Jakie Atrakcje Oferuje Susiec? Co Warto Zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Zbigniew Czernik / Wikipedia

Na Lubelszczyźnie jak w żadnym innym rejonie Polski znaleźć można zagubione w leśnej głuszy miejsca. Może to dziś brzmi mało prawdopodobnie i nie do końca jest to stwierdzenie prawdziwe, ale można znaleźć takie miejsca. Jednym z nich jest mała lubelska wieś Susiec. Leży on niedaleko Tomaszowa Lubelskiego, około 125 kilometrów od stolicy województwa – Lublina.

Jakie ciekawe miejsca można tutaj odwiedzić?

Największą atrakcję wsi stanowią rzeki płynące w jej pobliżu. Ukształtowanie terenu sprawia, że w rzekach jest wartki nurt a liczne kamienie i kaskady bardziej przypominają górskie potoki niż nizinne rzeki.
Wokół krętych koryt rzecznych rosną gęste lasy co w efekcie daje niesamowite wrażenie. Wykorzystując te walory na rzekach organizowane są spływy kajakowe. Najsłynniejszy jest ten organizowany na wodach Tanwi, przepływającej w pobliżu Suśca. Spływ Tanwią dostarcza wielu niesamowitych wrażeń. W wielu miejscach zmusza do wysiadania z kajaków i pokonywania czy to dużych kamieni czy też powalonych konarów drzew. Zwolennicy tego typu atrakcji znajdą je podczas spływu.

Dodatkową atrakcją Suśca są szlaki turystyczne wśród których Szlak Szumów jest najsłynniejszy. Prowadzi on wzdłuż Tanwi w pobliżu niewysokich kaskad na rzece tworzących charakterystyczny szum rozbijającej się o kamienie wody.

Tanew to nie jedyna rzeka w okolicy. Drugą rzeką jest Jeleń. Jest to nie mniej atrakcyjna rzeka od Tanwi. Na Jeleniu znajdują się również rożne wodne niespodzianki. Najsłynniejszym miejscem jest Wodospad Jeleń. W tym miejscu rzeka napotyka na niewielki liczący 1,5 metra uskok tworzący mały wodospad.

Susiec – krótko historycznie

Jako mała osada na skraju dużego obszaru leśnego miejsce to zostało opisane już w 1582 roku. Można przyjąć, ze jest to data powstania wsi. Zapiski związane są z istniejącymi w pobliżu młynami wykorzystującymi wartkie wody pobliskich rzek. W 1800 roku we wsi Susiec wybudowano kościół. Początkowo był to kościół drewniany, który po kilkudziesięciu latach zamieniono na murowany.
Do ważnych wydarzeń związanych z tą okolica zaliczyć należy wydarzenie z 28 grudnia 1936 roku. W tym dniu doszło do katastrofy lotniczej w wyniku której rozbił się pasażerski samolot z 10 pasażerami na pokładzie. W katastrofie zginęły 3 osoby. Według danych Polskich Lini Lotniczych była to pierwsza katastrofa lotnicza na ziemiach polskich.

Najsłynniejszą osobą urodzoną w Suścu jest reżyser filmowy Jerzy Chęciński. Największy rozgłos reżyser zyskał kręcą osadzoną w realiach Polski Ludowej trylogię o losach polskich osadników na Ziemiach Odzyskanych. Trzy filmy: „Sami swoi” „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” to klasyka polskiej kinematografii rodem z PRL.
Dla upamiętnienia tego faktu wjazdu do wsi strzegą postacie głównych bohaterów Kargula i Pawlaka. Pomnik został odsłonięty w 2009 roku.

4.1/5 - (39 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić