Czerna Atrakcje 2024 – Co można robić w okolicy ?

czerna
foto – Autorstwa Cancre – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2113839

Czerna to mała wieś, położona w województwie małopolskim (około 30km od Krakowa), która założona została prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z rozległego kompleksu klasztornego Karmelitów Bosych. Jednak w okolicach Czernej – poza samym Krakowem – znajduje się wiele atrakcji turystycznych i miejsc wartych odwiedzenia.

1. Klasztor w Czernej

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej to jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w całym województwie małopolskim. Klasztor powstał już w XVII wieku, a jego centralną część zajmuje malowniczy kościół, w którym zobaczyć można liczne dzieła sztuki sakralnej. Przy kościele znajduje się źródło wód Eliaszówki, którego woda uznawana jest za leczniczą.

2. Muzeum Misyjne

Jedną z najważniejszych części kompleksu klasztornego w Czernej jest niewielkie Muzeum Misyjne, w którym podziwiać można liczne eksponaty przywiezione przez zakonników z krajów afrykańskich, przede wszystkim z Burundi i Rwandy. Ekspozycja obejmuje proste przedmioty codziennego użytku, figurki i ozdoby, afrykańską biżuterię i instrumenty muzyczne. Ciekawą atrakcję tego miejsca jest możliwość wsłuchania się w ludową muzykę państw Afryki.

3. Muzeum Karmelitańskie

Podczas pobytu w Czernej nie sposób ominąć Muzeum Karmelitańskie. Znajdują się tu dokumenty i fotografie, przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez zakonników i pustelników, wyposażenie powstańców, a także unikalny zbiór korespondencji, która wymieniana została pomiędzy papieżem Janem Pawłem II i karmelitanem Leonardem Kowalówką, który był jednym z głównych fundatorów misji chrześcijańskich na tereny Burundi.

4. Rezerwat przyrody “Dolina Eliaszówki”

“Dolina Eliaszówki” jest położoną przy Czernej częścią większego parku krajobrazowego. Chroniony teren ma powierzchnię ponad 100 hektarów, przez które przepływa niewielka rzeka Eliaszówka. Dużą atrakcją tego miejsca są przepiękne kaskady wodne, a także możliwość zaobserwowania licznych gatunków roślin chronionych. Na obszarze “Doliny Eliaszówki” ustanowiono dwa obszary ochrony ścisłej Natura 2000 – międzynarodowego projektu, który ma na celu zabezpieczenie unikalnych, wyjątkowo wartościowych siedlisk ptaków.

5. Ruiny Diabelskiego Mostu w Czernej

Zabytkowy most na rzece Krzeszówce wybudowany został pod koniec XVII wieku. Początkowo zwany był “anielskim”, jednak miejscowa ludność szybko ochrzciła go mianem “Diabelskiego Mostu” z powodu krążących o nim legend. Według podań co roku w tym miejscu odbywa się sabat diabłów i demonów, którym przewodniczy sam Lucyfer. Most cechuje się unikalną, rzymską architekturą – przypomina on nieco starożytne akwedukty, przez co uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych w okolicach Czernej.

6. Park krajobrazowy “Dolinki Krakowskie”

W okolicach Czernej położony jest przepiękny Park Krajobrazowy “Dolinki Krakowskie”, który stanowi świetne miejsce na popołudniowe, rodzinne wycieczki. Park zajmuje obszar ponad 20 tysięcy hektarów, a na jego terenie znajduje się pięć rezerwatów przyrody, liczne ścieżki edukacyjne, szlaki piesze i rowerowe oraz monumentalne formacje skalne.

7. Zamek Tenczyn i Tenczyński Park Krajobrazowy

Tenczyński Park Krajobrazowy (11km od Czernej) to kolejne miejsce, które zachwyca swoim krajobrazem i wspaniałą przyrodą. Park zajmuje powierzchnię ponad 136 kilometrów kwadratowych, a jego największą atrakcją są ruiny średniowiecznego Zamku Tenczyn, który wybudowany został w XIV wieku i stanowi część Szlaku Orlich Gniazd. Na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego znajduje się również 5 rezerwatów przyrody, kilka drewnianych, barokowych kościołów, malowniczy zespół pałacowy w Balicach oraz zabytkowe, poaustriacke fortyfikacje obronne.

8. Ojcowski Park Narodowy

Podczas pobytu w Czernej z pewnością warto wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego, który oddalony jest o niecałe 20 kilometrów od miejscowości. W parku podziwiać można wspaniałe formacje skalne: Igłę Deodymy, Maczugę Herkulesa czy Bramę Krakowską. Na chronionym obszarze znajduje się wiele zabytków historycznych: Zamek na Pieskowej Skale, drewniana Kaplica “Na Wodzie”, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego oraz ruiny średniowiecznego Zamku Ojcowskiego. Turyści mają również okazję wejścia do Jaskini Łokietka i Jaskini Ciemnej.

9. Dwór Zieleniewskich w Trzebini

W Trzebini (14km od Czernej) położony jest piękny Dwór Zieleniewskich, w którym funkcjonuje Trzebiński Dom Kultury. Organizowane są tu koncerty wybitnych, polskich muzyków, spektakle teatralne, spotkania historyczne i pisarskie oraz przeglądy kabaretowe. W Dworze Zieleniewskich swoje występy zaprezentowały takie gwiazdy jak Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau czy Justyna Steczkowska. W Dworze znajduje się również kameralna restauracja, niewielki drink bar oraz lokalna winnica.

10. Park Linowy TRAWERS

Doskonałą atrakcją dla najmłodszych jest wizyta w pobliskim Parku Linowym TRAWERS (9km od Czernej). W parku umiejscowione zostały trasy o trzech poziomach trudności: proste trasy przeznaczone dla dzieci, trasy standardowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także trasy ekstremalne, które mają możliwość modyfikacji do umiejętności i możliwości osób o różnych kondycjach fizycznych. Dodatkowo w Parku Linowym TRAWERS możliwe jest zorganizowane przyjęcia okolicznościowego, dziecięcych urodzin czy firmowej imprezy integracyjnej.

11. Jurajski Raj – Bolechowice

Wyjątkowo malowniczym obszarem w okolicach Czernej jest tzw. Jurajski Raj, który obejmuje kilka miejscowości: Bolechowice, Zabierzów, Radwanowice i Kobylany. Na dużym, zielonym terenie znajdują się liczne formacje skalne, dookoła których wybudowane zostały wiaty wypoczynkowe, altany, ławki, miejsca piknikowe i stanowiska do urządzenia ogniska lub grilla. Dodatkowo przy ścieżkach i turystycznych alejkach ustawiono wiele tablic informacyjnych i edukacyjnych, z których dowiedzieć się można wielu ciekawostek o regionie.

12. Zamek Korzkiew

Wyjątkowym miejscem noclegowym w okolicach Czernej (około 20km na wschód) jest Zamek Korzkiew. Wspaniała rezydencja powstała w XIV wieku, a za jej murami kryją się piękne, luksusowe komnaty, udostępniane jako pokoje i apartamenty rodzinne. Dookoła obiektu znajdują się dobrze utrzymane, zielone tereny, które świetnie sprawdzą się do uprawiania różnych sportów. Zamek Korzkiew posiada także własną restaurację dla gości hotelowych oraz winnicę, w której spróbować można pysznych, lokalnych i zagranicznych win.

13. Co i gdzie zjeść w Czernej?

Wśród kilku niewielkich obiektów gastronomicznych w Czernej, na wyróżnienie zasługuje restauracja położona w Domu Pielgrzyma. Zakupić tu można tradycyjne, karmelitańskie przysmaki, takie jak ziołowe herbaty, słynne krówki czerneńskie, aromatyczne kawy, domowe przetwory, miody i świeże soki owocowe. W restauracji serwowane są proste, przepysze potrawy kuchni polskiej – sycące zupy, domowe pierogi, kotlety ze schabu i dania rybne.

4.4/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić