Jaskinia Raj 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Jaskinia Raj
Pawilon wejściowy / foto – Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=764342-

Są takie miejsca, w których przebywając można poczuć miliony lat związanych z tymi miejscami. Tak właśnie jest wchodząc do jaskini Raj. To oddalone zaledwie o 11 kilometrów od Kielc miejsce jest doskonałym przykładem tego jak nienaruszana natura potrafi być tajemnicza i piękna zarazem. Jaskinia Raj przez miliony lat kryła się przed ludźmi i dopiero w 1963 roku pozwoliła odkryć swoje uroki. A najciekawszym i zarazem najbardziej przykrym jest fakt, że odkrycia dokonano przypadkiem podczas dewastacji wzgórza w celu pozyskiwania materiałów służących jako budulec.

Oto kilka ciekawostek o Jaskini Raj

1. Wzniesienie nazywane Malik przez wieki kryło w swym wnętrzu niezwykłą jaskinię. Wzgórze o wysokości 270 metrów znajduje się w Paśmie Bolechowickim będącym częścią Gór Świętokrzyskich. Pasmo to było od XVII wieku eksploatowane w celu pozyskiwania między innymi marmuru.

2. Jaskinia Raj jest niewielką jaskinią o rozwinięciu pionowym mającą 240 metrów długości.

3. Dla ruchu turystycznego udostępniono 180. metrowy odcinek jaskini. Cała trasa oświetlana jest światłem elektrycznym. Przejście wyznaczonej trasy zajmuje około 45 minut. Zwiedzanie jest możliwe w grupach 15 osobowych pod nadzorem przewodnika.

4. W jaskini utrzymywana jest stała temperatura wynosząca 9 stopni Celsjusza i wilgotności na poziomie 95%. Te szczególne warunki klimatyczne mają na celu zapobieżenie niekontrolowanej erozji skał.

5. W celu zapewnienia odpowiednich warunków panujących w jaskini, dostęp do niej poprowadzono poprzez sztucznie przekopany chodnik o długości 21 metrów.

6. Najatrakcyjniejsze w Jaskini Raj są różnorodne formy naciekowe stworzone przez kapiące z góry jaskini krople wody. Najciekawsze formy naciekowe to stalaktyty, stalagmity, draperie, kolumny naciekowe itp.

7. Inwentaryzując bogactwo form skalnych występujących w jaskini doliczono się 47 518 różnych form naciekowych. Najwięcej bo aż 47 173 sztuki stanowią stalaktyty.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie świętokrzyskim 🗺️


8. Jaskinia Raj udostępniona została do ruchu turystycznego w roku 1972. Zanim wpuszczono do jej wnętrza turystów, grupy naukowców przeprowadziły szereg badań, zaś grupy robotników stworzyły odpowiednie warunki, aby zwiedzający mogli swobodnie się poruszać nie uszkadzając przy okazji znajdujących się w jaskini nacieków. Przystosowując jaskinię do zwiedzania wykonano kilka przekopów.

9. Co roku jaskinię zwiedza około 100 tysięcy osób. Jest popularność wiąże się z tym, iż dzięki niezwykłym walorom przyrodniczym zaliczana jest do najciekawszych miejsc w Polsce.

10. Wytyczona trasa dla zwiedzających prowadzi przez Komorę Wstępną następnie Komorę Złomsik do Sali Stalaktytowej i dalej przez Salę Wysoką do Komory Wstępnej i kolejno do wyjścia w pawilonie muzealnym i dalej na zewnątrz obiektu.

11. W jaskini występują nietoperze. Naukowcy doliczyli się 9 gatunków tych latających ssaków.

12. Chęciny są niewielkim miasteczkiem znajdującym się w niedalekiej odległości od Jaskini Raj. W mieście znajdują się ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. W Chęcinach odbyło się pierwsze na ziemiach polskich posiedzenie szlachty stanowiące początek przyszłych sejmów Rzeczypospolitej. Zjazd szlachecki zwołał do Chęcin Władysław Łokietek, a miało to miejsce w roku 1331. Zjazd ten uznawany jest za prekursora polskich sejmów. Wydarzenia te opisał i na kartach swojej kroniki umieścił Jan Długosz.

13. W niedalekiej odległości od Jaskini Raj utworzono niezwykle atrakcyjne miejsce prezentujące życie pierwszych ludzi nazywanych neandertalczykami. Miejsce to nazwane zostało adekwatnie do prezentowanej ekspozycji „Centrum Neandertalczyka”

14. Centrum Neandertalczyka to doskonałe miejsce, w którym można zapoznać się z tym jak żyli pierwsi ludzie. Za pomocą nowoczesnej techniki hologramowej w centrum odtworzono w formacie 3D kształt czaszki neandertalczyka. W kolekcji formatu 3D zobaczyć można także odtworzenia czaszek ludzi pierwotnych.

Kolejnym ciekawym eksponatem jest replika Mamuta z zachowaniem jego naturalnych rozmiarów. Do dyspozycji odwiedzających jest także możliwość multimedialnych prezentacji i filmów związanych z tematyką ośrodka. Ponadto w ramach działalności wykonywane są też inscenizacje prezentujące polowania na dziką zwierzynę oraz inne aspekty związane z życiem i zajęciami codziennymi pierwszych ludzi.

15. Chęciny i pobliska Jaskinia Raj znajdują w pobliżu drogi ekspresowej S7 łączącej Kielce z Krakowem. Dojazd autem jest więc bezproblemowy.

4.2/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić