Muszyna 🗺️ Atrakcje Turystyczne i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Muszyna to piękna, uzdrowiskowa miejscowość leżąca w województwie małopolskim w dolinie rzeki Poprad. Słynie przede wszystkim z rozlewni wód mineralnych o zdrowotnych właściwościach.

Uzdrowisko w Muszynie

W mieście znajdują się źródła wody, która bogata jest w magnez, wapń, potas, żelazo i selen. Leczone są tu choroby dróg oddechowych (np. przewlekłe zapalenia gardła, alergie, astma) oraz choroby układu pokarmu (takie jak wrzody żołądka). Największą atrakcją miasta i miejscem o charakterze uzdrowiskowym jest Park Zdrojowy “Zapopradzie”. Poprzecinany jest licznymi alejkami i ścieżkami rowerowymi, znajduje się tu również siłownia na świeżym powietrzu, altanki, wiata grillowa i wieża widokowa. Przez Park przepływa strumień kaskadowy z mostkami i położonymi w pobliżu ławkami. Wydzieloną część Parku zajmuje Ogród Zmysłów, gdzie znajduje się sfera zapachowa z posadzonymi intensywnie pachnącymi kwiatami, ogród dźwięku oraz część wzrokowa i smakowa, gdzie rosną krzewy i drzewa z owocami jadalnymi.

Pozostałe atrakcje w Muszynie

1. Zamek w Muszynie – ruiny zamku powstałego w XV wieku dzięki inwestycji Zbigniewa Oleśnickiego. Umiejscowiony jest na wysokiej skarpie zwanej Górą Basztową między Muszynką i Szczawnikiem. Do dziś zachowała się część południowych murów obronnych oraz fragmenty wieży. Oznakowana ścieżka prowadzi na sam szczyt wzgórza, z którego rozciąga się piękna panorama doliny Popradu.

2. Muzeum Regionalne – obiekt kolekcjonujący eksponaty o znaczeniu historycznym i kulturowym. Znajduje się w nim duża ekspozycja etnograficzna związana z Łemkami i zamieszkującą Muszynę społecznością żydowską. Dodatkową atrakcją Muzeum jest wystawa sztuki amatorskiej i współczesnej.

3. Kościół św. Józefa – siedemnastowieczna, barokowa świątynia, której cechą charakterystyczną jest jasna elewacja kamienna i wysoka wieżyczka. Początkowo kościół pełnił funkcję obronną, o czym świadczą otwory strzelnicze pod gzymsem. W środku podziwiać można piękną kolekcję gotyckich rzeźb.

4. Ogrody Biblijne – największy tego typu obiekt w całej Polsce. Ogrody zajmują powierzchnię 1,5 hektara i podzielone są na 5 części tematycznych. Pierwsza z nich ukazuje historię zawartą w Biblii, od wydarzeń z Raju, aż po ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kolejne strefy przedstawiają Krajobraz Biblijne i Nauki Proroków, a dodatkowo wydzielony jest Ogród Dziecięcy i Labirynt Zakochanych.

5. Magiczny Ogród – piękny, zielony teren, który umożliwia odpoczynek na świeżym powietrzu. Znajdują się tu stawy relaksacyjne, które zamieszkują karpie, alejki, mostki i miejsca do odpoczynku. Ogrody stworzone zostały na wzór antycznych ogrodów greckich, a klimatu dodają porozstawiane rzeźby przedstawiające greckich bogów. To miejsce, w którym oglądać można liczne gatunki egzotycznych ptaków m.in. australijskie czarne łabędzie i chińskie kaczki mandarynki, srebrne bażanty i pawie indyjskie. Przy Ogrodzie znajduje się Pijalnia Wód Antonii.

6. Rynek w Muszynie – niewielki, kwadratowy plac główny, który otoczony jest licznymi zabytkowymi kamienicami. Znajdują się tu dwie kapliczki świętych – Jana Nepomucena i Świętego Floriana – ustawione na początku XIX wieku w celu ochrony miasta przed powodziami i pożarami. Na zazielenionym Rynku znajdują się miejsca do odpoczynku oraz liczne obiekty handlowe i gastronomiczne.

7. Mofeta – największy w Polsce teren, w którym występuje zjawisko uwalniania się podziemnych gazów na zewnątrz. Mofeta znajduje się na bagnistym obszarze potoku Złockiego. Wydobywający się gaz to głównie dwutlenek węgla, który bulgocze na powierzchni mokradeł. Zjawisko podziwiać można ze specjalnego, widokowego pomostu.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie małopolskim 🗺️


Muszyna dla Aktywnych

Muszyna to miejscowość, która zachwyci wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. W okolicach znajdziemy mnóstwo szlaków pieszych i krajobrazowych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Popradzki Park Krajobrazowy, przez który ciągnie się ścieżka edukacyjna (rozpoczynająca nieco ponad kilometr od samego centrum Muszyny) o długości ponad 4 kilometrów. Samych ścieżek tego typu w Parku jest aż 11, a dodatkowe szlaki turystyczne ciągną się na 350 kilometrów.

Dużą atrakcją, która cieszy się szczególną popularnością od wiosny do jesieni, jest pontonowy spływ Popradem. Spływy organizowane są przez licencjonowanych instruktorów, a sama rzeka nie jest wyjątkowo wymagająca – z atrakcji często korzystają rodziny z dziećmi oraz grupy wycieczkowe.

Turystyka w Muszynie nie ustaje także zimą. Umiejscowiony jest tu ośrodek narciarski Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla z licznymi trasami narciarskimi, szkółką dla początkujących i wypożyczalnią sprzętu sportowego, a w okolicy znajdziemy dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.

Historia Muszyny

Pierwsze wzmianki o osadzie istniejącej na terenie obecnej Muszyny pochodzą już z roku 1209. W połowie XIII wieku uzyskała ona prawa miejskie nadane przez Kazimierza Wielkiego, a wkrótce potem do regionu zaczęła napływać ludność z terenów Rusi, Wołoszczyzny i Zakarpacia. Stworzyli oni specyficzną grupę etniczną, dziś znaną jako Łemkowie. Jako uzdrowisko Muszyna zaczęła rozwijać się dopiero w XX wieku, początkowo za sprawą poprowadzonej wcześniej kolei, później dzięki odkryciu zdrowotnych właściwości wód mineralnych.

4.1/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić