Wadowice • Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022

fotografia – Pixabay

Wadowice to jedna z najsłynniejszych miejscowości w Polsce. Leży w województwie małopolskim, niedaleko Krakowa, u stóp Beskidu Małego. Mimo małych rozmiarów tego miasteczka, miejscowość cieszy się ogromną popularnością a to dzięki temu, że z tego miasta pochodzi ukochany Papież Polaków – Jan Paweł II

Papież nie tylko pochodzi z tej miejscowości ale także spędził tutaj swoje całe dzieciństwo. Na każdym kroku zwiedzania tego miejsca można się natknąć na symbole go przypominające.

Najbardziej znane miejsca w Wadowicach

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach; bazylika ta znajduje się na rynku na Placu Jana Pawła II. Przed bazyliką stoi majestatyczna figura tego papieża. Miejsce to jest bardzo ważne dla wiernych, w tej bazylice Papież za młodu miał chrzest i I Komunię Świętą. W bazylice znajduje się bardzo znany obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Dom rodzinny Papieża; dom rodzinny Papieża Jana Pawła II znajduje się tuż obok Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Obecnie w domu tym stworzono muzeum poświęcone życiu Karola Wojtyły. Muzeum to cieszy się ogromnym zainteresowaniem wiernych z całego świata, dlatego też kamienica w której znajduje się muzeum została pięknie odrestaurowana i wyremontowana.

Kościół Św. Piotra Apostoła; kolejnym obiektem sakralnym w Wadowicach, który warto odwiedzić w czasie zwiedzania jest Kościół Św. Piotra Apostoła. Mieści się on przy alei Matki Boskiej Fatimskiej 90. Kościół powstał tuż po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku. Jego celem było dziękczynienie za uratowanie mu życia i za to, że wybrano go na papieża.

Aktywność fizyczna

Sam Karol Wojtyła bardzo lubił piesze wędrówki po górach. Nic więc dziwnego, że do Wadowic przyjeżdżają też miłośnicy takiej aktywności fizycznej. Okoliczny Beskid Mały oferuje liczne szlaki turystyczne, którymi warto pospacerować w razie sprzyjającej pogody. Jednym z popularniejszych szlaków jest Szlak Świętego Jakuba. Szlak ten stanowi Europejski Szlak Kulturowy i jest bardzo znanym szlakiem pielgrzymkowym.

Imprezy regionalne

W Wadowicach co roku odbywa się kilka imprez cyklicznych. Jedną z nich są Dni Wadowic, rozpoczynają się one w dniu urodzin Jana Pawła II 18 maja. Te dni to okazja do poznania ciekawostek z życia naszego Papieża Polaka, to także okazja do dobrej zabawy. Zawsze w tym czasie odbywają się tu liczne koncerty, zabawy i występy, do Wadowic ściągają wtedy ludzie z całej Polski. To także sposób na to, by miejsce to mogło się stać bardziej popularne.

Przysmaki Wadowickie

W Wadowicach działa prężnie wiele różnych restauracji i kawiarni. Najbardziej znanym przysmakiem wadowickim, który również kojarzony jest z Papieżem Polakiem, są papieskie kremówki. Można je kupić w każdej kawiarni w Wadowicach, w każdym sklepiku, także na wystawach okolicznych rzemieślników w czasie trwania Dni Wadowic.

Wadowice to mała miejscowość, która jednak ma wiele uroku. Można w tym miejscu spędzić bardzo miło czas na leniwym zwiedzaniu albo aktywnym spacerowaniu po szlakach górskich. Miejscowość ta zawsze będzie kojarzona z Janem Pawłem II, który był szczególnie bliski swoim rodakom.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić