Polana Szymoszkowa – Informacje i ciekawostki

polana szymoszkowa
foto – Autorstwa Rj1979 – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2590265

Polana Szymoszkowa w Zakopanem to jedna z najpopularniejszych stacji narciarskich w naszym kraju. Usytuowana jest na południowym zboczu Gubałówki. To doskonałe miejsce dla osób poszukujących idealnej destynacji na letni lub zimowy aktywny wypoczynek. Latem i wiosną okolice zachwycają przepięknymi krajobrazami. Natomiast zimą miejsce przeobraża się w prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa i innych sportów zimowych.

Zobacz pozostałe atrakcje w Zakopanem

1. Polana Szymoszkowa znajduje się w województwie małopolskim w Zakopanem. Doprecyzowując, należy również dodać, że znajduje się na Pogórzu Gubałowskim. Jej maksymalna wysokość liczy sobie 1120 metrów n.p.m.

2. To doskonale wyposażona stacja narciarska. Do dyspozycji gości oddano aż dwie koleje krzesełkowe. Pierwsza jest koleją sześcioosobową i liczy sobie niespełna 1300 metrów. Druga natomiast jest koleją czteroosobową, a jej długość wynosi 360 metrów.

3. Na terenie Polany Szymoszkowej znajduje się wypożyczalnia nart i desek snowboardowych. Wypożyczenie kompletu nart na dobę kosztuje raptem 35 złotych. Tyle samo zapłacimy za wypożyczenie deski snowboardowej.

4. Mamy do dyspozycji również szkołę narciarską oraz snowboardową. To doskonała możliwość dla osób, które zaczynają dopiero przygodę z zimowymi sportami i nie wiedzą od czego właściwie zacząć. Można zdecydować się na szkolenia grupowe lub indywidualne. Warto również wspomnieć, że naukę można zacząć od podstaw lub zdecydować się na średniozaawansowane lub zaawansowane szkolenie. Zajęcia są prowadzone przez instruktorów mających na koncie poważne osiągnięcia w dziedzinie sportów zimowych.

5. Wybierając się w te rejony z dziećmi warto wziąć pod uwagę organizowane na miejscu kursy Sintuś. To kursy dedykowane najmłodszym uczestnikom, podczas których nauczą się podstaw i być może rozbudzą w sobie pasję do nowego rodzaju sportu.

6. Od 2007 roku na terenie Polany Szymoszkowej funkcjonują kąpieliska geotermalne. Woda pochodzi z odwiertu i jest namineralizowana. Do dyspozycji gości oddano fantastyczne zjeżdżalnie dla dorosłych oraz dla dzieci. Można skorzystać również z profesjonalnego boiska do gry w siatkówkę. Na terenie tego obiektu znajduje się również karczma z toaletami oraz wypożyczalnia leżaków. Temperatura wody oscyluje wokół 30 stopnie Celsjusza.

7. Ciekawostką jest, że kompleks istnieje już od 1994 roku. Na przestrzeni lat był modyfikowany i unowocześniany. Nie zmienia to jednak faktu, że jego istnienie wciąż stoi pod wielkim znakiem zapytania. Dzieje się tak za sprawą ciągnącego się już od dłuższego czasu konfliktu pomiędzy operatorem a właścicielami niektórych działek, na których znajduje się stacja narciarska. W grę wchodzą ogromne pieniądze, a zatem żadna ze stron nie chce odpuścić.

8. Twórcą jednej kolei krzesłkowej jest amerykańskie przedsiębiorstwo Lift Engineering. Przedsiębiorstwo wprawdzie już nie istnieje, ale warto podkreślić, że jego założycielem był Janik Kuńczyński, polski inżynier oraz narciarz.

9. O Polanie Szymoszkowej zrobiło się głośno również ze względu na przykrą i zatrważającą sytuację, jaka miała miejsce w 1999 roku. To właśnie tutaj dokonano egzekucji na Andrzeju Kolikowskim, znanym przede wszystkim pod pseudonimem Pershing. Kolikowski był jedną z czołowych postaci pruszkowskiego gangu. Dosyć długo nie można było ustalić, kto tak naprawdę dokonał zabójstwa, aczkolwiek w 2003 roku oskarżono i skazano Ryszarda Boguckiego.

10. Wjazd na Polanę Szymoszkową kosztuje raptem kilkanaście złotych. Warto jednak wybrać się na taką przejażdżkę. Nie bez powodu uważa się, że widok zapiera dech w piersiach i pozwala obserwować najpiękniejsze panoramy z pięknej perspektywy.

11. W okresie sezonu narciarskiego Polana Szymoszkowa jest otwarta w godzinach od 9:00 do 18:00 od niedzieli do czwartku. Nieco inaczej wygląda sytuacja w piątki i w soboty. Wówczas Polana Szymoszkowa jest otwarta od godziny 9:00 do 20:00. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w weekendy na miejsce przybywa znacznie więcej turystów i miłośników sportów zimowych.

12. Osoby wybierające się w te rejony mogą “rzucić okiem” na stok przed wyjazdem. Na stronie Webcamera.pl można sprawdzić, jak obecnie wygląda stok, ale będzie można również ponapawać się pięknymi widokami.

13. Będąc w Zakopanem koniecznie trzeba udać się na Krupówki. To najważniejsza ulica i deptak. Miejsce, którego po prostu nie można ominąć, będąc w Zakopanem. Wzdłuż ulicy ciągną się charakterystyczne zakopiańskie stragany z najróżniejszymi produktami.

14. Kolejną atrakcją w okolicy jest Kasprowy Wierch. Znajduje się w Tatrach Zachodnich i jest jednym z wazniejszych szczytów w Tatrach. Wjazd kolejką kosztuje kilkadziesiąt złotych. Warto jednak skusić się na taką przejażdżkę ze względu na rozpościerający się ze szczytu kapitalny widok.

15. W Dolinie Rybiego Potoku znajduje się jedno z najbardziej malowniczych jezior w całej Polsce. Mowa oczywiście o Morskim Oku, które nie bez powodu uważane jest za jedną z najważniejszych atrakcji w tym regionie Polski.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić