Szczyt Gęsia Szyja 🗺️ Informacje i Ciekawostki

gęsia szyja
foto – Autorstwa Krzysztof Dudzik (User:ToSter) – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4338646

Szczyt Gęsia Szyja – znajduje się w masywie Gęsia Szyja, w reglowej części Tatr Wysokich. Wysokość jego wynosi 1489 m n.p.m.

1. Nazwa szczytu wywodzi się od wygiętego upłazu na wschodnim grzbiecie, którego kształt przypomina właśnie szyję gęsi.

2. Gęsia Szyja jest najwyższym szczytem w masywie o tej samej nazwie. Od masywu Koszystej oddziela ją Rówień Waksmundzka. Gęsia Szyja położona jest pomiędzy Doliną Suchej Wody i Doliną Białki wraz z jej odnogami, Doliną Waksmundzką, Doliną Filipka i Doliną Złotą.

3. Gęsia Szyja znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w związku z tym obowiązują opłaty za wstęp. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a bilet ulgowy 3,50 zł. W sprzedaży są również bilety 7-dniowe i grupowe. Dzieci do lat 7 są zwolnione z opłat. Bilety można nabyć w kasach TPN lub przez internet.

4. Na szczyt prowadzi zielony szlak turystyczny, który wiedzie od miejsca o nazwie Rówień Waksmundzka – odejście na Gęsią Szyję bądź od Wierch Porońca. Z zielonym szlakiem na Rusinowej Polanie krzyżuje się szlak niebieski, prowadzący z Doliny Filipka. Z zielonym szlakiem na Równi Waksmundzkiej krzyżuje się czerwony szlak, wiodący z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę.

5. Trasa wiodąca na Gęsią Szyję należy do łatwych i z powodzeniem nadaje się dla osób początkujących. Z Rusinowej Polany na szczyt wiodą liczne schodki. Trasa ma ok. 1,3 km a do pokonania jest ok. 280 m przewyższenia. Średni czas wyprawy na szczyt wynosi ok. 50 min.

6. Gęsia Szyja porośnięta jest niemal w całości lasem. Jedynie na szczycie znajduje się grupa skał dolomitowych o wysokości ok. 15 m, które nazywane są Waksmundzkimi Skałkami.

7. Z Gęsiej Szyi rozciąga się jedna z piękniejszych tatrzańskich panoram. Ze szczytu można zobaczyć Tatry Bielskie z Muraniem, Hawraniem i Kopą Bielską, Tatry Wysokie z Łomnicą, Lodowym Szczytem, Gerlachem, Wysoką i Rysami, a także Tatry Zachodnie, Beskid Śląski czy Beskid Niski.

8. Pomimo tego, że wejście na Gęsią Szyję należy do łatwych, na szczycie trzeba zachować ostrożność, ze względu na niewielką ilość miejsca. W sezonie letnim jest to jedno z popularniejszych miejsc tatrzańskich wycieczek, więc na górze bywa tłoczno.

9. Pierwszego zimowego wejścia na Gęsią Szyję dokonali w 1907 r. major kawalerii Wojska Polskiego Józef Dunin-Borkowski oraz generał brygady Wojska Polskiego i taternik Mariusz Zaruski.

10. Na Gęsiej Szyi znajduje się jedno z nielicznych polskich stanowisk tojadu mocnego morawskiego. Jest to podgatunek tojadu mocnego, rośliny należącej do rodziny jaskrowatych. Stanowi endemit Karpat Zachodnich.

11. Propagatorem Gęsiej Szyi jako punktu widokowego był Tytus Chałubiński, który w 1878 r. wspominał, że rozciąga się stąd „widok na 100 szczytów i przełęczy”.

12. Szlakiem zielonym prowadzącym z Wierch Porońca przez Gęsią Szyję można dotrzeć do schroniska PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

3.9/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić