Wąwóz Kraków – Informacje i Ciekawostki

wąwóz kraków
foto – Autorstwa Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1179281

Wąwóz Kraków to prawa odnoga Doliny Kościeliskiej, która znajduje się w Tatrach Zachodnich. Miejsce to co roku przyciąga tłumy turystów ze względu na wielkie walory przyrodnicze.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Wąwóz Kraków ma łączną długość około 3 kilometrów, a jego powierzchnia wynosi nieco ponad 2 kilometry kwadratowe.

2. Wylot wąwozu znajduje się na wysokości 1040 metrów nad poziomem morza, a dół podchodzi do zachodnich stoków Ciemniaka. W górnej części Wąwóz Kraków rozgałęzia się na dwie części, które oddziela od siebie Wysoki Grzbiet.

3. Kamienne Tomanowe to górna część Wąwozu Kraków. Jest to kamienno-trawiasty wąwóz gdzieniegdzie porośnięty kosodrzewiną. Rośnie tutaj ostrołódka Hallera, czyli niezwykle rzadka roślina, która w Polsce występuje tylko w kilku miejscach w Tatrach.

4. Żleb Trzynastu Progów to skalisty żleb, który znajduje się w górnej części Wąwozu. Pierwsze odnotowane przejście przez żleb miało miejsce w 1944 roku, a dokonali go między innymi państwo Czartoryscy i państwo Potoccy. Nie jest on obecnie udostępniony turystom.

5. Jaskinia Wysoka-Za Siedmiu Progami to jaskinia znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej. Jest jedną z najdłuższych oraz najgłębszych jaskiń w Tatrach. Odkryte do tej pory korytarze mają długość przekraczającą 11 tysięcy metrów.

6. Kazalnica, zwana również Ciemniakiem, to stroma skała znajdująca się w Tatrach Zachodnich, która rozdziela Dolinę Tomanową od Wąwozu Kraków. Jest zbudowana z wapieni i dolomitów i stanowi doskonały punkt widokowy, gdzie często zatrzymują się turyści.

7. Polana Pisana położona jest na wysokości 1010-1100 metrów nad poziomem morza. Jej nazwa pojawiała się już w najdawniejszych dokumentach i z pewnością nawiązuje do faktu, że już wtedy była opisywana przez kartografów.

8. W okolicy Wąwozu Kraków można podziwiać bogatą roślinność, na którą często składają się niezwykle rzadkie rośliny. Występuje tutaj na przykład zarzyczka górska, czyli bylina z rodziny pierwiosnkowatych.

9. Wyżnia Kościeliska Brama, zwana również Bramą Raptawicką, to najwyżej położone ze wszystkich zwężeń Doliny Kościeliskiej. Pod względem widoków jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w tej części Tatr.

10. Okolice Wąwozu Kraków przecinają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Znajdują się tutaj między innymi zieliny szlak wiodący z Kir do Hali Ornak, żółty szlak jednokierunkowy prowadzący przez Smoczą Jamę czy też czarny szlak prowadzący do Jaskini Raptawickiej.

11. Smocza Jama to jaskinia znajdująca się w dolnej części Wąwozu Kraków. Jest jedną z nielicznych jaskiń w Tatrach, która jest udostępniona zwiedzającym. Już pod koniec XIX wieku stanowiła atrakcję turystyczną w tym regionie.

12. Najniższa część Wąwozu Kraków, która jest udostępniona turystom, jest pozostałością korytarza jaskini, która kiedyś tutaj istniała. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zawaliło się jej sklepienie.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić