Dolina Racławki – Informacje i Ciekawostki

Dolina Racławki
źródło: PPawel / Wikipedia

Dolina Racławki znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i rozpościera między miejscowościami Racławice i Dubie. Ze względu na malowniczość i liczne atrakcje przyciąga turystów z całego kraju.

Co warto o niej wiedzieć i jakie miejsca odwiedzić? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Dolina jest długa na 9 kilometrów i jest bardzo kręta, a na trasie znajduje się sporo wzniesień takich, jak Widoma, Zamczysko czy też Komarówka.

2. Skały wapienne w Dolinie Racławki zapewniają jej nie tylko malownicze widoki, ale też przyciągają amatorów wspinaczki z całego kraju. Wspinacze bardzo często ćwiczą tutaj w okresie letnim zanim wyruszą w wysokie góry.

3. Na wzgórzu Zamczysko znajdują się ruiny budowli obronnej w Dubiu. Trudno dziś określić, kiedy dokładnie została wybudowana, ale z całą pewnością była wyposażona w kamienne przypory i szeroki majdan.

4. “Dolina Racławki” to również nazwa krajobrazowego rezerwatu przyrody, który znajduje się nad rzeką Racławka. Został utworzony w 1962 roku, a w latach dziewięćdziesiątych powiększono go, przez co jest dzisiaj największym rezerwatem przyrody na terenie województwa małopolskiego. Znajduje się tutaj wiele ciekawych skał takich, jak Skałka z Nyżą czy Łom Hrabski.

5. W rezerwacie przyrody “Dolina Racławki” znajdują się obszerne jaskinie, które są chętnie eksploatowane przez grotołazów. Należą do nich na przykład Jaskinia Żarska Górna, Jaskinia Racławicka czy też Jaskinia Beczkowa.

6. Przez dolinę biegnie wiele pieszych szlaków turystycznych, a wśród nich żółty Szlak Dolinek Jurajskich, dwie geologiczne ścieżki dydaktyczne czy przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, która zaczyna się obok Opalonej, prowadzi przez Skałki z Nyżą, Źródło Bażana aż do Wąwozu Stradlina i Komarówki. Przez dolinę wiedzie również bardzo atrakcyjny Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, który przyciąga ludzi kochających jazdę na rowerze i historię.

7. Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu Dubie cieszy się sporą popularnością. Dolomity były tutaj wydobywane już w okresie międzywojennym. Ich zasoby oszacowano na 70 milionów ton, ale wydobycie jest małe ze względy na środowisko i rezerwaty przyrody. W tym miejscu kręcone były ujęcia do polskiego filmu “Vinci” z Robertem Więckiewiczem i Borysem Szycem, a regularnie organizowane są tutaj również najróżniejsze eventy kulturalne i rajdy samochodowe.

8. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie składa się z licznych jarowych dolin i potoków. To tutaj znajdują się takie doliny, jak Bolechowicka, Kobylańska czy Szklarki. Z kolei Dolina Eliaszkówki otacza słynny Klasztor Karmelitów Bosych, który został wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Aż do 1805 roku miał on charakter pustelni i wierni nie mieli do niego żadnego wstępu, ale później się to zmieniło.

9. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie zapewnia turystom nie tylko piękne widoki, ale również wiele obiektów zabytkowych. Na jego terenie znajdują się stare zamki i warownie.

10. Znajdująca się w Dolinkach Krakowskich Jaskinia Nietoperzowa jest jedną z najsłynniejszych jaskiń w Polsce i jedną z największych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

11. Dolinki Jurajskie to obszar ochrony siedlisk, na terenie którego znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody.

12. Znajdujące się nieopodal Krzeszowice to miasto, które warto odwiedzić ze względu na liczna zabytki, do których należą na przykład zespół pałacowy Potockich, budynki zdrojowe czy świątynie.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić