Krynica-Zdrój to piękna, malownicza miejscowość w samym sercu Beskidu Sądeckiego. Otoczona licznymi wzgórzami należy do jednych z najchętniej wybieranych uzdrowisk, a liczne atrakcje i doskonałe położenie sprawiają, że to miejsce idealne na dłuższy urlop dla całej rodziny.
1. Uzdrowisko w Krynicy-Zdrój
Obecnie w Krynicy prowadzi się pozyskiwanie siedmiu różnych rodzajów wód mineralnych: od wyrazistych, żelazisto-wapiennych szczawiów, po delikatniejsze, mniej zmineralizowane wody. Wykorzystuje się je w leczeniu chorób nerek i pęcherza, schorzeniach układu pokarmowego oraz problemach w niedokrwistością.
2. Pijalnia Główna
Krynica-Zdrój swoją sławę zawdzięcza leczniczym wodom, m.in.: „Kryniczance” (pomagającej w walce ze stresem czy zbyt wysokim cholesterolem) czy „Słotwince” (zalecanej przy problemach związanych z przewodem pokarmowym lub drogami moczowymi). Można je kupić w wielu miejscach, jednak najlepiej smakują w budynku Pijalni Głównej.
Powstał on na przełomie lat 60. i 70. XX wieku i mimo dość nowoczesnej formy, świetnie wpisał się w zabudowę uzdrowiska. Dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane przez kuracjuszy, turystów i melomanów, którzy mogą odpocząć tu przy dźwiękach klasycznej muzyki.
3. Stary Dom Zdrojowy
Z pewnością warto zobaczyć Stary Dom Zdrojowy – jeden z bardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w miejscowości. Przypomina ogromny, neorenesansowy pałac, a w środku znajduje się nawet wielka sala balowa.
4. Muzeum Nikifora
Spacerując po Bulwarach Dietla możemy podziwiać piękne, zabytkowe wille z XIX wieku. W jednej z nich mieści się muzeum Epifaniusza Drowniaka, łemkowskiego malarza znanego na całym świecie.
5. Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich
W samej Krynicy znajdują się trzy prawosławne obiekty wpisane na listę szlaku.
Piękna Cerkiew pw. św. Włodzimierza Wielkiego charakteryzuje się wieloma strzelistymi wieżyczkami, a w jej środku możemy podziwiać piękne ikony.
Kościół parafialny p.w. Serca Jezusowego, który niegdyś był Cerkwią p.w. Opieki Najświętszej Marii Panny – drewniany budynek, konstrukcji zrębowej z kwadratową wieżą konstrukcji słupowej.
Ostatnią ze świątyni jest Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła – największa murowana cerkiew na Ziemi Łemkowskiej, obecnie wykorzystywana przez grekokatolików.
6. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie
„Łuczakówka”, czyli prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie, jest jednym z ciekawszych punktów na turystycznej mapie Krynicy-Zdroju. Założone przez pana Józefa Łuczka, od ponad trzech dekad ułatwia turystom odkrywanie bogactwa sądeckiej przyrody.
Co można tu zobaczyć?
Przede wszystkim spreparowane ptaki (ponad 300 gatunków), ssaki i drapieżniki. Znalazło się tu miejsce na bogatą kolekcję sarnich parostków oraz jelenich wieńców.
A ponieważ właściciel muzeum uwielbia wyprawy safari, znalazło się tu również miejsce na zwierzęta upolowane na kontynencie afrykańskim.
7. Krynica dla aktywnych
Krynica-Zdrój to miejsce idealne do uprawiania różnych aktywności fizycznych. Zimą miejscowość przyciąga narciarzy z całego kraju – znajduje się tu rozbudowana infrastruktura narciarska oraz liczne obiekty noclegowe, punkty gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu sportowego.
Latem Krynica oferuje wiele kilometrów pieszych i rowerowych szlaków. Przez miejscowość przechodzi aż 8 szlaków rowerowych o łącznej długości 125 kilometrów.
Szlaki piesze pozwalają na dostanie się na kilka pobliskich szczytów, a na niektóre z nich (np. na Jaworzynę Krynicką) można wjechać kolejką linową.
8. Wieża widokowa
Jedną z największych atrakcji miasta jest wieża widokowa na Słotwinach. To ogromna, drewniana konstrukcja i pierwsza w Polsce tzw. “ścieżka w koronach drzew“. Wysoka na niemal 50 metrów wieża pozwala na spacery, relaks i cieszenie się pięknymi widokami. Na jej obszarze znajdują się również edukacyjne tablice oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie małopolskim 🗺️
9. Muzeum Zabawek “Bajka”
W krynickim Muzeum Zabawek “Bajka” podziwiać można ponad 3 tysiące eksponatów pochodzących z różnych epok, od starożytności, aż po czasy nowożytne. Dodatkową atrakcją jest mała sala szkolna, która przedstawia standardowe wyposażenie klasy sprzed pięćdziesięciu lat.
10. Muzeum Turystyki Górskiej przy Schronisku PTTK
Krynica-Zdrój to świetny punkt wypadowy w Beskid Sądecki, przy czym najpopularniejszym kierunkiem wędrówki w rejonie miasta jest Jaworzyna Krynicka. Szczyt ten przyciąga licznymi atrakcjami, m.in. kolejką gondolową i schroniskiem turystycznym, przy którym działa niewielkie muzeum. To Muzeum Turystyki Górskiej, w którym od 1970 roku promowana jest wiedza na temat historii ruchu turystycznego w tej części Beskidów. Można tu zobaczyć sporo pamiątek po dawnych działaczach oraz dowiedzieć się, jak dawniej wytyczano górskie szlaki. Znalazło się tu również miejsce na uczczenie pamięci partyzantów, którzy w czasie wojny walczyli w pobliskich lasach.
11. Jaworzyna Krynicka z kolejką gondolową
Krynica-Zdrój to idealny punkt wypadowy na najpopularniejszy szczyt Beskidu Sądeckiego – Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.), która przyciąga licznymi atrakcjami. Na szczycie tym działa schronisko turystyczne oraz wspomniane Muzeum Turystyki Górskiej, a w okresie zimowym dodatkową atrakcją są trasy zjazdowe, za które odpowiada Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka.
Jak dostać się na ten szczyt?
Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kolei gondolowej, którą można wjechać na Jaworzynę z doliny Czarnego Potoku. Można też postawić na pieszą wędrówkę z Krynicy (szlakiem czerwonym) lub z Muszyny (szlakiem zielonym).
12. Deptak
Krynica-Zdrój to modne uzdrowisko, którego centralną częścią jest deptak, w rejonie którego skupiły się najważniejsze atrakcje miasta. Deptak został wytyczony pomiędzy ulicą Leona Nowotarskiego oraz Bulwarami Dietla w taki sposób, by goście bez problemów mogli dotrzeć do Starego Domu Zdrojowego, Głównej Pijalni Wód Mineralnych, Muszli Koncertowej oraz wejścia do Parku Zdrojowego urządzonego na zboczach Góry Parkowej.
13. Góra Parkowa
W samym centrum Krynicy znajduje się Góra Parkowa (741 m n.p.m.), będąca rewelacyjnym punktem widokowym na Beskid Sądecki i Niski.
Jak dostać się na jej szczyt? Można postawić na kolejkę terenową (najstarszą w Polsce), można skorzystać z parkowych alejek.
Spacer po zboczach Góry Parkowej to sama przyjemność. Kuszą stare drzewa, zachwycają zabytkowe altany i ławeczki, dzięki którym w każdej chwili można odpocząć. Do najpiękniejszych miejsc na Górze Parkowej zaliczają się również jeziorka osuwiskowe, zwane Czaplimi Stawami.
14. Góra Krzyżowa
Góra Krzyżowa (812 m. n.p.m.) leży w pasmie Jaworzyny Krynickiej i jest jednym z popularniejszych kierunków dla wielu piechurów. Jest to doskonały cel krótkiej wycieczki dla tych, którzy chcą się nacieszyć pięknymi widokami, a nie chcą zbytnio oddalać się od uzdrowiska.
Bliskość centrum sprawia, że nawet osoby mniej doświadczone w górskich wędrówkach poradzą sobie z trasą. A kto wejdzie na szczyt, ten nacieszy się pięknymi widokami i odpocznie w cieniu krzyża, ustawionego na pamiątkę Konfederacji Barskiej.
15. Spływy Popradem
Poprad jest jedną z najpiękniejszych górskich rzek przepływających przez Polskę. Choć źródła tej rzeki znajdują się w Tatrach Słowackich, jej najpiękniejszym fragmentem jest przełomowy odcinek Popradu w Beskidzie Sądeckim. Tu rzeka tworzy liczne zakola i meandry, a jednocześnie zachwyca dzikim charakterem.
Spływ Popradem można zacząć w Żegiestowie, Krynicy-Zdroju lub w Muszynie, można się też skupić na odcinku pomiędzy Piwniczną a Rytrem. Można postawić na spływ kajakiem lub łodzią, można skorzystać z pontonów. Ofert jest wiele, a każda zasługuje na uwagę. Dlaczego? Bo każdy odcinek takiego spływu jest rewelacyjną przygodą oraz szansą na spojrzenie na Beskid Sądecki z wyjątkowej perspektywy.
16. Miejscowość Muszyna
Muszyna jest jednym z najważniejszych uzdrowisk nad Popradem oraz doskonałą bazą wypadową w Beskid Sądecki. Wczasy w tym kurorcie będą idealną propozycją dla aktywnych i dla miłośników historii. Ruiny zamku, małomiasteczkowa zabudowa oraz kościół parafialny z Biblijnym Ogrodem – oto atrakcje, z którymi Muszyna kojarzona jest od lat.
W mieście tym warto odwiedzić nowe Ogrody Sensoryczne oraz zwiedzić Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”, w którym zgromadzono sporo pamiątek po mieszkańcach miasta, Żydach i żyjących w okolicznych wsiach Łemkach.
17. Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
Kto chce aktywnie spędzić czas w Muszynie, ten może skorzystać z atrakcji czekających w Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie. Jego główną atrakcją jest całoroczny kompleks basenów, wielkim powodzeniem cieszy się też park linowy. W miejscu tym można również pograć w ping-ponga lub w siatkówkę, można odkrywać tajniki golfa. Tu, w zakolu rzeki Poprad, każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i spędzi czas w przyjemny sposób.
18. Sankostrada
Krynica-Zdrój to nie tylko dobry punkt wypadowy w góry oraz ważny ośrodek narciarski. To miejsce, w których miłośnicy saneczek mogą się świetnie bawić przez cały rok. To zasługa Sankostrady – całorocznego toru saneczkowego, urządzonego na stoku góry „Iwonka”.
Kto zdecyduje się na zjazd saneczkami, ten pokona odcinek o długości 1 km.
Różnica poziomów (ponad 50 m) oraz spora ilość zakrętów to moc wrażeń, dzięki czemu każdy zjazd stanie się wyjątkową przygodą.
19. Słotwiny Arena
Słotwiny Arena to jedno z ważniejszych miejsc, jakimi Beskid Sądecki przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku. Zimą królują tu narciarze, latem ośrodek otwiera się na rowerzystów.
I narciarze, i rowerzyści, mogą tu liczyć na świetne warunki i ogromną ilość tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Dodatkową atrakcją jest tu drewniana wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew oraz tablicami informacyjnymi, pozwalającymi lepiej poznać bogactwo beskidzkiej przyrody.
20. Kuchnia łemkowska
Choć w większości restauracji w Krynicy spróbować możemy typowych dań kuchni polskiej i góralskiej, w mieście znajdują się także punkty gastronomiczne serwujące potrawy kuchni łemkowskiej.
Spróbować tu możemy warianki (tradycyjnej zupy z kiszonej kapusty podawanej z mięsnymi pierogami), specjalne odmiany pierogów oraz opalanoka czyli ziemniaczanego placka z boczkiem i serem żółtym.
Na krynickich deptakach znajdują się liczne stoiska z serami owczymi i kozimi, lokalnymi nalewkami oraz przetworami owocowymi i miodami pochodzącymi od lokalnych producentów.
21. Gdzie dobrze zjeść w Krynicy-Zdroju ?
Kto chce dobrze zjeść w ścisłym centrum Krynicy-Zdroju, ten doceni restaurację „Smaki Wisły”. Już sama siedziba robi wrażenie. Lokal ten znajduje się przy Bulwarach Dietla, w jednym z drewnianych budynków z lat 80. XIX wieku. Dawniej był on znanym pensjonatem, w którym gościli m.in.: Gabriela Zapolska, Tadeusz Boy Żeleński i Helena Modrzejewska. Piękne wnętrza wciąż robią wrażenie, podobnie jak wyborna kuchnia i menu, w których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Nadal głodny ? Zobacz najlepsze restauracje w Krynicy-Zdrój 🍽️
22. Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej
Piękny, malowniczy kościół drewniany wybudowany w latach 1863-1864. Styl architektoniczny nawiązuje zarówno do barokowych budowli łacińskich, jak i typowego budownictwa cerkiewnego. W środku znajdują się liczne obrazy świętych oraz dwa ołtarze.
Obok świątyni zobaczyć można duży, drewniany krzyż wzniesiony na cześć pięćsetnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
23. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Biała, ceglano-betonowa budowla, początkowo neorenesansowa, jednak z czasem zatraciła cechy typowe dla stylu architektonicznego. W środku podziwiać można wspaniałe witraże i mozaiki, zabytkowe organy z końca XIX wieku oraz dużą kopułę stropową ozdobioną malowidłami.
Krynica-Zdrój – krótko historycznie
Pierwsza wieś na terenie dzisiejszego miasta powstała w 1547 roku. Jednak dopiero dwieście lat później, kiedy to miejscowość weszła w skład skarbca austriackiego, rozpoczęto badania nad zdrowotnym wpływem tutejszych wód mineralnych. Pozytywne opinie pierwszego badacza – Baltazara Hacqueta, jednego z profesorów na lwowskim uniwersytecie – pozwoliły na szybki rozwój miejscowości. W ciągu następnych stu lat powstały liczne uzdrowiska, a pod koniec XIX wieku miejscowość liczyła aż 11 domów uzdrowiskowych i ponad 60 prywatnych gospodarstw. W XX wieku powstawały liczne pensjonaty, hotele, a w 1937 roku uruchomiono pierwszą kolejkę narciarską. Dziś Krynica stanowi nie tylko uzdrowisko, ale również wakacyjny kurort, który przyciąga tysiące turystów każdego roku.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj