Atrakcje Kielce – 13 Pomysłów na Kielce

fotografia by Wistula / Wikipedia

Kielce to miasto należące do województwa świętokrzyskiego. Leży w południowo – wschodniej części Polski. Jego dużą atrakcją są Góry Świętokrzyskie, u których stóp jest zlokalizowane.  W Kielcach można odpocząć na łamach natury a także zwiedzić zabytkowe miejsca i poczuć ducha historii tego miasta a przy tym nie są aż tak dużym miastem, dlatego jego zwiedzanie można zaliczyć w jeden weekend. To dobra informacja dla osób, które lubią niezbyt długie wyprawy.

Atrakcje w Kielcach

1. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Kielcach. Można się do niego dostać z różnych stron Kielc, nie daleko znajduje się słynny w Kielcach pomnik państwa podziemnego. Sam Pałac został zbudowany w 1073 roku, początkowo był niewielkim kościołem. Dopiero w 1641 roku został rozbudowany i nadano mu miano Pałacu. Ciekawostką jest fakt, że na jednej ze ścian umieszczono tablicę pomiarową, znajdują się na niej popularne kiedyś długości łokcia. Pałac jest bardzo duży, po jego dwóch stronach znajdują się wysokie wieże. Jedną z nich jest Wieża Katedralna, z trzema efektownymi zegarami. Pałac przez lata był wykorzystywany w różnych celach, była w nim siedziba władz wojska polskiego, siedziba gazety, poczta a także biuro werbunkowe. Także okolica Pałacu jest bardzo efektowna, warto się po niej przespacerować.

2. Rezerwat Przyrody Kadzielnia

Rezerwat Przyrody Kadzielnia to bardzo duży kamieniołom. Na jego terenie powstał duży park, w którym mieści się znany Amfiteatr o bardzo dużych rozmiarach. Ciekawostką są tu jaskinie, których jest tu aż 25 i każdą z nich warto odwiedzić. Rezerwat jest miejscem cichym i spokojnym, można tu wspaniale odpocząć i nacieszyć oczy pięknymi okazami matki natury.

3. Rynek

Jak w każdym mieście także i w Kielcach punktem centralnym jest rynek. Starówka w Kielcach pochodzi jeszcze z XII wieku, jej obecny styl architektoniczny pochodzi jednak z XIX i XX wieku. Na rynku można znaleźć wiele śladów po dawnym ratuszu, murach obronnych i zbiorniku przeciwpożarowym. Na Starówce przez cały czas tętni życie, jest tu gwarno i wesoło. Jest tu wiele lokalów gastronomicznych, gdzie można zjeść posiłki także na wolnym powietrzu. To obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Kielc.

4. Ulica Sienkiewicza

Najpopularniejszą ulicą w Kielcach jest ulica Sienkiewicza. To taki miejski deptak, który jest wizytówką miasta. Ulica zaczyna się pod pomnikiem Quo Vadis do głównego dworca w mieście. Przewodnicy polecają spacer tą ulicą tuż przed samym zachodem słońca jako, że biegnie ona po lekkim wzniesieniu ma bardzo ciekawą perspektywę. Warto sobie w tym miejscu zrobić zdjęcie.

5. Park miejski im. Stanisława Staszica

Park miejski im. Stanisława Staszica ma miano najstarszego parku polskiego. Najważniejszym miejscem w tym parku jest ogromny staw z fontanną, Do parku prowadzi piękny Skwer Szarych Szeregów a także Aleje Gwiazd. Aleja gwiazd jest dosyć nietypowa ponieważ zwykle znajdują się w niej odbicia dłoni znanych osób. W tym jednak wypadku w Alei znajdują się rzeźby przedstawiające głowy sławnych osób pochodzących z całego świata. Z pewnością warto się przez tą Aleję przespacerować.

6. Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek jak sama nazwa wskazuje jest miejscem, gdzie można znaleźć mnóstwo ciekawych zabawek, którymi bawiły się dzieci na przełomie wieków. To wyjątkowe miejsce nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych, tutaj każdy przypomni sobie czasy swojej młodości. Na wystawach można znaleźć pierwsze gry elektroniczne, puzzle, gry planszowe, a także mnóstwo lalek, misiów, samochodzików, klocków, robotów i wiele innych zabawek dla małych i dużych. Co ciekawe z niektórych zabawek można skorzystać, na przykład z pierwszych gier elektronicznych, co jest zabawą dla całej rodziny.

7. Wietrznia

Wietrznia to rezerwat geologiczny, który został założony w 1999 roku. Wietrznia jest jednym z najwyższych szczytów w mieście, ma aż 312 metrów. Cały teren jest gęsto zalesiony i mocno zielony. Zwiedzając ten teren warto też zajrzeć do Muzeum interaktywnego czyli do Centrum Geopark Kielce. To miejsce pokazuje geologię z ciekawej strony, będą się tutaj dobrze bawić dzieci i dorośli.

8. Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna w Kielcach to zespół jaskiń, który znajduje się na wzgórzu Kadzielnia. Znajdują się tutaj Jaskinia Odkrywców, Szczelina oraz Prochownia, które zostały odkryte w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Podziemna Trasa Turystyczna obejmuje obecnie korytarze o łącznej długości stu sześćdziesięciu metrów. Na trasie można zobaczyć skamieliny morze dewońskiego, takie jak koralowce, liliowce czy głowonogi, a także zjawiska mineralizacyjne, krasowe i tektoniczne. Warto pamiętać o tym, że trasa jest otwarta tylko od kwietnia do października, a zwiedzanie zawsze odbywa się w towarzystwie przewodnika.

9. Pomnik dzika

Symbolem Kielc jest dzik, nie mogło więc zabraknąć rzeźby tego zwierzęcia w mieście. Pomnik dzika znajduje się na Placu Artystów. Przy rzeźbie znajduje się legenda o dziku, z której można się dowiedzieć dlaczego akurat to zwierzę jest symbolem miasta Kielc.

10. Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego

Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego, zwany również Ślichowicami, to najmniejszy rezerwat na terenie całego miasta. Powstał w celu ochrony odkrywki skalnej, która reprezentuje tektonikę hercyńską Gór Świętokrzyskich. Jest to jeden z najlepiej wyeksponowanych przykładów struktur fałdowych. Rezerwat nosi imię Jana Czarnockiego, który był geologiem i badaczem Gór Świętokrzyskich.

11. Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny został otwarty w 2011 roku. Zaczyna się w Bałtowie, a kończy w Miedziance. Na szlaku znajduje się aż dwadzieścia siedem obiektów, które stanowią najciekawsze zabytki przyrody nieożywionej w zakresie geologii, archeologii oraz paleontologii.

Do najważniejszych obiektów znajdujących się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym należą Centrum Geoedukacji, rezerwat przyrody Wietrznia, rezerwat przyrody Kadzielnia, Jaskinia Raj, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi oraz rezerwat przyrody Zachełmie. Z pewnością jest to trasa, która przyciągnie miłośników historii, geologii i archeologii. To również trasa, którą docenią wielbiciele aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i pieszych wędrówek.

12. Katedra Wniebowzięcia NMP

Bazylika pochodzi z XII wieku i znajduje się na Placu Panny Maryi 3. Początkowo kościół ten miał charakter romański, był typowym kościołem kolegiackim. Z czasem zatracił on ten charakter, obecnie ma styl wczesnobarokowy. Bazylika ma kształt trójnawowy, jest zbudowana na bazie prostokąta. Największą ozdobą tego kościoła jest jego główny ołtarz, który jest wykonany z drzewa ale w całości został pozłocony.

13. Gdzie zjeść w Kielcach

Zwiedzanie tak dużego miasta może pochłonąć sporo energii, dlatego warto się posilić przed dalszą drogą. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji na terenie Kielce jest Solna 12. Lokal zachwyca unikatowym klimatem, a przede wszystkim efektownie serwowanymi potrawami kuchni europejskiej. W karcie dań znajdują się dania mięsne i rybne, owoce morza, a także warianty dla wegetarian.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić