Szpiglasowy Wierch to szczyt znajdujący się w głównej grani Tatr. Ze względu na atrakcyjne położenie i bogactwo przyrody miejsce to jest cenione przez taterników i turystów.
Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.
1. Szpiglasowy Wierch wznosi się na wysokość 2172 metrów nad poziomem morza, a jego wybitność to 62 metry.
2. Nazwa szczytu jest spolszczeniem niemieckiego słowa “spiessglas”, które oznacza antymonit. Tę rudę wydobywano w kopalni Szpiglas, którą założono w drugiej połowie XVIII wieku.
3. Kilkaset lat temu szczyt ten nazywano również Hrubym Wierchem, Liptowskimi Murami czy też Miedzianym. W drugiej połowie XIX wieku nazwa Szpiglas odnosiła się z kolei do Cubryny, czyli innego szczytu na głównej grani Tatr.
4. Szpiglasowy Wierch stanowi zwornik dla trzech grani, do których należą Liptowskie Mury, Szpiglasowa Grań, a także północno-wschodnia grań Szpiglasowego Wierchu.
5. Od głównej grani szczyt oddzielają trzy przełęcze, a mianowicie Wyżnia Liptowska Ławka znajdująca się na wysokości 2055 metrów, Wyżnie Szpiglasowe Wrótka znajdująca się na wysokości 2135 metrów oraz Szpiglasowa Przełęcz znajdująca się na wysokości 2110 metrów nad poziomem morza.
6. Szpiglasowy Wierch jest szerokim masywem posiadającym kilka wierzchołków. Najwyższym z nich jest Zwornikiem. Wierzchołek środkowy jest nieco niższy, a wierzchołek wschodni jako jedyny z nich wszystkich nie leży na głównej grani.
7. Wielki Staw Polski, do którego opadają północne zbocza Szpiglasowego Wierchu, to najgłębsze i najdłuższe jezioro w Tatrach, a także trzecie pod względem wielkości jezioro w Polsce.
8. Wielki Staw jest pod względem powierzchni drugim, po Morskim Oku, jeziorem w Tatrach. Odpływające z niego wody tworzą potok Roztoka, na którym znajduje się największy polskim wodospad Siklawa.
9. W pobliżu szczytu Szpiglasowy Wierch i nad północno-zachodnim brzegiem Wielkiego Stawu znajduje się najstarszy szałas tatrzański, o którym wspominano już w XVII wieku. W 1986 roku został odnowiony.
10. W 1952 roku w Wielkim Stawie utonął niedźwiedź, pod którym załamała się kra. Obecnie zwierzę to można podziwiać w Muzeum Tatrzańskim, gdzie stanowi stały element ekspozycji.
11. Czerwony Piarg znajduje się w Tatrach Wschodnich i stanowi wielkie piarżysko, a więc rumowisko skalne. Rozciąga się od północnych stoków Szpiglasowej Przełęczy, przez stoki Szpiglasowego Wierchu aż do grani głównej Tatr. Prowadzi tędy szlak turystyczny z Doliny Pięciu Stawów Polskich aż do Morskiego Oka.
12. Szpiglasowa Kotlinka rozciąga się od Szpiglasowego Wierchu aż po stoki Niżnego Kostura. Stanowi dawny kocioł polodowcowy i przecina go szlak prowadzący do Morskiego Oka. Miejsce to w sezonie letnim jest uczęszczane przez wielu turystów.