Lublin, jako stolica województwa lubelskiego, stanowi jedno z najbardziej rozwiniętych gospodarczo miast całego regionu. To jednak miejscowość niezwykle ciekawa turystycznie, historycznie i kulturowo, która oferuje mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.
Co warto zobaczyć w Lublinie w 2022 ?
1. Stare Miasto w Lublinie
Lubelska starówka jest najstarszą częścią miasta, co czyni ją najbardziej atrakcyjnym punktem pełnym wiekowych zabytków. Centralną część stanowi malowniczy rynek, dookoła którego ulokowanych jest wiele zabytkowych kamienic m.in. Kamienica Konopniców i Kamienica Lubomelskich. W pobliżu rynku znajdziemy również pozostałości starych murów obronnych, w tym zrekonstruowaną Basztę Gotycką dwie czternastowieczne bramy wejściowe (Grodzką i Krakowską), które niegdyś strzegły wejścia na tereny Starego Miasta. Na lubelskiej starówce znajdują się również:
2. Teatr Stary – klasycystyczny budynek teatru, który otwarty został w 1822 roku. Poza teatrem w Krakowie jest to najstarszy wciąż działający obiekt tego typu w Polsce. Do dziś na jego scenie odbywają się spektakle i koncerty najwybitniejszych artystów w kraju.
3. Wieża Trynitarska – neogotycka dzwonnica wchodząca w skład zabudowy klasztornej. Dziś udostępniana jest jako turystyczny punkt widokowy – wieża wznosi się aż na 40 metrów wysokości i zwieńczona jest platformą widokową, z której rozciąga się widok na miasto.
4. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Biała, masywna budowla nazywana jest często “perłą baroku” i jest jednym z czołowych przedstawicieli stylu tej epoki w Polsce. Szesnastowieczna katedra zachwyca nie tylko zewnętrzną fasadą, ale również środkiem, który zdobią m.in. freski Jana Meiera oraz obrazy Franciszka Lekszyckiego. W kościele znajdują się również zabytkowe organy, bogaty, zdobione ołtarz oraz dziesiątki zabytków liturgicznych. Ciekawostką jest to, że ponoć w 1949 roku doszło tu do tzw. cudu lubelskiego, kiedy to uwieczniona na obrazie Matka Boska płakała czerwonymi łzami.
5. Bazylika św. Stanisława Biskupa Męczennika – świątynia należąca do mieszkających tu od wieków braci zakonnych, którzy stanowią jedną z najstarszych działających instytucji na terenie Lublina (ponad 750 lat działalności). Ulokowana między zamieszkałymi kamienicami budowla to charakterystyczny przedstawiciel stylu renesansowego. W jej wnętrzu znajdują się kaplice poświęcone pamięci najważniejszych rodów zamieszkujących Lublin.
6. Zamek w Lublinie
Jedną z największych atrakcji miasta jest znajdujący się tu zamek królewski. Ta monumentalna budowla została wybudowana w XII wieku, jednak od tej pory była wielokrotnie przebudowywana i odrestaurowywana m.in. za pośrednictwem Kazimierza Wielkiego, Zygmunta Starego i Jakuba Zamoyskiego. Do najstarszych części, które przetrwały do dziś w niemal niezmienionej formie, zalicza się trzynastowieczna wieża zamkowa oraz zabytkowa kaplica pod wezwaniem Trójcy Świętej.
Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego, które kolekcjonuje najważniejsze przedmioty i zabytki dla kultury i historii miasta, regionu i całego państwa. Znajdują się tu bogate ekspozycje dzieł sztuki (m.in. autorstwa Jana Matejki i Józefa Brandta), numizmatyczne i etnograficzne. W dziale archeologicznym najstarsze przedmioty datowane są na IX wiek p.n.e., a wśród kilkudziesięciu tysięcy eksponatów na wyróżnienie zasługuje najstarsze szklane paciorki znalezione na terenie Polski i wiekowe przedmioty wykonane z bursztynu. W lubelskim Muzeum Narodowym znajdują się również wszelkiego rodzaju dokumenty, fotografie i ryciny, a ważną częścią zbiorów są zabytki militarne.
7. Państwowe Muzeum w Majdanku
Poza centralną częścią miasta znajduje się Państwowe Muzeum w Majdanku, które powstało na terenie dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Muzeum powstało w 1944 roku, co czyni je najstarszą instytucją tego typu stworzoną na obszarze obozu zagłady. Obecnie można zwiedzać niektóre z budynków dawniej zamieszkiwanych przez jeńców, a także część muzealną, poświęconą zarówno czasom samej wojny, jak i zbierającą nowsze eksponaty związane ze sztuką martyrologiczną. Na terenie Muzeum Narodowego znajduje się również ogromne mauzoleum, które poświęcone jest pamięci ofiarom zbrodni hitlerowskich.
8. Muzeum Ziemi Lubuskiej
Będąc w Lublinie z pewnością warto wybrać się do Muzeum Ziemi Lubuskiej, które przedstawia ekspozycje związane z kulturą, historią i sztuką mieszkańców całego regionu. Znajdują się tu obrazy malarstwa dawnego i nowoczesnego, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku z różnych epok historycznych.
Niezwykle ciekawym elementem Muzeum Ziemi Lubuskiej jest Dział Winiarski, gdzie znajdziemy ponad 1540 eksponatów związanych z procesem produkcji wina.
9. Ogród Botaniczny UMCS
Ciekawym miejscem jest Ogród Botaniczny UMCS zajmujący teren ponad 21 hektarów. Znajduje się tu przeszło 6700 różnych gatunków roślin podzielonych na kilka grup m.in. dział roślin tropikalnych, rosarium i dział roślin bagiennych. Na terenie Ogrodu odwiedzić możemy również niewielki Dworek Kościuszków, który wpisany został do Rejestru Zabytków Lublina
Lublin – Krótko historycznie
Początki miasta sięgają VI wieku, kiedy to w tym miejscu mieściła się niewielka osada. W dokumentach nazwa miejscowości po raz pierwszy pojawiła się w 1198 roku, jednak dopiero w roku 1317 Władysław Łokietek nadał miastu prawa miejskie. W końcowych wiekach średniowiecznych Lublin rozwijał się bardzo prężnie i stanowił jeden z głównych punktów na handlowym szlaku wiodącym znad Morza Czarnego w kierunku Europy Zachodniej.
Lublin był ośrodkiem wielu ważnych wydarzeń dla historii państwa. To tu podpisano unię lubelską, ważny traktat w stosunkach Polsko- Litewskich, który pozwolił na rozszerzenie granic państwa i wzmocnił polską kulturę na wschodnich terenach. Choć w XVII wieku nastąpiło wiele katastroficznych dla miasta wydarzeń (m.in. najazdy Szwedów i Kozaków i epidemia dżumy), w okresie rozwoju przemysłowego Lublin na zaczął się rozwijać i do dziś stanowi jedno z największych i najbardziej wpływowych miast w kraju.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj