Dolina Roztoki – Informacje i Ciekawostki

dolina roztoki
foto – Autorstwa Sammler – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24725239

Dolina Roztoki to dolina znajdująca się w Tatrach Wysokich, która jest odgałęzieniem Doliny Białki, zaś jej górną część stanowi Dolina Pięciu Stawów Polskich. W związku z atrakcyjnym położeniem cieszy się sporą popularnością wśród turystów.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Dolina Roztoki ma długość przekraczającą 4 kilometry, a jej całkowita powierzchnia wynosi około 7 kilometrów kwadratowych.

2. Na wysokości około 1570 metrów nad poziomem morza Dolinę Roztoki oddziela od Doliny Pięciu Stawów Polskich próg ściany stawiarskiej, czyli rodzaj skały odgradzający dolinę, powyżej której znajduje się staw lub kilka stawów.

3. W ścianie stawiarskiej oddzielającej Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów znajdują się wzniesienia Wyżnia Kopa oraz Niżnia Kopa. Pomiędzy nimi znajduje się tak zwany Litworowy Żleb.

4. Poza słynną Doliną Pięciu Stawów, Dolina Roztoki posiada dwa inne odgałęzienia. Są nimi Dolinka Buczynowa oraz Świstówka Roztocka znajdująca się między graniami Opalonego Wierchu.

5. Zielony szlak prowadzący z Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów ma około 5,6 kilometrów, a jego przejście zajmuje ponad dwie godziny. Warto jednak pamiętać, że te okolice wymagają niezłej kondycji od turystów.

6. Okolice Doliny Roztoki zachwycają fauną i florą. Poza rzadkimi roślinami typowymi raczej dla obszarów alpejskich, można tutaj spotkać wiele gatunków zwierząt takich, jak świstaki. To właśnie im Świstówka Roztocka zawdzięcza swoją nazwę. Obszar doliny zamieszkują również niedźwiedzie, kozice i jelenie.

7. Szlak do Doliny Pięciu Stawów przez Dolinę Roztoki rozpoczyna się na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza. Warto wziąć pod uwagę fakt, że w sezonie letnim na trasie przebywa bardzo dużo ludzi.

8. Znajdujący się w pobliżu wodospad Siklawa jest największym wodospadem w całej Polsce. Ma około 70 metrów wysokości i spływa kilkoma strugami ze ściany Stawiarskiej, która oddziela Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów. Od XIX wieku stanowi on jedną z największych atrakcji Tatr.

9. W Dolinie Roztoki znajduje się schronisko im. Wincentego Pola na wysokości 1031 metrów nad poziomem morza. Na jego terenie znajduje się ponad 70 miejsc noclegowych, świetlica, punkt TOPR oraz kuchnia.

10. Warto wspomnieć o tym, że pierwsze schronisko na polanie Stara Roztoka zostało wybudowane w drugiej połowie XIX wieku. Gośćmi tego schroniska byli między innymi Stanisław Witkiewicz czy Tytus Chałubiński. W 1911 na jego miejscu stanął nowy budynek, który służy turystom do dnia dzisiejszego.

11. Podczas drugiej wojny światowej znajdujące się tutaj schronisko pełniło funkcję punktu przerzutowego na Węgry, jednak w trakcie konfliktu zostało przejęte przez Niemców, którzy stworzyli tutaj punkt straży granicznej.

12. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się kilka jezior polodowcowych, z których największym jest Wielki Staw Polski. Do pozostałych należą Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko, które jest najmniejsze.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić