Kopiec Kościuszki – Informacje i ciekawostki

kopiec kościuszki
foto – Autorstwa Mach240390 – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47729312

Kopiec Kościuszki znajduje się na górze św. Bronisławy i jak sama nazwa wskazuje powstał ku pamięci Tadeusza Kościuszki. Jest jednym z pięciu krakowskich kopców. Mieszkańcy Krakowa z pewnego rodzaju dumą mówią o swoich kopcach, zdając sobie sprawę z tego, że pod względem ich ilości są prawdziwymi rekordzistami. Najstarszymi kopcami są kopce Krakusa i Wandy. Największy należy do Józefa Piłsudskiego, a najmniejszy nosi imię Jana Pawła II. Nie zmienia to jednak faktu, że największą popularnością cieszy się kopiec Tadeusza Kościuszki.

1. Kopiec Kościuszki znajduje się w dzielnicy Zwierzyniec. Jest to dzielnica, która została wcielona do miasta na początku XX wieku. Tereny były zamieszkiwane już sześć tysięcy lat temu przez neolitycznych osadników. Do dzisiaj nie można ze stuprocentową pewnością stwierdzić, skąd wzięła się nazwa tej dzielnicy. Historycy uważają jednak, że ma ona związek z terenami myśliwskimi.

2. Budowa kopca Kościuszki rozpoczęła się w 1820 roku, a jej koniec nastąpił niespełna trzy lata później. Już wtedy ustanowiono specjalny Komitet Kopca Kościuszki, który prosperuje do dzisiaj, choć z przyczyn oczywistych w innym składzie. To właśnie ten komitet zarządza kopcem. Jego siedziby mieszczą się w trzech obiektach – Bastionie V, Kaponierze Południowej oraz Kurtynie I – V Południowej – Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym im. Tadeusza Kościuszki.

3. Na kopiec Tadeusza Kościuszki można bez większego problemu dostać się z centrum Krakowa. Przewóz wiąże się z opłatą.

4. Tadeusz Kościuszko zmarł w 1817 roku. Od tamtej pory dokładano wszelkich starań i wychodzono z inicjatywami, które miały uczcić pamięć o jednym z najwybitniejszych bohaterów wojskowych zarówno w Polsce, jak i w Ameryce. Kraków w naturalny sposób uzurpował sobie prawo do uczczenia pamięci o nim w wyjątkowy sposób. Kościuszko był bowiem związany z tym miastem i to właśnie tutaj spoczęły jego szczątki. Na początku rozważano wzniesienie pomnika, aczkolwiek ostatecznie zdecydowano się na kopiec nawiązujący do wcześniejszych już kopców krakowskich.

5. Kiedy pod koniec 1820 roku zaczęto usypywać kopiec do Zwierzyńca przybyło mnóstwo osób pragnących uczestniczyć w tak podniosłym i ważnym wydarzeniu. Co ciekawe, przybyli również ciekawscy z zagranicy. Każdy chciał choć w najmniejszym stopniu uczestniczyć w tworzeniu wyjątkowego kopca ku czci wyjątkowej osobowości. W ciągu trzech lat tradycją stał się wkład przypadkowych ludzi, którzy przybywali na miejsce, by symbolicznie dosypać garść ziemi. Tym sposobem można powiedzieć, że kopiec jest efektem pracy wielu tysięcy ludzi.

6. Według pierwotnego pomysłu wokół kopca miały powstać mieszkalną osadę dla chłopów, którzy uczestniczyli w powstaniu kościuszkowskim w 1794 roku. Polacy walczyli wówczas z Rosją i Prusami. Chciano, aby koło pomnika rodziny walczących mieli swoją osadę i faktycznie w pierwszej połowie XIX wieku zamieszkał tam pan Waligórski, syn żołnierza uczestniczącego w insurekcji kościuszkowskiej. Niestety planu nie udało się zrealizować do końca, ponieważ Austriacy zajęli teren i zmodyfikowali według własnego uznania i potrzeb.

7. Polacy bardzo troszczyli się o to, by kopiec podczas politycznych zawirowań nigdy nie stracił swojego charakteru i znamion polskości. W 1860 roku umieszczono głaz z lakonicznym, aczkolwiek bardzo wymownym napisem “Kościuszce”. Trwał na swoim miejscu aż do wybuchu I Wojny Światowej, kiedy to Austriacy postanowili na kopcu zorganizować sobie punkt obserwacyjny. Podczas II Wojny Światowej stał się punktem obserwacyjnym wojsk radzieckich.

8. Kopiec ma za sobą wiele trudnych chwil. W 1997 roku doszło do poważnych szkód spowodowanych potężnymi ulewami. Kopiec był w opłakanym stanie, a jego istnienie stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Zdecydowano się wówczas na powołanie specjalnego komitetu, którego celem było odratowanie kopca. Komitet był również odpowiedzialny za zbiórkę pieniędzy na generalny remont. Koszt remontu wyniósł niespełna 15 milionów złotych, ale całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, a kopiec od 2002 roku znowu jest udostępniony zwiedzającym.

9. Kopiec Kościuszki liczy sobie ponad 35 metrów wysokści. Z kolei średnica platformy znajdującej się na szczycie liczy sobie przeszło 8 metrów.

10. Wielu mieszkańców Krakowa uważa, że kopiec najpiękniej prezentuje się po zmroku. Jest wówczas pięknie podświetlony, a w sezonie letnim jest ukochanym miejscem na spacery. Warto jednak wybrać się na spacer za dnia. Tuż obok kopca można zwiedzać sale wystawowe, w których również będzie można sporo dowiedzieć się o Tadeuszu Kościuszce.

11. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób sypano kopiec. Ciekawostką jest, że podczas sypania pion wyznaczała dwudziestometrowa jodła przywieziona ze Śląska. Cała uroczystość była ważnym wydarzeniem, które rozpoczęło się od mszy, a skończyło na wzruszającej przemowie przyjaciela Tadeusza Kościuszki.

12. Warto mieć na uwadze zakaz dotyczący wchodzenie na kopiec ze zwierzętami. Nie wolno wspinać się na szczyt z pupilami ze względu na bezpieczeństwo. Własne oraz pupila.

13. Dla niektórych Kopiec Tadeusza Kościuszki jest tylko kopcem, na który można się wspiąć. To miejsce posiada jednak szereg walorów historycznych. Warto się tutaj wybrać, by poznać bohaterstwo chłopów uczestniczących w insurekcji kościuszkowskiej i działalność samego Kościuszki.

14. Wstęp na kopiec jest płatny. Bilet kosztuje 10 złotych, aczkolwiek wszystkie pieniądze wpływające od zwiedzających są przeznaczone na utrzymanie kopca.

15. Kopiec Kościuszki jest ulubionym miejscem fotografów. Rozpościera się z niego wspaniały widok na Kraków. Ze szczytu widać Kościół Mariacki oraz Wawel.

Kopiec Kościuszki to jeden z wielu miejsc wartych odwiedzenia podczas zwiedzania stolicy małopolski. Sprawdź pozostałe krakowskie atrakcje które warto zobaczyć odwiedzając to magiczne miasto.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić