18 Popularnych Atrakcji w Małopolsce 🗺️

fotografia – Pixabay

Województwo małopolskie położone jest w południowo-środkowej części Polski i uznawane jest za wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. Swoim zasięgiem obejmuje malownicze pasma górskie – Tatry i Pieniny – a także zabytkowe miasta, przepięknie, górskie miejscowości i klimatyczne uroczyska. Największym i najważniejszym z nich jest stolica województwa, Kraków, który przez wielu uznawany jest za jedno z najwspanialszych polskich miast.

Gdzie zatem wyskoczyć na weekend w Małopolsce? Przedstawiamy 18 miejsc, które warto odwiedzić!

1. Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy (oficjalnie nazwany „Zamkiem Dunajec”) to średniowieczne grodzisko, wspaniale umiejscowione nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Budowla powstała na początku XIV wieku i przez setki lat przechodził w ręce różnych rodów, dzięki czemu zyskał barwną, bogatą historię. Obecnie w Zamku Dunajec prezentowane są zbiory muzealne: dawne wyposażenie wnętrz pałacowych, dokumenty, dzieła sztuki, a także obiekty pozyskane w trakcie wykopalisk archeologicznych. Turyści mogą także zwiedzić górne tarasy posiadłości, z których rozpościera się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie i liczne szczyty Pienin.

Podczas zwiedzania obiektu warto wybrać się także do leżących po drugiej stronie jeziora ruin Zamku Czorsztyńskiego, a także obejrzeć panoramę zbiornika z wysokiej zapory na Jeziorze Czorsztyńskim. W okolicy znajduje się wejście do Pienińskiego Parku Narodowego, a także niewielka przystań, z której wypływają statki wycieczkowe krążące po akwenie.

2. Wieś Zalipie

Zalipie to niewielka wieś w małopolskiej gminie Olesno, której piękno zachwyca turystów podróżujących po Małopolsce. Charakterystyczną cechą zalipiańskiego krajobrazu są białe, drewniane domy, bogato zdobione kolorowymi, folkowymi wzorami. Malowanie chat ma naprawdę imponującą historię – tradycja ta powstała w XIX wieku i do tej pory jest kultywowana. Najwspanialszy widok czeka na nas na przełomie czerwca i lipca, kiedy to organizowany jest miejscowy konkurs „Malowana Chata” – mieszanki wsi bogato zdobią elewacje swoich domów, a także tworzą prace, które zobaczyć można w Zagrodzie Felicji Curyłowej.

3. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy obejmuje dwie malownicze krainy geograficzne: Dolinę Prądnika oraz Dolinę Sąspowską. Charakterystyczną cechą ojcowskiego krajobrazu są bogate formacje skalne: iglice, ściany skalne, wapienie i jaskinie. Podczas wycieczki przez doliny zobaczyć można Bramę Krakowską, Igłę Deodymy czy Maczugę Herkulesa. Turyści mogą zwiedzić Jaskinię Ciemną, która uznawana jest za wyjątkowo wartościowe stanowisko archeologiczne: szacuje się, że była ona zamieszkiwana przez neandertalczyków nawet 65 tysięcy lat temu! Do zwiedzania udostępniona została także Jaskinia Łokietka, czyli największa jaskinia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Przez obszar parku przechodzi wiele oznakowanych szlaków turystycznych, które mają łączną długość aż 46 kilometrów. Wiele z nich jest doskonale dostosowanych do podróżowania z małymi dziećmi (płaska, równa nawierzchnia, idealna do przejazdu wózkami). Na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego zwiedzić można również kilka historycznych obiektów: Zamek Pieskowa Skała, ruiny średniowiecznego Zamku Ojcowskiego, drewniana kapliczka „Na Wodzie” i zabytkowy kościół w Grodzisku.



4. Zamek Pieskowa Skała

Renesansowy Zamek Pieskowa Skała to jeden z najważniejszych obiektów architektonicznych znajdujących się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Choć obecny wygląd zamek zyskał dopiero na przełomie XIX i XX wieku, historia obronnej warowni w tym miejscu sięga roku 1315, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o budowli. Malownicza posiadłość wielokrotnie wykorzystywana była jako sceneria polskich produkcji filmowych i serialowych – zobaczyć go możemy m.in. w „Ogniem i Mieczem”, „Stawce większej niż życie”, „Podróży za jeden uśmiech” i w „Janosiku”. We wnętrzach posiadłości obecnie mieści się muzeum, w którym udostępniono zabytkowe wnętrza z oryginalnym, wiekowym wyposażeniem, a także dzieła sztuki (głównie malarstwa i rzeźby) i ekspozycję historyczną.

5. Kraków

Kraków jest największym miastem w województwie małopolskim, a także jednym z najważniejszych ośrodków akademickich, kulturowych i gospodarczych w całej Polsce. Niegdysiejsza stolica kraju zachwyca licznymi zabytkami, wspaniałą architekturą i mnóstwem atrakcji. Z pewnością punktem obowiązkowym wycieczki do Krakowa jest zwiedzanie Rynku, przy którym zobaczyć można Bazylikę Mariacką, Sukiennice oraz klimatyczne, zabytkowe kamienice. Przy krakowskim Rynku znajdują się dziesiątki restauracji, kameralnych kawiarni i piwiarni, a przez większą część roku porozstawiane są tu zewnętrzne ogródki, przy których można zjeść dania kuchni regionalnej.

W Krakowie nie brakuje ciekawych muzeów, które zachwycą miłośników historii, kultury i sztuki. Do najważniejszych z nich należą: Muzeum Narodowe oraz Muzeum Książąt Czartoryskich. Na dzieci czeka mnóstwo atrakcji w krakowskim Ogrodzie Zoologicznym, dużym parku wodnym i w Muzeum Iluzji zlokalizowanym w pobliżu Rynku.

Warto również wybrać się na słynny Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską, położoną nieopodal rynku.

6. Kopalnia soli w Wieliczce

W województwie małopolskim znajdują się dwie duże kopalni soli, które udostępnione są do zwiedzania przez turystów. Najbardziej znaną – i prawdopodobnie najbardziej znaną kopalnią w całej Polsce – jest kopalnia soli w Wieliczce. Zwiedzając Wieliczkę odwiedzimy monumentalne komory powstałe w trakcie wydobywania bogatych złóż soli, piękną Kaplicę św. Antoniego oraz Groty Kryształowe: rezerwat przyrodniczy, w którym podziwiać można fantazyjne formacje halitowe. Trasa turystyczna ma długość 3 kilometrów, a jej zwiedzanie zajmuje od 2 do 3 godzin. W środku korzystać można także z tężni solankowej, a sam mikroklimat kopalni wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie.

Warto odwiedzić także kopalnię soli w Bochni, której początki sięgają XIII wieku. Przejeżdża przez nią kolejka turystyczna, której podziemna trasa liczy około 1 kilometra długości. Na zwiedzających czeka m.in. przeprawa łodzią, ogromne komory, Kaplica św. Kingi, a nawet zwiedzanie dawnej podziemnej stajni konnej.

7. Dolinki Krakowskie

Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie” stanowi część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, która charakteryzuje się występowaniem zjawiskowych formacji skalnych, powstałych w wyniku procesów krasowych. Park ma powierzchnię prawie 700 hektarów i zasięgiem obejmuje obszar 10 dolin oraz Wąwozu Podskalańskiego. Jedną z największych atrakcji Dolinek Krakowskich jest Sokolica – ogromna formacja skalna o wysokości 100 metrów, która jest chętnie odwiedzana przez miłośników wspinaczki górskiej. Na terenie parku znajduje się również Jaskinia Nietoperzowa: oświetlona i zabezpieczona grota, która udostępniona została do ruchu turystycznego. Swoją nazwę wzięła od szczątków dziesiątków gatunków nietoperzy, w tym licznych gatunków już nieistniejących. Cały park krajobrazowy jest doskonale przystosowany do zwiedzania pieszego i rowerowego: znajdują się tu oznakowane szlaki, miejsca do odpoczynku i ścieżki rowerowe, a w okolicy umiejscowione zostały hotele, parkingi i lokale gastronomiczne.

8. Babia Góra

Babia Góra to masyw Beskidu Żywieckiego, którego szczyt (zwany Diablakiem) wznosi się na wysokość 1725m n.p.m. Objęty jest on w dużej części ochroną Babiogórskiego Parku Narodowego. Choć góra jest stosunkowo niska i topograficznie niezbyt wymagająca, nie bez powodu nazywana jest też Kapryśnicą i Królową Niepogody – specyficzne ułożenie masywu sprawia, że pogoda na różnych wysokościach Babiej Góry może być bardzo zmienna i skrajna. Na północnym stoku góry umiejscowione jest schronisko PTTK Markowe Szczawiny, które oferuje wyżywienie i noclegi dla turystów.

Babiogórski Park Narodowy zajmuje łączną powierzchnię prawie 3400 hektarów. Spotkać tu można ponad 650 gatunków roślin naczyniowych, setki gatunków mchów, porostów i grzybów, a przy odrobinie szczęścia również zwierzęcych mieszkańców okolic Babiej Góry: rysie, sarny, dziki, padalce i zaskrońce. Cały park poprzecinany jest szlakami pieszymi i rowerowymi, na jego terenie znajdują się również stanowiska do uprawiania wspinaczki skalnej oraz narciarstwa.

9. Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój położona jest w południowej części województwa małopolskiego. Niewielkie, klimatyczne miasteczko przyciąga turystów przede wszystkim swoim uzdrowiskiem: znajdują się tu pijalnie wód, tężnie, sanatoria i parki uzdrowiskowe. Wydobywana z okolicznych źródeł i odwiertów woda wykazuje wyjątkowe, prozdrowotne właściwości. W ośrodkach w Krynicy-Zdroju leczone są przewlekłe dolegliwości bólowe, schorzenia układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego oraz problemy o podłożu reumatologicznym i kostnym.

Największą atrakcją Krynicy-Zdroju jest monumentalna wieża widokowa, która położona jest w szczytowej części stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Wieża osiąga maksymalną wysokość 49,5 metra i złożona jest z długiej na ponad kilometr „ścieżki w drzewach”, która pozwala na podziwianie górskich krajobrazów.

10. Ogród Zmysłów w Muszynie

W Muszynie – niewielkiej miejscowości uzdrowiskowej w województwie małopolskim – znajduje się wyjątkowy park zdrojowy nazywany Ogrodem Zmysłów lub Ogrodem Sensorycznym. Miejsce zostało zaprojektowane i stworzone w taki sposób, by oddziaływało nie tylko na wzrok, ale również na pozostałe zmysły: słuch, dotyk, węch i smak. W Strefie Zapachu rosną kwiaty i krzewy, które wydzielają miłe, przyjemne i intensywne aromaty. W Strefie Słuchu zaś posłuchać można śpiewu ptaków i dźwięków traw i drzew, które kołysane są przez wiatr. Dodatkowo w Ogrodzie Zmysłów znajduje się Strefa Zdrowia (z siłownią na świeżym powietrzu), Strefa Afrodyty oraz Ogród Baśni i Legend.

11. Tarnów

Tarnów jest jednym z najważniejszych i największych miast województwa małopolskiego. Miejscowość zyskała prawa miejskie w 1330 roku – ze względu na bogatą, długą historię, podziwiać tu można liczne zabytki. W Tarnowie znajduje się m.in. zabytkowy Rynek, ruiny średniowiecznego Zamku Tarnowskich, pozostałości po dawnych obwarowaniach miejskich oraz kilka przepięknych, starych kościołów. Na miłośników kultury, sztuki i historii czekają dwie galerie (Galeria „Panorama” oraz Galeria BWA Tarnów), a także miejskie Muzeum Historii Tarnowa i Regionu.

12. Lanckorona

Lanckorona jest niewielką wsią w okolicach Wadowic, która słynie ze swojej niezwykłej architektury. Przy samym lanckorońskim rynku znajdują się liczne drewniane domy z XIX wieku, a zapuszczając się w nieco oddalone od centralnej części wsi uliczki zobaczyć można majestatyczne, zabytkowe wille i posiadłości. Największą atrakcją miejscowości są pozostałości po czternastowiecznym zamku, wybudowanym na zlecenie Kazimierza Wielkiego. Warto wybrać się również do tutejszego Muzeum Etnograficznego Ziemi Lanckorońskiej, w którym prezentowane są zabytki regionalnej sztuki i ludowego budownictwa.

13. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Miłośnicy małopolskiej kultury, historii i sztuki z pewnością powinni odwiedzić Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, w którym zaprezentowane zostały budynki Krakowiaków Zachodnich – grupy etnicznej, która zamieszkiwała okolice Krakowa, Oświęcimia, Bochni, Chrzanowa i Olkusza. Łącznie w skansenie znajduje się 25 obiektów architektury dużej, w tym osiemnastowieczny dworek z Drogini, zabytkowa olejarnia, chałupy, zagrody i karczmy. W jednym z najstarszych budynków – w kościele z Ryczowa, powstałym jeszcze w XVII wieku – co roku odbywa się letni Festiwal Muzyki Organowej i Kościelnej, który przyciąga turystów z całego województwa. W skansenie odbywają się również inne wydarzenia cykliczne, a także warsztaty i pokazy dla dzieci, konkursy, prelekcje i występy lokalnych grup artystycznych.

14. Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy to jeden z aż sześciu małopolskich parków narodowych. Znajduje się w południowej części województwa przy granicy ze Słowacją. Choć oferuje mnóstwo widokowych szlaków turystycznych, podróżnicy najczęściej wybierają zdobycie dwóch szczytów: Trzech Koron i Sokolicy. Najwyższym wzniesieniem Trzech Koron jest Okrąglica o wysokości 982m n.p.m. Prowadzą z nią oznakowane trasy piesze m.in. ze Szczawnicy, Krościenka i okolic Jeziora Czorsztyńskiego. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać można panoramę Pienin, Tatr, wzniesienia Beskidów, a przy dobrej widoczności nawet Babią Górę.

Równie popularna jest trasa na Sokolicę (górę o wysokości 747m n.p.m.). Na jej szczycie rośnie słynna sosna, która liczy około 500 lat – obejrzeć ją można ze specjalnie wyznaczonego punktu widokowego.

15. Spływ Dunajcem

Jedną z największych atrakcji południowej części województwa małopolskiego jest spływ Dunajcem – rzeką, która uznawana jest za jedną z najczystszych i najpiękniejszych w całej Polsce. Dunajec charakteryzuje się szybkim, wartkim nurtem oraz licznymi meandrami i kaskadami wodnymi, których pokonanie wymaga od kajakarzy dużych umiejętności, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Na początkujących czekają jednak spływy pontonowe, które odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorów, a także spływy tratwami flisackimi, które składają się z połączonych ze sobą, wąskich łódek drewnianych.

16. Zakopane i Tatry

Za jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie części województwa małopolskiego z pewnością można uznać okolice Tatr i Zakopane – prawdopodobnie najbardziej znany górski kurort w całej Polsce. Zakopane zachwyca swoją drewnianą architekturą, deptakiem Krupówki (być możne najsławniejszą ulicą w kraju) oraz wieloma atrakcjami.

W miejscowości warto odwiedzić liczne muzea i galerie sztuki- gmach Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Oscypka, Galeria Władysława Hasiora czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W dolnej części Krupówek umiejscowiono stację, z której kursują kolejki torowe na szczyt Gubałówki – wzniesienia, na którym znajdują się restauracje, bary, sklepy i punkt widokowy na przepiękną panoramę Tatr.

Przez obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego przechodzą setki kilometrów szlaków pieszych, które dostosowane są do umiejętności osób początkujących i zaawansowanych. Warto odwiedzić Morskie Oko, tatrzańskie doliny (Dolinę Chochołowską, Dolinę Kościeliską, Dolinę Gąsienicową) oraz Kasprowy Wierch – masywny szczyt, na który wjechać można kolejką z wagonikami kursującymi kilkanaście metrów nad ziemią. Na nieco bardziej doświadczonych podróżników czekają Rysy, czyli najwyższy szczyt polskiej części Tatr, który wymaga sporych umiejętności wspinaczkowych.

Dużą atrakcją okolic Zakopanego są tutejsze baseny termalne. Najpopularniejszy kurort Termy Bukovina umiejscowiony jest w Bukowinie Tatrzańskiej. Jednak w odległości od kilku do kilkunastu kilometrów znajdują się Termy Chochołowskie, Termy Bania oraz Termy Gorący Potok w Szaflarach. Wody wypełniające baseny wykazują lecznicze właściwości: łagodzą dolegliwości bólowe, pozytywnie wpływają na układ krążenia oraz pomagają w zwalczaniu różnych chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

17. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto, choć nie tak widowiskowe jak czeskie i karkonoskie skalne miasta, stanowi świetną propozycję na krótką, popołudniową wycieczkę. Rezerwat znajduje się na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, zajmuje powierzchnię nieco ponad 15 hektarów, a jego główną atrakcją są fantazyjne formacje skalne. Przez Skamieniałe Miasto przechodzi niebieski szlak turystycznych – podążając trasą zobaczyć można m.in. skalne wychodnie (Grunwald, Czarownica, Ratusz) oraz Lisi Wąwóz, a także dotrzeć do malowniczego Wodospadu Czarownic przy Wąwozie Ciężkowickim.

18. Wadowice

Wadowice słyną z postaci wybitnego polskiego papieża – to właśnie tu urodził się Jan Paweł II. Przez miejscowość przechodzą cztery turystyczne szlaki piesze, którymi dotrzeć można do Zatoru, Kalwarii Zebrzydowskiej, na górę Żar oraz w okolice wzniesień Beskidu Andrychowskiego. Zwiedzając Wadowice warto zwrócić szczególną uwagę na neobarokową architekturę miasta oraz odwiedzić tutejsze muzea: Dom Rodzinny Jana Pawła II, Dom Papieski i Muzeum Miejskie. W miejscowości znajduje się również ciekawe Muzeum Hell’s Angel, które poświęcone zostało relacjom polsko-amerykańskim oraz żołnierzom obu krajów, którzy oddali życie w trakcie walk II wojny światowej.

4.3/5 - (35 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić