Krynica-Zdrój to piękna, malownicza miejscowość w samym sercu Beskidu Sądeckiego. Otoczona licznymi wzgórzami należy do jednych z najchętniej wybieranych uzdrowisk, a liczne atrakcje i doskonałe położenie sprawiają, że to miejsce idealne na dłuższy urlop dla całej rodziny.
Krótkie dzieje Krynicy
Pierwsza wieś na terenie dzisiejszego miasta powstała w 1547 roku. Jednak dopiero dwieście lat później, kiedy to miejscowość weszła w skład skarbca austriackiego, rozpoczęto badania nad zdrowotnym wpływem tutejszych wód mineralnych. Pozytywne opinie pierwszego badacza – Baltazara Hacqueta, jednego z profesorów na lwowskim uniwersytecie – pozwoliły na szybki rozwój miejscowości. W ciągu następnych stu lat powstały liczne uzdrowiska, a pod koniec XIX wieku miejscowość liczyła aż 11 domów uzdrowiskowych i ponad 60 prywatnych gospodarstw. W XX wieku powstawały liczne pensjonaty, hotele, a w 1937 roku uruchomiono pierwszą kolejkę narciarską. Dziś Krynica stanowi nie tylko uzdrowisko, ale również wakacyjny kurort, który przyciąga tysiące turystów każdego roku.
Uzdrowisko w Krynicy-Zdrój
Obecnie w Krynicy prowadzi się pozyskiwanie siedmiu różnych rodzajów wód mineralnych: od wyrazistych, żelazisto-wapiennych szczawiów, po delikatniejsze, mniej zmineralizowane wody. Wykorzystuje się w leczeniu chorób nerek i pęcherza, schorzeniach układu pokarmowego oraz problemach w niedokrwistością.
W Krynicy-Zdrój znajduje się wiele zabytków związanych z powstaniem i rozwojem uzdrowiska. Najstarszym z nich jest pijalnia “Słotwinka” wybudowana w 1806 roku i umiejscowiona w drewnianym, okrągłym budynku w Parku Słotwińskim. Obok pijalni znajduje się muszla koncertowa z pamiątkową tablicą na cześć Jana Kiepury.
Z pewnością warto zobaczyć Stary Dom Zdrojowy – jeden z bardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w miejscowości. Przypomina ogromny, neorenesansowy pałac, a w środku znajduje się nawet wielka sala balowa.
Spacerując po Bulwarach Dietla możemy podziwiać piękne, zabytkowe wille z XIX wieku. W jednej z nich mieści się muzeum Epifaniusza Drowniaka, łemkowskiego malarza znanego na całym świecie.
Pozostałe zabytki
1. Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich – w samej Krynicy znajdują się trzy prawosławne obiekty wpisane na listę szlaku. Dziewiętnastowieczna, murowana Cerkiew Bożej pełni dziś funkcję świątyni chrześcijańskiej. Piękna Cerkiew pw. św. Włodzimierza Wielkiego charakteryzuje się wieloma strzelistymi wieżyczkami, a w jej środku możemy podziwiać piękne ikony. Ostatnią ze świątyni jest Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła – największa murowana cerkiew na Ziemi Łemkowskiej, obecnie wykorzystywana przez grekokatolików.
2. Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej – piękny, malowniczy kościół drewniany wybudowany w latach 1863-1864. Styl architektoniczny nawiązuje zarówno do barokowych budowli łacińskich, jak i typowego budownictwa cerkiewnego. W środku znajdują się liczne obrazy świętych oraz dwa ołtarze. Obok świątyni zobaczyć można duży, drewniany krzyż wzniesiony na cześć pięćsetnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
3. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – biała, ceglano-betonowa budowla, początkowo neorenesansowa, jednak z czasem zatraciła cechy typowe dla stylu architektonicznego. W środku podziwiać można wspaniałe witraże i mozaiki, zabytkowe organy z końca XIX wieku oraz dużą kopułę stropową ozdobioną malowidłami.
Krynica dla aktywnych
Krynica-Zdrój to miejsce idealne do uprawiania różnych aktywności fizycznych. Zimą miejscowość przyciąga narciarzy z całego kraju – znajduje się tu rozbudowana infrastruktura narciarska oraz liczne obiekty noclegowe, punkty gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Latem Krynica oferuje wiele kilometrów pieszych i rowerowych szlaków. Przez miejscowość przechodzi aż 8 szlaków rowerowych o łącznej długości 125 kilometrów. Szlaki piesze pozwalają na dostanie się na kilka pobliskich szczytów, a na niektóre z nich (np. na Jaworzynę Krynicką) można wjechać kolejką linową.
Pozostałe atrakcje miasta
Jedną z największych atrakcji miasta jest wieża widokowa na Słotwinach. To ogromna, drewniana konstrukcja i pierwsza w Polsce tzw. “ścieżka w koronach drzew“. Wysoka na niemal 50 metrów wieża pozwala na spacery, relaks i cieszenie się pięknymi widokami. Na jej obszarze znajdują się również edukacyjne tablice oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.
W krynickim Muzeum Zabawek “Bajka” podziwiać można ponad 3 tysiące eksponatów pochodzących z różnych epok, od starożytności, aż po czasy nowożytne. Dodatkową atrakcją jest mała sala szkolna, która przedstawia standardowe wyposażenie klasy sprzed pięćdziesięciu lat.
W Krynicy warto odwiedzić również Muzeum Turystyki Górskiej oraz Prywatne Muzeum Przyrodniczo- Łowieckie.
Kuchnia łemkowska
Choć w większości restauracji w Krynicy spróbować możemy typowych dań kuchni polskiej i góralskiej, w mieście znajdują się także punkty gastronomiczne serwujące potrawy kuchni łemkowskiej. Spróbować tu możemy warianki (tradycyjnej zupy z kiszonej kapusty podawanej z mięsnymi pierogami), specjalne odmiany pierogów oraz opalanoka czyli ziemniaczanego placka z boczkiem i serem żółtym. Mięsożercy mogą spróbować doskonałych tatarów z koniny oraz jagnięciny, głównie grillowanej. Na krynickich deptakach znajdziemy liczne stoiska z serami owczymi i kozimi, lokalnymi nalewkami oraz przetworami owocowymi i miodami pochodzącymi od lokalnych producentów.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj