Mogielica – Informacje i Ciekawostki

mogielica
Widok z wieży obserwacyjnej / foto – Pixabay

Zwany także Górą Mogił, często określany jako Mogielica, zaliczany do Korony Gór Polskich, znajduje się w obrębie Beskidu Wyspowego, uznawanego za jedną z najpiękniejszych grup górskich na terenie naszego kraju.

1. Położony na wysokości 1171 m n.p.m szczyt Mogielnica to najwyższy i najbardziej znany szczyt Beskidu Wyspowego. Roztaczają się z niego widoki na dolinę Kamienicy, Gorce i Tatry.

2. Różnica w wysokości szczytu w stosunku do okolicznych wiosek, które są położone u podnóży Mogielnicy sięga nawet 700 metrów.

3. Ze względu na charakterystyczny kształt, okoliczni mieszkańcy mają w zwyczaju nazywać ten szczyt Kopą. Niegdyś bacowie mówili o nim Zapowiednica, ze względu na to, że ciemne chmury, które gromadziły się nad szczytem zwiastowały ulewy i burze. Na szlaku zielonym, na ramieniu, które odchodzi od Mogielnicy znajduje się szczyt Zapowiednia.

4. Pierwszą wzmiankę o szczycie Mogielnica można znaleźć w XV-wiecznych spisach dóbr królewskich. Padają w nich słowa: “w górach łąckich złoto żywcem z ziemi się dobywa… Tam też wznoszą się piękne ‘Gorcze’, zakończone Mogilicą, widną z Krakowa”.

5. Wokół historii szczytu powstało wiele legend. Jedna z nich mówi, że Mogielnica od której imienia nadano jego nazwę, była żoną olbrzyma Łopienia, którego po śmierci zamieniono w położoną obok górę.

6. Według górskich opowieści na szczycie miał znajdować się głaz, nazwany Zbójnickim Stołem, gdzie mieli oni liczyć swoje łupy, a nieopodal mieli zakopywać zrabowane skarby. Mogielnica była uznawana za schronienie okolicznych zbójników. Jednym z nich miał być Józef Baczyński, który według ludowych wierzeń pozostawił tam swoje skarby, których przez wiele lat miała strzec jego kochanka.

7. Legendy głoszą, że na Mogielnicy mieściły się mury zamkowe, a z północnej strony urwiska zrzucano ciała samobójców, aby kruki i wrony mogły się nimi zająć.

8. W trakcie II Wojny Światowej, okolice Mogielnicy stały się schronieniem partyzantów. Odbywały się tam zrzuty lotnicze. 28 stycznia 1944 roku rozbił się tam niemiecki bombowiec, którego cała załoga zginęła.

9. Na szczycie Mogielnicy jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku stała wieża triangulacyjna. W sierpniu 2008 roku oddano do użytku nową wieżę widokową o wysokości 22 metrów.

10. Zejście z Mogielnicy prowadzi zielonym szlakiem do przełęczy Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, nazywanej przez miejscowych “Dziołem”.

11. Od szczytu Mogielnicy odchodzą grzbiety na Jasień, Cichą i Ostrą.

12. Mogielnica jest popularnym kierunkiem, nie tylko dla wycieczek pieszych, ale i konnych. To miejsce atrakcyjne również dla narciarzy ze względu na wybudowanej kilka lat temu 25-kilometrowej trasie, która została poprowadzona wokół szczytu.

13. Las świerkowy porastający masyw Mogielnicy to miejsce w którym można spotkać dzikie zwierzęta, takie jak popielica szara, wydra, jeleń czy sarna.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić