Atrakcje Rabka Zdrój 2023 • 18 pomysłów co warto zrobić

fotografia by Wiktor Baron / Wikipedia

Rabka-Zdrój to miasto położone w województwie małopolskim. Znajduje się dokładnie w Kotlinie Rabczańskiej na wysokości ponad pięciuset metrów nad poziomem morza. Ze względu na obecność wód leczniczych oraz walory klimatyczne, od ponad stu lat miasto to ma charakter uzdrowiskowy. Znajdują się tutaj również liczne atrakcje, które przyciągają nie tylko kuracjuszy, ale również turystów.

Co warto robić w Rabce i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland

Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland to jedna z największych atrakcji regionu dla rodzin z dziećmi. Znajdują się tutaj karuzele, roller coaster, Wioska Wikingów, a także Muzeum Orderu Uśmiechu i dziesiątki ruchomych figur w tematycznych pawilonach. Starsze dzieci z pewnością będą zachwycone tutejszym Strasznym Dworem, w którym wielkie wrażenie robią egzekucja skazanego na krześle elektrycznym oraz makabryczna uczta.

2. Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum im. Władysława Orkana znajduje się w zabytkowym drewnianym kościele św. Marii Magdaleny z XVII wieku. Na miejscu można podziwiać sztukę ludową miejscowych górali, a także rzemieślnicze artefakty, obrazy, rzeźby i stroje ludowe. Większość eksponatów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Jest to jeden z punktów obowiązkowych dla miłośników historii.

3. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Rabce to zabytkowy park znajdujący się w samym centrum miasta. Znajdują się tutaj tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych. Warto przyjrzeć się z bliska fontannie potocznie nazywanej nerką ze względu na sugestywny kształt, a także pójść na kawę do tutejszej kawiarni.

4. Muzeum Górali i Zbójników

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce to nietuzinkowy kompleks muzealny poświęcony słynnym zbójnikom z tego regionu, którzy często pojawiają się w przekazywanych z ust do ust legendach. Interaktywny charakter wystaw i gra w terenie sprawiają, że jest to wielka atrakcja dla odwiedzających muzeum dzieci.

5. Skansen Taboru Kolejowego

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce znajduje się około dwóch kilometrów od Rabki. Jest to miejsce, które powinni odwiedzić miłośnicy kolei. Można tutaj podziwiać stare lokomotywy spalinowe i elektryczne, parowozy i żurawie.

6. Luboń Wielki

Luboń Wielki to najwyższy szczyt w Beskidzie Wyspowym. Wznosi się na 1022 metrów nad poziomem morza. Jest to popularny cel turystów, którzy przepadają za pieszymi wędrówkami po górach. Na szczycie znajduje się schronisko wybudowane w 1931 roku.

7. Wieża widokowa na Polczakówce

Trzy kilometry od centrum Rabki znajduje się słynna wieża widokowa na Polczakówce. Usytuowano ją dokładnie na Królewskiej Górze. Warto się na nią wspiąć, ponieważ z góry rozpościera się imponujący widok na całą okolicę.

8. Rabczański Park Linowy

Rabczański Park Linowy to miejsce, w którym każdy turysta może przetestować swoją sprawność fizyczną. Znajdują się tutaj łatwe i trudniejsze trasy, a pokonanie ich gwarantuje nie tylko satysfakcję, ale przede wszystkim świetną zabawę. Miejsce to polecane jest rodzinom z dziećmi w różnym wieku.

9. Muzeum Rekordów i Osobliwości

Muzeum Rekordów i Osobliwości znajduje się na terenie parku rozrywki Rabkoland. To miejsce ściśle związane z działalnością Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Znajdują się tutaj na przykład największa bombka na choinkę, najmniejszy rowerek na świecie oraz rekordowa kolekcja dziadków do orzechów. To tutaj również znajduje się największa na świecie kolekcja rzeźb wykonanych z jednej zapałki.

10. Teatr Lalek RABCIO

Teatr Lalek RABCIO został założony w 1949 roku. Na początku był tylko amatorskim teatrem dla dzieci, które przebywały w tutejszych sanatoriach. Obecnie jest to teatr państwowy, w którym odbywają się profesjonalne przedstawienia dla najmłodszych.

11. Pomnik przyrody Sosna Zwyczajna

Sosna Zwyczajna wcale nie jest tak zwyczajna, jak na to wskazuje jej nazwa. Drzewo to liczy sobie ponad pięćset lat i stanowi jedną z największych osobliwości przyrodniczych na terenie całego miasta. Charakteryzuje się nietypowym pokrojem, ma piętnaście metrów wysokości i jest pomnikiem przyrody.

Śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najczęściej fotografowanych drzew w całej okolicy. Znajduje się przy ulicy Orkana 39-41.

12. Nowy Targ

Nowy Targ to miejscowość znajdująca się niedaleko Rabki. Warto ją odwiedzić ze względu na panującą tutaj atmosferę małego miasteczka, ale również ze względu na atrakcje turystyczne. Znajduje się tutaj na przykład słynna Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu.

13. Wadowice

Około pięćdziesięciu kilometrów od Rabki znajduje się znana słynna miejscowość Wadowice. To właśnie tutaj na świat przyszedł Karol Wojtyła, znany jako papież Jan Paweł II. W mieście znajduje się poświęcone mu muzeum, a także cukiernie ze słynnymi kremówkami papieskimi.

14. Chata Artystycznych Przygód

Chata Artystycznych Przygód w Rabce to miejsce, które zapewni doskonałą zabawę turystom w różnym wieku. Na miejscu prowadzone są zajęcia, podczas których można samodzielnie wykonać swoją pamiątkę z tych stron. Tajniki rękodzieła poznaje się tutaj tworząc regionalne artefakty wraz z całą grupą.

15. Termy Szaflary

Termy Szaflary to luksusowe miejsce, w którym znajdują się baseny z wodami bogatymi w potas, wapń, żelazo, magnez oraz siarkę. Znajdują się tutaj również długie zjeżdżalnie oraz strefa SPA&Wellness. Na terenie kompleksu można zjeść pyszną kolację w jednej z tutejszych restauracji, a przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie i urodę. Restauracja Mokra może się pochwalić uznaniem i popularnością na skalę ogólnokrajową.

16. Bulwary nad Poniczanką

Bulwary nad Poniczanką to jedna z najnowszych atrakcji w Rabce. Znajduje się tutaj trakt spacerowy, sztuczny wodospad, fontanny, miejsce na ognisko oraz boisko do siatkówki plażowej. To idealne miejsce na letnie spacery, ale również obszar nadający się do wszelkich form aktywności fizycznej. Na miejscu można skorzystać z wodnej ścieżki sensorycznej do masażu i rehabilitacji.

17. Tężnia

Tężnia w Rabce-Zdroju ma swoje źródło w odwiercie Helena. Solanka jest tutaj pompowana na wysokość około dziesięciu metrów, a po rozlaniu się na gałęzie tarniny tworzy mgiełkę solankową. Ma ona pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego też przyciąga bardzo wielu chętnych. Warto wspomnieć, że tężnia ta została wybudowana na miejscu dawnej tężni, która została zniszczona podczas drugiej wojny światowej.

18. Pomnik Mikołaja

Tuż przed zabytkowym dworcem kolejowym w Rabce znajduje się Pomnik Mikołaja. Powstał w 2004 roku z inicjatywy burmistrza Rabki i przedstawia biskupa z pastorałem. Od momentu powstania stanowi jeden z symboli miasta, który ze względu na swoje położenie wita przyjezdnych.

Rabka jest doskonałym miejscem wypadowym dla osób, które pojawiają się w tej okolicy z miłości do gór. Znajduje się między Beskidem Wyspowym a Gorcami. Można stąd pojechać do wspomnianego Nowego Targu, a potem wrócić pięknym szlakiem przez Stare Wierchy i Turbacz. Okolice przecinają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności.

Po więcej informacji turystycznych o miejscowości Rabka Zdrój warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić