Luboń Wielki – Informacje i Ciekawostki

luboń wielki
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4135074

Luboń Wielki, zwany przez miejscowych Biernatką, położony jest na północ od miejscowości Rabka-Zdrój. Jest nie tylko pięknie położony, ale również znajduje się w pobliżu wielu miejscowości i atrakcji turystycznych, przez co cieszy się sporą popularnością.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Luboń Wielki wznosi się na wysokość 1022 metrów nad poziomem morza, a jego wybitność wynosi aż 512 metrów.

2. U podnóża Lubonia Wielkiego znajdują się miejscowości takie, jak Mszana Dolna, Raba Niżna, Tenczyn czy Skomielna Biała. Zaś od szczytu odchodzi długi grzbiet, w którym znajduje się Luboń Mały.

3. Wszystkie potoki, które spływają z Lubonia Wielkiego, zasilają Rabę lub też jej dopływ o nazwie Smugawka. Sam masyw góry wznosi się na wysokość 500 metrów nad dolinami rzek.

4. Na szczycie Lubonia Wielkiego znajdują się radio-telewizyjna stacja nadawcza, punkt meteorologiczny, ławy i stoły dla turystów, a także małe schronisko, które zostało wybudowane w dwudziestoleciu międzywojennym.

5. Przekaźnik na Luboniu Wielkim został wybudowany w 1961 roku, aby umożliwić transmisję Mistrzostw Świata FIS w Zakopanem. Obecnie jego sylwetka sprawia, że szczyt jest łatwo rozpoznawalny z daleka.

6. Cały szczyt porośnięty jest lasami jodłowo-świerkowymi oraz buczyną karpacką. Okolice cechują się ciekawą  bogatą fauną i florą. Znajdują się tutaj dwie polany. Jedną z nich jest Polana Lugusowa, a drugą Polana Surówki.

7. Ze względu na zalesienie o ukształtowanie w okresie drugiej wojny światowej Luboń Wielki stanowił schronienie dla polskich partyzantów walczących z okupantem. Mieli oni zamaskowany schron ziemny w Jamach, a także przebywali w położonym na szczycie schronisku.

8. Luboń Wielki jest wielką atrakcją Beskidu, dlatego też przecinają go liczne szlaki turystyczne. Należą do nich na przykład Perć Borkowskiego, czyli żółty szlak należący do najtrudniejszych, gdzie wymagane są umiejętności wspinaczkowe, a także Mały Szlak Beskidzki prowadzący z Mszany Dolnej przez przełęcz Glisne.

9. Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim wyróżnia się charakterystycznym kształtem, który przypomina chatę Baby Jagi ze starych baśni. Z okien górnej sali można patrzeć w cztery strony świata.

10. Budowa schroniska na szczycie rozpoczęła się w 1929 roku, a już dwa lata później zostało ono oddane do użytku. W przeciwieństwie do wielu budowli tego typu nie zostało zniszczone podczas drugiej wojny światowej, a obecnie znajduje się tutaj ponad dwadzieścia miejsc noclegowych.

11. Na południowym zboczu znajduje się tutaj rezerwat przyrody nieożywionej “Luboń Wielki”, gdzie znajdują się skały zwane Dziurawymi Turniami oraz kilkanaście jaskiń, które można zwiedzić.

12. Największą jaskinią w rezerwacie “Luboń Wielki” jest tak zwana Jaskinia w Luboniu Wielkim, która ma aż 26 metrów długości i deniwelację osiągającą 9 metrów.

4.5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić