Wierchporoniec 🗺️ 12 Ciekawostek

Wierchporoniec
Widok z górnej części Rusinowej Polany na Wierchporoniec i Pogórze Spisko-Gubałowskie/ foto – Autorstwa CandidateKey – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76737189

Wierchporoniec to górski grzbiet, który wznosi się na wysokość 1105m n.p.m. Znajduje się on na granicy Tatr i Podgórza Bukinowskiego. Jest ważną atrakcją turystyczną, celem pieszych wędrówek, a także miejscem, przez które przechodzą ważne tatrzańskie trasy (np. trasa z Zakopanego nad Morskie Oko czyli tzw. droga Oswalda Blazera. Z jego szczytów rozciąga się piękny widok na majestatyczne Tatry, a także mniejsze wzgórza, doliny i pobliskie miejscowości.

1. Choć oficjalną nazwą góry jest “Wierchporoniec” (łącznie pisane) i taka nazwa widnieje w przewodnikach i na mapach. Dosyć często używa się jednak nieoficjalnej, rozdzielnej formy nazwy wierzchołka (Wierch Poroniec).

2. Na szczycie Wierchporońca znajdują się źródła potoku Poroniec, który ma długość nieco ponad 8 kilometrów i jest jednym z dopływów Białego Dunajca. Rzeka uchodzi do wód Zakopianki w Poroninie – słynnej miejscowości wypoczynkowej, która graniczy z Zakopanem.

3. Wierchporoniec znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cały park uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce, a swoim zasięgiem obejmuje najwyższe szczyty górskie w kraju.

4. Przez górę ciągnie się droga, która prowadzi do przejścia granicznego między Polską i Słowacją na Łysej Polanie.

5. Na Wierchporoniec dostać się można zielonym szlakiem z Rusinowej Polany. Cały szlak ma długość 11,5 kilometrów, a jego przejście zajmuje około 4 godzin.

6. Zbocza góry są porośnięte gęstymi lasami, które zamieszkuje wiele dużych ssaków. Spotkać tu można niedźwiedzie, jelenie i wilki. Dosyć licznie występują również głuszce – duże ptaki z rodziny kurowatych, które osiągają długość nawet 1 metra i rozpiętość skrzydeł dochodzącą do 135 centymetrów.

7. Nazwa góry pochodzi od nazwy polany Poroniec, która znajduje się na szczycie góry na wysokości 1100 m.n.p. Na rozległej polanie niegdyś znajdowały się szopy pasterskie, a teren chętnie był wykorzystywany przez lokalnych mieszkańców do wypasu owiec.

8. Najbliższy parking, z którego dostać można się na szlaki wiodące na Wierchporoniec, znajduje się przy Rusinowej Polanie. Całodzienna opłata za samochód osobowy to około 30zł.

9. Szlak z Rusinowej Polany na Wierchporoniec jest doskonale zagospodarowany i przystosowany do ruchu. Można go przemierzyć nawet z wózkiem dziecięcym. Dodatkowo na szlaku znajdują się m.in. ławki i miejsca piknikowe, a przed wejściem na polanę także sklepy z pamiątkami i przekąskami oraz bary i kawiarnie.

10. Podczas wycieczki na szczyt warto zboczyć nieco z trasy i zobaczyć wspaniałe, drewniane Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr. Znajduje się ono na Wiktorówkach, zaledwie 10 minut wolnym spacerem od głównego szlaku. Według legend w miejscu tym Matka Boska ukazała się młodej pasterce żyjącej w XIX wieku, a na cześć tego wydarzenia powstała kaplica, która w późniejszym czasie została rozbudowana do dzisiejszej formy.

11. Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne. Całodzienne bilety kosztują 7zł (bilet normalny) i 3,50zł (bilet ulgowy). W niektórych miejscach znajdują się kasy biletowe, jednak bilet można zakupić również przez Internet, a w razie kontroli okazać go na smartfonie.

12. Tereny Wierchporońca niegdyś były zamieszkiwane przez zwierzynę łowną, na którą często polowali nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również szlachcice i arystokraci. W 1895 roku w polowaniu na niedźwiedzia na Wierchporońcu wziął udział m.in. wybitny polski pisarz Henryk Sienkiewicz.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić