Atrakcje Myślenice – Co warto tutaj zobaczyć ?

rynek w myślenicach
Rynek w Myślenicach / foto – Autorstwa © Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4567710

Myślenice – miasto w województwie małopolskim, które stanowi siedzibę powiatu myślenickiego. Należy do aglomeracji krakowskiej. Przez miejscowość przepływa rzeka Raba. Powierzchnia Myślenic wynosi 30,22 km2, a zamieszkuje tu ponad 18 tys. ludzi.

Co warto zobaczyć będąc w tej miejscowości ? 

1. Muzeum Niepodległości – prezentuje historię Myślenic, wkład Myśleniczan w walkę o niepodległą Polskę oraz w walkę o demokrację w czasach PRL. W ramach ekspozycji można zobaczyć m. in. rekonsrukcję wieży zamkowej, dworu szlacheckiego, chaty kliszczackiej i dawnej apteki miejskiej, odtworzone okopy z czasów I wojny światowej czy też salonik z czasów PRL.

Muzeum ma charakter narracyjny a przy jego tworzeniu wykorzystano różnorodne multimedia, scenografie i powierzchnie graficzne.

2. Rynek – ma kształt prostokąta, a jego wytyczanie miało miejsce w XV w. Pierwsza murowana kamienica mieszczańska powstała w 1748 r. i obecnie znajduje się pod numerem 27. Pozostałe kamienice powstały w XIX i na pocz. XX w. Stojący w rynku posąg kobiety, zwany „Tereską”, pochodzi z II poł. XIX w. i niegdyś doprowadzano do niego wodę z pierwszych wodociągów, które powstały na Stradomiu. Zabudowę myślenickiego rynku uzupełnia ratusz, który powstał latach 1895-1899.

3. Kościół pw. Narodzenia NMP – najstarsza część pochodzi z XV w. W XVI w. dobudowana została wieża. W XVII w. powstała kaplica Matki Bożej, Pani Myślenickiej oraz zakrystia, w XVIII w. kaplica Pana Jezusa a w XIX w. kruchta południowa i południowo-zachodnia. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem uznawany za cudowny. Powstał we Włoszech przed 1590 r. Wraz z rozwojem kultu maryjnego powstało tu Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej.

4. Kolej linowa na górę Chełm – kolej krzesełkowa, która prowadzi z dzielnicy Zarabie, przez rezerwat „Bluszcz” na szczyt góry Chełm. Długość trasy wynosi 2006 m. Przy górnej stacji kolejki funkcjonuje karczma. Na szczycie góry Chełm wznosi się ponadto wieża widokowa o wysokości 15 m, z której widać Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Pogórze Wielickie, Kraków, a przy dobrych warunkach atmosferycznych nawet Tatry. Góra Chełm zimą wykorzystywana jest przez narciarzy.

5. Park linowy „Małpi Gaj – Zarabie” – posiada trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Dla najmłodszych przewidziany jest Mini Park. Na trasę niebieską mogą wyruszyć uczestnicy o minimalnym wzroście 140 cm. Ma ona długość ok. 10 m i znajduje się 6 m nad ziemią. Trasa czerwona rozpięta jest na wysokości 9 m, a jej długość wynosi ok. 250 m.

6. Szlaki turystyczne – niebieskim szlakiem można wyruszyć z Myślenic przez wieś Trzemeśnię i Trupielec (475 m n.p.m.) w kierunku Poznachowic Górnych. Szlakiem żółtym można dojść przez Sułkowice i Lanckoronę na Chełm Wschodni (549 m n.p.m.). Przechodzącym przez Myślenice szlakiem czerwonym można wyruszyć przez Babicę (728 m n.p.m.) i Palczę w stronę Zembrzyc lub przez schronisko PTTK „Na Kudłaczach” w kierunku Kasiny Wielkiej.

7. Szlaki rowerowe – okrężny szlak czerwony o długości 16, 1 km zatacza pętlę przez górę Chełm, z początkiem i końcem w dzielnicy Zarabie. Zielony szlak stokowy o długości 7,6 km wiedzie poprzez tereny leśne, po zboczach myślenickich wzgórz. Pomiędzy szlakami wytyczony został czarny szlak łącznikowy o długości 1,5 km.

8. Rezerwat przyrody „Zamczysko nad Rabą” – rezerwat krajobrazowy, który powstał w 1962 r. pod Uklejną. Obejmuje on las jodłowy oraz ruiny zamczyska. Niewielka warownia powstała pod koniec XIII w. Wysadzona została prawdopodobnie w XV w. z nie do końca poznanych powodów. Przez teren rezerwatu przebiega ścieżka dydaktyczna oraz czerwony Mały Szlak Beskidzki.

9. Kąpieliska nad Rabą – znajdują się w dzielnicy Zarabie, przy Dolnym i Górnym Jazie. W pobliżu zlokalizowane są ścieżki spacerowe i rowerowe oraz miejsca do wypoczynku. Przy Górnym Jazie usytuowana jest plaża o powierzchni ok. 1200 m2, z leżakami, parasolami i zapleczem gatronomicznym.

10. Kryta Pływalnia Aquarius – obejmuje basen sportowy, jacuzzi i basen rekreacyjny z kaskadą, wąskostrumieniowym natryskiem do masażu, masażem ściennym 3-dyszowym i gejzerem wodnym. Na terenie obiektu znajduje się ponadto sauna fińska, sauna infra red, łaźnia parowa, natrysk wrażeń, mini grota solna z aromaterapią, mini barek czy też sklepik z akcesoriami sportowymi.

11. Lisie Jamy – znajdują się w lesie w pobliżu Plebańskiej Góry (495 m n.p.m.). Stanowią pozostałość osuwiska mającą formę rumowiska głazów i wąskich jaskiń. W pobliżu, na Polanie Mikołaja, znajduje się murowana kapliczka słupowa, którą wybudowali w 1782 r. pasterze. Podczas II wojny światowej w miejscu tym spotykali się żołnierze AK.

12. Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza w Węglówce – udostępnia swoje podwoje dla zwiedzających w weekendy (od listopada do marca tylko w niedziele). Podczas odwiedzin można zobaczyć przez lunetę Słońce, a przy sprzyjających warunkach również Wenus. Obserwatorium organizuje ponadto nocne obserwacje nieba.

Myślenice – krótko historycznie

Pierwsza wzmianka o Myślenicach pochodzi z „Kodeksu Tynieckiego” i datowana jest na lata 1253-1258. Wspomniane jest tam o osadzie Mislimich i znajdującej się tam warowni, broniącej szlaku z Krakowa na Węgry. Nazwa Myślenice pochodzi od używanego w średniowieczu imienia Myślimir. Prawdopodobnie właśnie jakiś Myślimir był założycielem osady.

Myślenice otrzymały prawa miejskie w 1342 r., choć faktyczne przekształcenie w miasto nastąpiło nieco później. W XV w. miasto odwiedziła królowa Jadwiga, cesarz niemiecki Zygmunt Luksemburczyk wraz z żoną Barbarą, a także wielokrotnie król Władysław Jagiełło. W II poł. XV w. Myślenice zostały zajęte przez żołnierzy – buntowników, którzy nie otrzymali żołdu za udział w wojnie trzynastoletniej i w związku z tym dopuszczali się grabieży.

Zniszczone i ograbione Myślenice odżyły w XVI w. za sprawą Wawrzyńca Spytka Jordana. Zbudował on m. in. dwór obronny o nazwie Nowy Zamek, obecnie nieistniejący. W XVII w. miasto nawiedził pożar, a następnie stało się ono łupem podczas wojen szwedzkich. Po I rozbiorze Polski Myślenice znalazły się w granicach zaboru austriackiego.

Na początku XX w. powstała prywatna linia autobusowa, która łączyła Kraków z Myślenicami. Spowodowało to napływ letników. Po I wojnie światowej miasto wróciło do Polski, a budowa jazu na Rabie zwiększyła jeszcze znaczenie Myślenic jako miejscowości wypoczynkowej. Podczas II wojny światowej miasto było dwukrotnie pacyfikowane.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić