiemnastego wieku. Ciekawostką jest to, że w klasztorze zakupić można sól egzorcyzmowaną, która chroni miejsce przed wpływami moc demonicznej. Warto odwiedzić również figurę Nepomuka, a także Ceglane latarnie umarłych.
11. Kolejnym elementem, który warto odwiedzić będąc Dłubniański Park Krajobrazowy jest romański kościół św. Mikołaja w Wysicach. Jest to kościół początku trzynastego wieku.
Dłubniański Park Krajobrazowy to miejsce idealne na weekendową wycieczką z rodziną. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się wcześniej wspomniane źródełka pulsacyjne, które nie tylko robią wrażenie wizualne, ale również świetnie wyglądają na zdjęciach.