Rusinowa Polana – Informacje i Ciekawostki

rusinowa polana
foto – Autorstwa CandidateKey – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76737189

Rusinowa Polana – polana reglowa licząca ok. 100 ha (w tym 20 ha zajmowane przez łąki), która rozciąga się pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m n.p.m.) i Gołym Wierchem (1205 m n.p.m.) Położona jest na wysokości ok. 1180-1300 m n.p.m.

1. Nazwa pochodzi od nazwiska sołtysów ze wsi Groń, Rusinów, którzy otrzymali polanę w 1628 r. z nadania króla Zygmunta III Wazy. Poza nazwami Rusinowa Polana można spotkać się również z określeniami Rusinowa Jaworzyna, Rusinka. Rusinówka i po prostu Polana.

2. Niegdyś istniała tu osada pasterska. Jeszcze w połowie XX w. znajdowało się tu 20 szałasów, z których do tej pory zostało zaledwie kilka. Prowadzony jest tu obecnie wypas kulturowy owiec, liczący ok. 200 sztuk. Zajmuje się tym p. Stanisław Rychtarczyk.

3. W sezonie letnim funkcjonuje bacówka, w której można nabyć produkty z owczego mleka, na czele z oscypkiem.

4. Do Rusinowej Polany można dojść szlakiem niebieskim, prowadzącym od Drogi Oswalda Balzera lub szlakiem zielonym, który zaczyna się przy Wierchu Poroniec, a kończy przy schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

5. Dojście do Rusinowej Polany jest łatwe. Różnice poziomów pokonywane na trasie są niewielkie. Często jest wybierana z tego względu jako punkt docelowy przez początkujących turystów bądź rodziny z małymi dziećmi.

6. Rusinowa Polana znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w związku z czym obowiązują opłaty za wstęp. Bilet normalny kosztuje 7 zł, natomiast bilet ulgowy 3,50 zł. W sprzedaży są również bilety 7-dniowe i grupowe.

7. Z Rusinowej Polany rozciąga się wspaniały widok na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Dostrzec można m. in. Rysy, Baranie Rogi, Gerlach, Lodowy Szczyt, Czerwoną Turnię, Hawrań.

8. Dla turystów przygotowane są stoły i ławy, przy których można odpocząć i nacieszyć się wspaniałymi widokami.

9. Z Rusinowej Polany można wyruszyć zielonym szlakiem na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m.), która stanowi doskonały punkt widokowy. Czas przejścia wynosi ok. 50 min.

10. Niegdyś turystów na Rusinowej Polanie witała mieszkająca tu w pasterskim szałasie „Babka”, p. Aniela Kobylarczykowa (1897-1985). Udzielała turystom schronienia, dzieliła się jedzeniem. Początkowo czyniła to wraz z mężem, p. Ludwikiem Kobylarczykiem (1896-1974), zwanym „Dziadkiem”, a po jego śmierci już sama.

11. Rusinową Polanę chętnie odwiedzał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Jedna z anegdot opowiada, jak będąc już kardynałem, przynosił wodę „Babce” Kobylarczykowej, by zrobiła mu herbatę. Po jego wyborze na Stolicę Piotrową miała stwierdzić, że gdyby wiedziała, jak się sprawy potoczą, to nie robiłaby herbaty i miałaby teraz dwa wiaderka wody święconej.

12. W pobliżu Rusinowej Polany znajduje się kaplica na Wiktorówkach, gdzie w 1860 r. Matka Boża miała się ukazać pasterce Marysi Murzańskiej. Przy świątyni można zobaczyć pamiątkowe tablice poświęcone ludziom, którzy zginęli w górach.

13. Rusinowa Polana jest miejscem, w którym rozgrywa się akcja słuchowiska muzycznego „Na Rusinowej Polanie” nagranego przez duet Baśniowa Kapela. O polanie przeczytać można również w wierszu Agnieszki Stabro „Rusinowa Polana”.

4/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić