Bory Tucholskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Bory Tucholskie
foto – Pixabay

Bory Tucholskie zaliczane są do jednego z największych obszarów leśnych w Polsce. Lasy bogate w bardzo dużo ciekawostek przyrodniczych jak również związanych z innymi dziedzinami życia miejsc.

1. Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów występowania borów sosnowych w Polsce. Powierzchnia lasów tworzących Bory wynosi około 3 tysiące kilometrów kwadratowych.

2. Przez kompleksy leśne Borów Tucholskich przepływają dwie główne rzeki Brda i Wda uzupełniają je jeszcze mniejsze cieki wodne: Kłoniecznica, Zbrzyca, Mątwa, Czerska Struga.

3. Na terenie Borów Tucholski znajduje się 21 jezior. Do najciekawszych zaliczana jest kompleks siedmiu jezior połączonych ze sobą jedną małą licząca niespełna 14 kilometrów długości rzeczką, która nazywa się Struga. Jest bardzo unikatowe zjawisko hydrologiczne nazywane Strugą Siedmiu Jezior. Jeziora wchodzące w skład tego kompleksu to: Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka, Mielnica. Struga kończy swój bieg wpadając do Jeziora Charzykowskiego.

4. Bardzo specyficzny układ hydrologiczny obejmujący Strugę Siedmiu Jezior jest miejscem obfitującym w bardzo unikatową florę i faunę. Występuje tu wiele gatunków roślin i przedstawicieli fauny gdzie indziej niespotykanych. Niektóre gatunki żyjących tu zwierząt i ptaków wpisane są do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

5. Polska Czerwona Księga Zwierząt jest rejestrem zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt na terenie Polski. Księga jest opracowywana przez Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. W jej uzupełnianiu bierze udział bardzo wielu naukowców z terenu całej Polski.

6. Jeziora znajdujące się w Borach Tucholskich niemal w większości zaliczane są do tak zwanych jezior lobeliowych. Jest to bardzo specyficzny i rzadko występujący rodzaj jezior. Nazwę swoją zawdzięczają znajdującej się w jej wodach roślinie zwanej lobelia jeziorna. Co bardzo charakterystyczne jeziora te są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Tym samym świadczy to o tym, że miejsca w których występują zaliczane są do bardzo czystych i nieskażonych. W Polsce największe ich skupisko jest właśnie w Borach Tucholskich.

7. Bory Tucholskie uznawane są przez wielu za krainę motyli. Można tu spotkać aż 42 gatunki motyli, które osiedliły się na tym terenie. Rodzinę motyli uzupełnia aż 45 gatunków ważek.

8. Jezioro Charzykowskie, największe z jezior znajdujących się w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie. W okresie letnim jezioro jest licznie odwiedzane przez wczasowiczów. Na jego wodach odbywają się liczne zawody żeglarskie którym towarzyszą między innymi przeglądy piosenki żeglarskiej. Głównym ośrodkiem związanym z jeziorem jest turystyczna wieś Charzykowy.

9. Fojutowo to jedno z bardzo ciekawych miejsc w Borach Tucholskich. Słynny jest akwedukt w Fojutowie. Jest to bardzo cenny zabytek architektury hydrotechnicznej przypominający rzymskie akwedukty na których wzorowano się podczas jego budowania. W miejscu tym przecinają się dwa cieki wodne: Czerska Struga i Wielki Kanał Brdy. W latach 1841-1848 podczas budowy Wielkiego Kanału Brdy wykonano liczący 75 metrów długości akwedukt umożliwiający bezkolizyjne przecięcie się tych dwóch cieków wodnych. Górą płyną wody kanału, a 9 metrów niżej przepływają wody Czerskiej Strugi.

10. Wielki Kanał Brdy zbudowany został przez Prusaków w I połowie XIX wieku. Ten liczący 21 kilometrów i głęboki na 1 metr kanał miał za zadanie ułatwić nawodnienie łąk leżących na terenie Borów Tucholskich. Wodami kanału organizowane są niezwykle malownicze spływy kajakowe.

11. Park Narodowy Bory Tucholskie jest jednym z 23 parków narodowych znajdujących się na terenie Polski. Został utworzony w 1996 roku i zajmuje powierzchnię 4613 hektarów. Powierzchnia parku to niespełna 2% całej powierzchni zajmowanej przez Bory Tucholskie. Siedziba dyrekcji parku znajduje się w wiosce Charzykowy.

12. Chojnice jest jednym z największych miast znajdujących się na terenie zaliczanym do Borów Tucholskich. Miasto jest ciekawy miejscem do zwiedzenia podczas wyprawy na te tereny.

13. Tuchola nazywana bywa także stolicą Borów Tucholskich. Tutaj znajduje się siedziba Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Historia Tucholi sięga początków II tysiąclecia. Od zawsze było to ważne miejsce ze względu na swoje położenie. W mieście znajdują się zabytki świadczące o jego historii i tradycji.

14. Borowiacy Tucholscy jest to grupa etnograficzna zamieszkująca Bory Tucholskie. Uznawani są za lud pochodzenia kaszubskiego, choć dla wielu Kaszuby zaczynają się dopiero od linii Czerska lezącego na północy Borów Tucholskich. Borowiacy podobnie jak Kaszubi zapisali piękne karty historii związane z oporem wobec germanizacji. Należy pamiętać, że ziemie te znajdowały się przez wiele wieków pod panowaniem pruskim i podlegały silnym działaniom germanizacyjnym. Więcej na temat Borowiaków dowiedzieć się można odwiedzając Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi.

15. Bory Tucholskie to doskonałe miejsce na pędzenie urlopu lub krótkiego wypadu turystycznego. Lasy obfitują w liczne bogactwa z grzybami na czele. W jeziorach wędkarze znajdą sporo ciekawych gatunków ryb. Miłośnicy turystyki rowerowej i pieszej na terenie Borów Tucholskich znajdą wiele ciekawych szlaków do realizowania swoich pasji.

16. Jako ciekawostkę przytoczyć można fakt, ze symbolem tych lasów jest głuszec. Jest to ptak zagrożony całkowitym wyginięciem. Niestety w Borach Tucholskich głuszca zobaczyć można jedynie na symbolach. Od ponad 100 lat nie zanotowano na tym terenie ani jednego przedstawiciela tego ginącego gatunku ptaków.

4.5/5 - (192 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić