Biały Dunajec 🗺️ Atrakcje 2024 – Co warto zobaczyć

biały dunajec
foto – Autorstwa Olos88 – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18549457

Biały Dunajec to wieś podhalańska znajdująca się w województwie małopolskim. Jej historia sięga XVI wieku, ale największą popularnością cieszy się od epoki Młodej Polski, kiedy Tatry i okolice Zakopanego stały się niezwykle popularne wśród inteligencji i artystów. Obecnie często stanowi bazę wypadową dla turystów zmierzających w góry.

Jakie atrakcje czekają na nich w Białym Dunajcu i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Ośrodek Narciarski Potoczki

Ośrodek Narciarski Potoczki to miejsce, które regularnie przyciąga tłumy miłośników sportów zimowych. Na terenie ośrodka do dyspozycji zainteresowanych oddano trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, dlatego świetnie bawią sie tutaj zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze.

2. Terma Bania

Terma Bania to nowoczesny park wodny w Białce Tatrzańskiej. Znajdują się tutaj kryte i zewnętrzne baseny termalne, a także sauny, łaźnie parowe oraz kompleks SPA. Miejsce to idealnie łączy możliwość relaksu z możliwością zadbania o swoje zdrowie i urodę. Stanowi jeden z najpopularniejszych kompleksów tego typu w całej Polsce.

3. Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa

Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa w Zakopanem to ogromny kompleks, na terenie którego poza trasami narciarskimi, znajdują się również wypożyczalnia oraz serwis sprzętu narciarskiego, kąpielisko z wodami termalnymi oraz duży hotel.

4. Morskie Oko

Morskie Oko to nie tylko największe, ale również najpopularniejsze jezioro w Tatrach. Znajduje się pomiędzy górami, a lazurowa woda pięknie kontrastuje z otoczeniem. Ze względu na swoja urodę cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i wielokrotnie było opiewane w poezji największych polskich poetów.

5. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. S. Witkiewicza znajduje się w podhalańskiej willi, którą zaprojektował sam Stanisław Witkiewicz. Budowla pochodzi z końca XIX wieku, a na jej terenie znajdują się oryginalnie urządzone pomieszczenia oraz bogate zbiory etnograficzne.

6. Giewont

Giewont to góra mająca status symbolu Tatr. Jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich, który w całości znajduje się na terenie Polski. Górę przecinają liczne szlaki o różnym stopniu trudności, a w związku z tym, że panuje tutaj klimat alpejski, na trasie można podziwiać rzadkie gatunki roślin górskich. Ściany Giewontu są również miejscem, w którym popularne w tych stronach kozice są w stanie przetrwać zimę.

7. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce. Jego powstanie ściśle wiązało się z koniecznością ochrony tutejszych ekosystemów przed dewastacją w czasach, kiedy Tatry stały się bardzo modnym celem podróży. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyją świstaki i kozice, a flora bogata jest w liczne gatunki roślin, które występują tylko tutaj.

8. Muzeum Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi “Atma” to miejsce, w którym znajdują się liczne pamiątki po Karolu Szymanowskim. Kompozytor jest uważany za najwybitniejszego, po Fryderyku Chopinie, twórcę muzyki w historii Polski. Muzyk mieszkał tutaj w latach trzydziestych XX wieku, a na miejscu wiernie odtworzono jego gabinet.

9. Park Linowy Złota Grań

Park Linowy Złota Grań w Zakopanem to zaawansowany kompleks, który świetnie sprawdzi się w przypadku rodzinnych wycieczek z dziećmi. Na terenie parku znajdują się liczne trasy linowe o różnym stopniu trudności, dlatego świetnie będą się tutaj bawić zarówno dzieci w różnym wieku, jak i dorośli.

10. Skansen taboru kolejowego

Skansen taboru kolejowego w Chabówce to ekspozycja wycofanych z użycia parowozów, wagonów osobowych i towarowych, lokomotyw, pługów oraz żurawi. Z pewnością jest to miejsce, które powinny odwiedzić osoby zainteresowane koleją i jej historią, ale świetnie sprawdzi się również jako cel wycieczki z małymi dziećmi.

11. Krupówki

Krupówki to najsłynniejsza ulica w Zakopanem. Dominuje tutaj drewniana zabudowa, w której znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, restauracje serwujące kuchnię regionalną, kawiarnie i wiele innych punktów tworzonych z myślą o turystach. Ulica ta przez cały rok tętni życiem i mało kto pomija ją, zwiedzając Zakopane lub jego okolice.

12. Myszogród

Myszogród w Zakopanem to spory kompleks zamieszkiwany przez setki myszy. Nie są one jednak umieszczone w tradycyjnych pawilonach, tylko na makietach w różnym stylu. Jest to swoiste miasteczko, na terenie którego można nie tylko obcować z sympatycznymi gryzoniami, ale również sporo dowiedzieć się o tych zwierzętach.

13. Siklawica

Siklawica to wodospad znajdujący się w Tatrach Zachodnich, a dokładnie w górnej części Doliny Strążyskiej. Jego łączna wysokość wynosi ponad dwadzieścia metrów, a malownicze położenie i atrakcyjne kaskady sprawiają, że stanowi sporą atrakcję dla turystów ceniących przede wszystkim atrakcje przyrodnicze.

14. Galeria Sztuki XX wieku

Galeria Sztuki XX wieku w wilii Oksza to filia Muzeum Tatrzańskiego. Budynek został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza pod koniec XIX wieku, a w 2011 roku odbyła się tutaj pierwsza wystawa dotycząca Zakopanego.

15. Restauracja Gazdowo Kuźnia

Restauracja Gazdowo Kuźnia to restauracja w Zakopanem, która specjalizuje się w daniach regionalnych. Na klientów czekają tutaj między innymi grillowane oscypki, śledzie, grzanki z serem regionalnym czy wołowy tatar z grzybkami. Dania główne to między innymi golonka wieprzowa pieczona w ciemnym piwie, gicz jagnięca czy kwaśnica na baraninie. Do posiłków można zamawiać znakomite piwo z beczki.

4.3/5 - (33 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić