Wąwóz Kraków – Informacje i Ciekawostki

wąwóz kraków
foto – Autorstwa Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1179281

Wąwóz Kraków to prawa odnoga Doliny Kościeliskiej, która znajduje się w Tatrach Zachodnich. Miejsce to co roku przyciąga tłumy turystów ze względu na wielkie walory przyrodnicze.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Wąwóz Kraków ma łączną długość około 3 kilometrów, a jego powierzchnia wynosi nieco ponad 2 kilometry kwadratowe.

2. Wylot wąwozu znajduje się na wysokości 1040 metrów nad poziomem morza, a dół podchodzi do zachodnich stoków Ciemniaka. W górnej części Wąwóz Kraków rozgałęzia się na dwie części, które oddziela od siebie Wysoki Grzbiet.

3. Kamienne Tomanowe to górna część Wąwozu Kraków. Jest to kamienno-trawiasty wąwóz gdzieniegdzie porośnięty kosodrzewiną. Rośnie tutaj ostrołódka Hallera, czyli niezwykle rzadka roślina, która w Polsce występuje tylko w kilku miejscach w Tatrach.

4. Żleb Trzynastu Progów to skalisty żleb, który znajduje się w górnej części Wąwozu. Pierwsze odnotowane przejście przez żleb miało miejsce w 1944 roku, a dokonali go między innymi państwo Czartoryscy i państwo Potoccy. Nie jest on obecnie udostępniony turystom.

5. Jaskinia Wysoka-Za Siedmiu Progami to jaskinia znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej. Jest jedną z najdłuższych oraz najgłębszych jaskiń w Tatrach. Odkryte do tej pory korytarze mają długość przekraczającą 11 tysięcy metrów.

6. Kazalnica, zwana również Ciemniakiem, to stroma skała znajdująca się w Tatrach Zachodnich, która rozdziela Dolinę Tomanową od Wąwozu Kraków. Jest zbudowana z wapieni i dolomitów i stanowi doskonały punkt widokowy, gdzie często zatrzymują się turyści.

7. Polana Pisana położona jest na wysokości 1010-1100 metrów nad poziomem morza. Jej nazwa pojawiała się już w najdawniejszych dokumentach i z pewnością nawiązuje do faktu, że już wtedy była opisywana przez kartografów.

8. W okolicy Wąwozu Kraków można podziwiać bogatą roślinność, na którą często składają się niezwykle rzadkie rośliny. Występuje tutaj na przykład zarzyczka górska, czyli bylina z rodziny pierwiosnkowatych.

9. Wyżnia Kościeliska Brama, zwana również Bramą Raptawicką, to najwyżej położone ze wszystkich zwężeń Doliny Kościeliskiej. Pod względem widoków jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w tej części Tatr.

10. Okolice Wąwozu Kraków przecinają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Znajdują się tutaj między innymi zieliny szlak wiodący z Kir do Hali Ornak, żółty szlak jednokierunkowy prowadzący przez Smoczą Jamę czy też czarny szlak prowadzący do Jaskini Raptawickiej.

11. Smocza Jama to jaskinia znajdująca się w dolnej części Wąwozu Kraków. Jest jedną z nielicznych jaskiń w Tatrach, która jest udostępniona zwiedzającym. Już pod koniec XIX wieku stanowiła atrakcję turystyczną w tym regionie.

12. Najniższa część Wąwozu Kraków, która jest udostępniona turystom, jest pozostałością korytarza jaskini, która kiedyś tutaj istniała. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zawaliło się jej sklepienie.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić