Atrakcje Kielce 🗺️ 24 Pomysły na Kielce

fotografia by Wistula / Wikipedia

Kielce to miasto należące do województwa świętokrzyskiego. Leży w południowo – wschodniej części Polski. Jego dużą atrakcją są Góry Świętokrzyskie, u których stóp jest zlokalizowane.  W Kielcach można odpocząć na łamach natury a także zwiedzić zabytkowe miejsca i poczuć ducha historii tego miasta a przy tym nie są aż tak dużym miastem, dlatego jego zwiedzanie można zaliczyć w jeden weekend. To dobra informacja dla osób, które lubią niezbyt długie wyprawy.

Najlepsze atrakcje w Kielcach

1. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Kielcach. Można się do niego dostać z różnych stron Kielc, nie daleko znajduje się słynny w Kielcach pomnik państwa podziemnego. Sam Pałac został zbudowany w 1073 roku, początkowo był niewielkim kościołem. Dopiero w 1641 roku został rozbudowany i nadano mu miano Pałacu. Ciekawostką jest fakt, że na jednej ze ścian umieszczono tablicę pomiarową, znajdują się na niej popularne kiedyś długości łokcia. Pałac jest bardzo duży, po jego dwóch stronach znajdują się wysokie wieże. Jedną z nich jest Wieża Katedralna, z trzema efektownymi zegarami. Pałac przez lata był wykorzystywany w różnych celach, była w nim siedziba władz wojska polskiego, siedziba gazety, poczta a także biuro werbunkowe. Także okolica Pałacu jest bardzo efektowna, warto się po niej przespacerować.

2. Rynek

Jak w każdym mieście także i w Kielcach punktem centralnym jest rynek. Starówka w Kielcach pochodzi jeszcze z XII wieku, jej obecny styl architektoniczny pochodzi jednak z XIX i XX wieku. Na rynku można znaleźć wiele śladów po dawnym ratuszu, murach obronnych i zbiorniku przeciwpożarowym. Na Starówce przez cały czas tętni życie, jest tu gwarno i wesoło. Jest tu wiele lokalów gastronomicznych, gdzie można zjeść posiłki także na wolnym powietrzu. To obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Kielc.

3. Geonatura KielceW Kielcach miłośnicy geologii mogą znaleźć dla siebie wiele ciekawych miejsc, bez konieczności opuszczania miasta. Jednym z ciekawszych punktów na mapie miasta jest park edukacyjny Geonatura Kielce, składający się z kilku obiektów. Są to m.in.:

Centrum Geoedukacji, będące częścią geologicznego rezerwatu Wietrznia, przez którego teren prowadzi ścieżka dydaktyczna;

rezerwat przyrody Kadzielnia (z jaskiniami, Skałą Geologów i ścieżką dydaktyczną), utworzony na terenie kamieniołomu czynnego od XVIII do połowy XX wieku;

Ogród Botaniczny na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka.

4. Rezerwat Przyrody Kadzielnia

Rezerwat Przyrody Kadzielnia to bardzo duży kamieniołom. Na jego terenie powstał duży park, w którym mieści się znany Amfiteatr o bardzo dużych rozmiarach. Ciekawostką są tu jaskinie, których jest tu aż 25 i każdą z nich warto odwiedzić. Rezerwat jest miejscem cichym i spokojnym, można tu wspaniale odpocząć i nacieszyć oczy pięknymi okazami matki natury.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Kielcach – gdzie warto zjeść będąc w Kielcach ?


5. Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

Kielce to wymarzony kierunek podróży dla miłośników nauki. Jednym z ciekawszych miejsc jest tu Energetyczne Centrum Nauki, w którym skupiono się na energii. To jej poświęcone są interaktywne stanowiska, przy których można zmierzyć się z licznymi zadaniami. Czekają tu również wystawy, opowiadające o człowieku, Ziemi i żywiołach: wodzie, powietrzu oraz ogniu. Na młodych naukowców czeka tu laboratorium, na spragnionych zabawy – Energetyczny Ogród, w którym można poszerzać swoją wiedzę podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych. Dodatkowo centrum przyciąga ofertą warsztatów dla dzieci i całych rodzin, zatem każdy spędzi tu czas w przyjemny i pożyteczny sposób.

6. Ulica Sienkiewicza

Najpopularniejszą ulicą w Kielcach jest ulica Sienkiewicza. To taki miejski deptak, który jest wizytówką miasta. Ulica zaczyna się pod pomnikiem Quo Vadis do głównego dworca w mieście. Przewodnicy polecają spacer tą ulicą tuż przed samym zachodem słońca jako, że biegnie ona po lekkim wzniesieniu ma bardzo ciekawą perspektywę. Warto sobie w tym miejscu zrobić zdjęcie.

7. Park miejski im. Stanisława Staszica

Park miejski im. Stanisława Staszica ma miano najstarszego parku polskiego. Najważniejszym miejscem w tym parku jest ogromny staw z fontanną, Do parku prowadzi piękny Skwer Szarych Szeregów a także Aleje Gwiazd. Aleja gwiazd jest dosyć nietypowa ponieważ zwykle znajdują się w niej odbicia dłoni znanych osób. W tym jednak wypadku w Alei znajdują się rzeźby przedstawiające głowy sławnych osób pochodzących z całego świata. Z pewnością warto się przez tą Aleję przespacerować.

8. Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek jak sama nazwa wskazuje jest miejscem, gdzie można znaleźć mnóstwo ciekawych zabawek, którymi bawiły się dzieci na przełomie wieków. To wyjątkowe miejsce nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych, tutaj każdy przypomni sobie czasy swojej młodości. Na wystawach można znaleźć pierwsze gry elektroniczne, puzzle, gry planszowe, a także mnóstwo lalek, misiów, samochodzików, klocków, robotów i wiele innych zabawek dla małych i dużych. Co ciekawe z niektórych zabawek można skorzystać, na przykład z pierwszych gier elektronicznych, co jest zabawą dla całej rodziny.

9. Wietrznia

Wietrznia to rezerwat geologiczny, który został założony w 1999 roku. Wietrznia jest jednym z najwyższych szczytów w mieście, ma aż 312 metrów. Cały teren jest gęsto zalesiony i mocno zielony. Zwiedzając ten teren warto też zajrzeć do Muzeum interaktywnego czyli do Centrum Geopark Kielce. To miejsce pokazuje geologię z ciekawej strony, będą się tutaj dobrze bawić dzieci i dorośli.

10. Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna w Kielcach to zespół jaskiń, który znajduje się na wzgórzu Kadzielnia. Znajdują się tutaj Jaskinia Odkrywców, Szczelina oraz Prochownia, które zostały odkryte w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Podziemna Trasa Turystyczna obejmuje obecnie korytarze o łącznej długości stu sześćdziesięciu metrów. Na trasie można zobaczyć skamieliny morze dewońskiego, takie jak koralowce, liliowce czy głowonogi, a także zjawiska mineralizacyjne, krasowe i tektoniczne. Warto pamiętać o tym, że trasa jest otwarta tylko od kwietnia do października, a zwiedzanie zawsze odbywa się w towarzystwie przewodnika.

11. Pomnik dzika

Symbolem Kielc jest dzik, nie mogło więc zabraknąć rzeźby tego zwierzęcia w mieście. Pomnik dzika znajduje się na Placu Artystów. Przy rzeźbie znajduje się legenda o dziku, z której można się dowiedzieć dlaczego akurat to zwierzę jest symbolem miasta Kielc.

12. Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego

Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego, zwany również Ślichowicami, to najmniejszy rezerwat na terenie całego miasta. Powstał w celu ochrony odkrywki skalnej, która reprezentuje tektonikę hercyńską Gór Świętokrzyskich. Jest to jeden z najlepiej wyeksponowanych przykładów struktur fałdowych. Rezerwat nosi imię Jana Czarnockiego, który był geologiem i badaczem Gór Świętokrzyskich.

13. Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny został otwarty w 2011 roku. Zaczyna się w Bałtowie, a kończy w Miedziance. Na szlaku znajduje się aż dwadzieścia siedem obiektów, które stanowią najciekawsze zabytki przyrody nieożywionej w zakresie geologii, archeologii oraz paleontologii.

Do najważniejszych obiektów znajdujących się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym należą Centrum Geoedukacji, rezerwat przyrody Wietrznia, rezerwat przyrody Kadzielnia, Jaskinia Raj, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi oraz rezerwat przyrody Zachełmie. Z pewnością jest to trasa, która przyciągnie miłośników historii, geologii i archeologii. To również trasa, którą docenią wielbiciele aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i pieszych wędrówek.

14. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego

Nowa Słupa to jeden z popularniejszych punktów wypadowych na Święty Krzyż oraz miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników historii. Jedną z najważniejszych atrakcji jest tu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, w których za pomocą nowoczesnych technik zaprezentowano starożytne metody produkcji żelaza. A ponieważ muzeum powstało na terenie jednego z wielu dawnych ośrodków hutniczych, jego dyrekcja chętnie współpracuje z sąsiednią Osadą Starożytną z epoki żelaza. Efektem tej współpracy są Dymarki Świętokrzyskie, będące jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w tej części kraju.

15. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Kielcach zajmuje wnętrza barokowej rezydencji, wzniesionej w pierwszej połowie XVII wieku jako Pałac Biskupów Krakowskich. Dziś na turystów i miłośników sztuki czekają tu ciekawe wystawy, w tym Gabinet Numizmatyczny oraz Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym skupiono się na legionowej historii miasta. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak kolekcja malarstwa polskiego od XVII do połowy XX wieku, w skład której wchodzi ponad 250 dzieł znanych artystów (m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Józefa Chełmońskiego). Muzeum Narodowe może się też pochwalić licznymi oddziałami, m.in. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku czy Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach.

16. Baseny Tropikalne Binkowski Resort

Jak spędzić czas w Kielcach? Można zwiedzać ciekawe zabytki, można cieszyć się tropikalną atmosferą i beztroską zabawą w wodzie. Baseny Tropikalne Binkowski Resort to kompleks basenów (m.in. baseny witalne solankowe i baseny z hydromasażami) i wodnych placów zabaw dla dzieci. To również licząca sobie 150 metrów długości dzika rzeka oraz trzy zjeżdżalnie wodne. Wszystko urządzone jest w taki sposób, by goście mogli się poczuć jak na egzotycznych wakacjach bez konieczności opuszczania miasta.

17. Katedra Wniebowzięcia NMP

Bazylika pochodzi z XII wieku i znajduje się na Placu Panny Maryi 3. Początkowo kościół ten miał charakter romański, był typowym kościołem kolegiackim. Z czasem zatracił on ten charakter, obecnie ma styl wczesnobarokowy. Bazylika ma kształt trójnawowy, jest zbudowana na bazie prostokąta. Największą ozdobą tego kościoła jest jego główny ołtarz, który jest wykonany z drzewa ale w całości został pozłocony.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie świętokrzyskim 🗺️


 18. Jaskinia Raj pod Kielcami

Jaskinia Raj leży w pobliżu drogi łączącej Chęciny z Kielcami, dzięki czemu dotarcie to tej geologicznej perełki nikomu nie sprawi problemu. Dlaczego warto tu zajrzeć? Bo jaskinia ta jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce oraz jednym z najważniejszych rezerwatów przyrody w Górach Świętokrzyskich. Zachwyca wspaniałą szatą naciekową, którą można podziwiać podczas spaceru po liczącej 180 metrów długości trasie turystycznej. Prowadzi ona m.in. przez Komorę Złomisk, Salę Kolumnową i Salę Wysoką. Wszędzie czekają piękne stalaktyty, stalagmity, pola ryżowe i podziemne jeziorka, dzięki którym spacer po jaskini na długo zapisze się w pamięci zwiedzających.

19. Zamek w Chęcinach

Ruiny królewskiego zamku dumnie wznoszą się nad Chęcinami i przypominają o długiej historii miasta. To tu w czasach Władysława Łokietka mieścił się skarbiec koronny, to tu odbywały się sądy ziemskie. Chęciński zamek był też więzieniem, w którym Władysław Jagiełło więził swego przyrodniego brata, oraz miejscem urzędowania królewskich wdów (m.in. królowej Bony). Dziś chęciński zamek jest ważną atrakcją turystyczną, kuszącą potężnymi basztami. Można z nich podziwiać Chęciny, Kielce i Góry Świętokrzyskie, a przy dobrej widoczności nawet Tatry.

20. Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur

Sabat Krajno to największy park rozrywki i miniatur w Polsce, chętnie odwiedzany przez turystów spędzających familijne wczasy w Górach Świętokrzyskich. Bliskość Świętej Katarzyny i malownicza okolica przyciągają w to miejsce. Jak spędzić tu czas? Zimą można tu skorzystać ze szkółki narciarskiej i wyciągów, latem – poszaleć w parku linowym lub lunaparku. Czeka tu również alejka spacerowa, dzięki której podczas dwugodzinnego spaceru z przewodnikiem można przez cały rok zwiedzać najważniejsze budowle świata.

21. Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

W Górach Świętokrzyskich czeka sporo atrakcji. Jedną z nich jest Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej – miejscowości, z której wielu turystów zaczyna wędrówkę na Święty Krzyż (Łysą Górę). W osadzie tej można odbyć wyjątkową podróż w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w XI i XII wieku. Można się tu zapoznać z wierzeniami przodków, m.in. z tak ważnymi dla regionu bóstwami, jak Świst, Poświst i Pogoda (którym w czasach pogańskich oddawano cześć na Łysej Górze). Można tu zajrzeć do domu garncarza, zajrzeć do zielarki lub odkryć bogactwo dawnej diety.

22. Kompleks Świętokrzyska Polana

Kompleks Świętokrzyska Polana to ośrodek wypoczynkowy, który przyciąga położeniem w pobliżu Kielc i słynnego dębu Bartek. Można tu smacznie zjeść i przenocować, można skorzystać z licznych atrakcji. Jest wśród nich park miniatur z najciekawszymi budowlami regionu świętokrzyskiego oraz Oceanika – kraina, w której można odkrywać tajemnice życia w wodzie. Zaprezentowano tu aż 13 biotopów, w tym azjatycką rzekę monsunową i obrzeża Wielkiej Rafy Koralowej. Na terenie kompleksu znalazło się też miejsce dla najmłodszych, którzy mogą tu skorzystać z parku linowego, dmuchanych zjeżdżalni i basenów.

23. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci Podzamcze

Jedną z ciekawszych atrakcji w rejonie Chęcin jest Centrum Leonardo da Vinci, będące częścią Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. To centrum edukacyjne powstało z myślą o dzieciach i młodzieży, która może tu odkrywać tajemnice ludzkiego ciała poprzez zabawę. Interaktywne wystawy pozwalają zrozumieć i docenić rolę takich czynności, jak oddychanie czy odżywianie, pozwalają też zrozumieć, jak ludzkie ciało reaguje na bodźce. Znalazło się tu również miejsce na wystawę „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, której twórcy skupili się na zagadnieniach ekologicznych.

24. Gdzie zjeść w Kielcach ?

Zwiedzanie tak dużego miasta jak i jego okolic może pochłonąć sporo energii, dlatego warto się posilić przed dalszą drogą. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji na terenie Kielce jest Solna 12. Lokal zachwyca unikatowym klimatem, a przede wszystkim efektownie serwowanymi potrawami kuchni europejskiej. W karcie dań znajdują się dania mięsne i rybne, owoce morza, a także warianty dla wegetarian.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić