Gliczarów Górny – Jaki atrakcje oferuje w okolicy ?

gliczarów górny
foto – Autorstwa Yanek / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22260020

Gliczarów Górny to piękna miejscowość wypoczynkowa, jedna z najwyżej położonych miejscowości w całej Polsce. Znajduje się ona na terenie Tatr w województwie małopolskim. Gliczarów Górny to cicha i kameralna osada, w której nie znajdziemy zatłoczonych kurortów, ogromnych ośrodków sportowych i muzealnych kompleksów, jednak wynagradzają to wspaniałe widoki Tatr. To również świetna baza wypadowa do innych miejscowości i części Tatrzańskiego Parku Narodowego.

1. Wyciąg narciarski “U Steni”

Choć w okolicach Gliczarowa Górnego znajduje się wiele dużych kurortów narciarskim, w wiosce znajduje się jedynie niewielka stacja narciarska “U Steni”. Na szczyt dostać się można wyciągiem orczykowym o długości 500 metrów, a sama trasa zjazdowa jest stosunkowo prosta, łagodna i mało wymagająca – doskonała dla osób początkujących. Przy stacji położony jest duży pensjonat z jadłodajnią, w której podawane są smaczne, góralskie przysmaki i rozgrzewające napoje.

2. Wyciąg narciarski Rusiń-Ski

Zaledwie kilka kilometrów od Gliczarowa Górnego położony jest duży ośrodek narciarski Rusiń-Ski. Na jej terenie znajduje się pięć tras narciarskich, z których najdłuższa ma długość aż 1200 metrów. Trasy, mimo swojej długości, są stosunkowo łagodne, dostosowane do potrzeb osób początkujących oraz możliwości najmłodszych miłośników narciarstwa. W ośrodku znajduje się również szkółka narciarska oraz niewielka karczma, serwująca dania regionalnej kuchni.

3. Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej

Jedną z największych atrakcji okolic Gliczarowa Górnego jest kompleks BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Na terenie ośrodka znajdują się baseny termalne, zjeżdżalnie, sauny oraz liczne stanowiska do hydromasażu. Ciekawostką jest, że woda wypełniające wszystkie baseny, pozyskiwana jest z głębokości ponad 2400 metrów i wykazuje właściwości lecznicze: łagodzi dolegliwości o charakterze reumatologicznym, ma zbawienny wpływ na stan skóry, niweluje obrzęki i pomaga leczyć choroby układu krwionośnego.

4. Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

Około 12 kilometrów od Gliczarowa Górnego położona jest Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze. Obiekt stanowi część Muzeum Tatrzańskiego i znajduje się w zabytkowej chacie z przełomu XIX i XX wieku. W skansenie zobaczyć można części mieszkalne z oryginalnym, ponad stuletnim wyposażeniem, narzędzia pasterskie i rolnicze, przedmioty codziennego użytku oraz dzieła sztuki ludowej, stroje regionalne i instrumenty muzyczne.

5. Parki linowe w Murzasichle

W małej, podhalańskiej miejscowości Murzasichle (około 7 kilometrów w linii prostej od Gliczarowa Górnego) znajdują się dwa parki linowe: Park Linowy “Stary Bór” oraz Park Linowy “Modrzewiowy Bór”. W obu obiektach wyznaczono specjalne trasy, które obejmują liny i przeszkody, umiejscowione na wysokości kilku metrów nad ziemią. Niektóre z nich dostosowane są do możliwości najmłodszych miłośników wspinaczki, jednak część tras odpowiednia jest także dla starszej młodzieży i osób dorosłych.

6. Największe atrakcje Zakopanego

Zakopane to z pewnością najpopularniejsza tatrzańska miejscowość, która nie bez powodu nazywana jest “zimową stolicą Polski”. To właśnie tu znajduje się największa ilość atrakcji dla całych rodzin. W miejscowości warto odwiedzić słynny deptak Krupówki, gdzie znajdują się stoiska z pamiątkami, sklepy i restauracje, a także wjechać kolejką na słynną Gubałówkę, z której rozpościera się wspaniała panorama tatrzańskich szczytów. W Zakopanym nie brakuje również muzeów – turyści mogą zwiedzić m.in. Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Jana Kasprowicza i oddział główny Muzeum Tatrzańskiego.

7. Polana “Głodówka”

Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybrać się na długą, ponad ośmiokilometrową podróż z Gliczarowa Górnego na Polanę Głodówkę, która uznawana jest za jeden z najwspanialszych punktów widokowych. Polana położona jest na wysokości około 1100m n.p.m. i znajduje się przy nim niewielkie, murowane schronisko ZHP “Głodówka”, w którym organizowane są liczne wydarzenia i imprezy o charakterze ekologicznym, edukacyjnym i kulturowym.

8. Tatrzański Park Narodowy

Przez Tatrzański Park Narodowy wytyczonych zostało ponad 270 kilometrów malowniczych, doskonale oznakowanych szlaków pieszych. Turyści mogą zwiedzać przepiękne doliny (m.in. Dolinę Kościeliską i Dolinę Chochołowską), jaskinie wysokogórskie, polodowcowe jeziora (np. Morskie Oko, jeziora w Dolinie Pięciu Stawów) i zdobywać wysokie, tatrzańskie szczyty. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się również 8 schronisk górskich, trasy narciarskie oraz kolejki wysokogórskie, dzięki którym dostać się można na niektóre szczyty (np. na Kasprowy Wierch). Warto pamiętać, że wstęp na teren parku jest płatny, a bilety kosztują 8zł (bilety normalne) i 4zł (bilety ulgowe). Wejściówki można nabyć w specjalnie wyznaczonych kasach biletowych lub przez internet w formie cyfrowej.

9. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Gliczarowie Górnym

W Gliczarowie Górnym znajduje się piękny, drewniany Kościół pw. Przemienia Pańskiego, który jest typowym reprezentantem stylu zakopiańskiego. Kameralna, przepiękna świątynia jest stosunkowo nowa – została wybudowana dopiero w 1980 roku. Wnętrze kościoła jest bardzo skromne i proste, warto jednak zwrócić uwagę na piękny, rzeźbiony w drewnie ołtarz główny.

10. Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej

Szukając niecodziennych i niespotykanych atrakcji w podhalańskim stylu, warto wybrać się do Górskiego Ośrodka Jeździeckiego, który znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej. Ośrodek prowadzi rajdy i szkolenia jeździeckie, a także wycieczki konne w okolicach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obiekt organizuje również zimowe kuligi, letnie wycieczki dorożkami konnymi oraz góralskie biesiady przy ognisku.

11. Bukowiańskie Centrum Kultury

Bukowiańskie Centrum Kultury położone jest w Domu Ludowym i zajmuje się propagowaniem i rozpowszechnianiem podhalańskiej kultury. W centrum funkcjonuje m.in. szkółka muzyczna i folklorystyczna oraz koło teatralne. Turyści mogą wziąć udział w warsztatach, wernisażach i pokazach artystycznych. W Domu Ludowym organizowane są również wydarzenia muzyczne oraz przeglądy i spektakle teatralne. Obiekt oferuje również możliwość zwiedzania niewielkiej ekspozycji o charakterze etnograficznym, na której zobaczyć można dzieła podhalańskiej sztuki, tradycyjne stroje ludowe, instrumenty muzyczne i góralskie przedmioty codziennego użytku.

12. Najpiękniejsze trasy rowerowe w okolicach Gliczarowa Górnego

Pasjonaci rowerowych wypraw z pewnością zakochają się w okolicach Gliczarowa Górnego. Na szczególną uwagę zasługują nieliczne trasy rowerowe w Tatrzańskim Parku Narodowym: choć większość szlaków udostępniana jest jedynie dla pieszych zwiedzających, niektóre z nich dostosowane są również do jazdy na rowerze. Rowerzystom udostępniono prawie 11 kilometrową część Drogi pod Reglami (prawdopodobnie najbardziej malowniczej trasy w całych Tatrach), fragment szlaku przez Dolinę Chochołowską oraz wymagającą trasę z Kuźnic na Polanę Kalatówki.

13. Noclegi w Gliczarowie Górnym

Mimo, że Gliczarów Górny to mała miejscowość, na jej terenie znajduje się wiele obiektów noclegowych. Turyści mogą korzystać z szerokiej oferty noclegów w kameralnych, prywatnych pensjonatach i willach. Amatorzy narciarstwa mogą zatrzymać się w kwaterach przy stacji narciarskiej “U Steni”. Jeszcze większy wybór – szczególnie w ofercie ekskluzywnych hoteli i domków kempingowych – znajdziemy w okolicznych miejscowościach np. w Bukowinie Tatrzańskiej i Poroninie.

14. Tradycyjna kuchnia podhalańska

Kuchnia podhalańska jest bardzo smaczna i sycąca. Do tradycyjnych potraw należy zupa kwaśnica (przygotowywana z kiszonej kapusty i mięsa), moskole (placki podawane z masełkiem czosnkowym) i hałuski (kluski ziemniaczane z omastą, skwarkami i białym serem). W dobrych restauracjach spróbować można pysznej, góralskiej baraniny i jagnięciny. Popularne są również rozgrzewające zupy z dodatkiem wybornych mięs, pyszne gulasze, dania z grilla oraz ryby słodkowodne, świeżo wyławiane z okolicznych potoków. Nie można oczywiście zapomnieć o serach – przede wszystkim oscypkach, które doskonale smakują po zgrillowaniu i podaniu z plastrem boczku i odrobiną żurawiny.

15. Najlepsze restauracje w Gliczarowie Górnym

W Gliczarowie Górnym funkcjonuje zaledwie kilka obiektów gastronomicznych. Najlepszymi opiniami wśród turystów cieszy się Karczma Widokowa, która urzeka niesamowitym pejzażem Tatr oraz doskonałą, góralską kuchnią. Warto również odwiedzić oddalone od Gliczarowa Górnego o kilka kilometrów Bistro na Dolinie (Poronin, około 1,5km od stacji narciarskiej w Gliczarowie Górnym), w którym serwowane są pyszne dania obiadowe, potrawy kuchni polskiej, domowe pierogi oraz wyborne desery.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić