31 Mniej Lub Bardziej Mroźnych Ciekawostek o Szwecji

szwecja
foto – Pixabay

Szwecja do niedawna nie była zbyt popularnym kierunkiem wśród polskich turystów. Dziś kraj ten jest coraz częściej doceniany z powodu swoich klimatycznych, niewielkich miasteczek, wspaniałej przyrody i dzikich, północnych terenów, które swoim pięknem zapierają dech w piersiach. To ogromne państwo oferuje wspaniałą kuchnię, wiele rozrywek i ciekawych miejsc do odkrycia. Przedstawiamy 30 ciekawostek o Szwecji!

1. Szwecja leży na Półwyspie Skandynawskim pomiędzy Norwegią i Finlandią. Stolicą państwa jest Sztokholm.

2. Oficjalnie Szwecja jest monarchią, na której czele stoi król. W praktyce jednak król Szwecji pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, a główna władza ustawodawcza leży w kompetencjach parlamentu zwanego Rigsdagiem.

3. Szwecja znana jest z organizacji światowego konkursu przyznania Nagrody Nobla – prestiżowej nagrody, którą otrzymują wybitni przedstawiciele świata nauki, sztuki i polityki za swoje osiągnięcia. Nagroda przyznawana jest w 5 dziedzinach: fizyki, chemii, medycyny lub fizjologii, literatury oraz polityki (Pokojowa Nagroda Nobla).

4. Szwecja znajduje się na terenach zasobnych w wiele złóż naturalnych, w tym rud żelaza. Dzięki temu na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku był to główny europejski dostawca stali.

5. Ze Szwecji pochodzi wielu utalentowanych pisarzy. Na całym świecie znane są powieści dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren (autorka “Dzieci z Bullerbyn” i “Fizi Pończoszanki”) oraz Saga o Ludziach Lodu, która wyszła spod pióra Margit Sandemo. W Polsce dużą popularność zdobyły szwedzkie kryminały, w szczególności powieści autorstwa Stiega Larssona (autor sagi Millenium).

6. To kraj, w którym wciąż dużą popularnością cieszy się papierowa prasa. Wydawane są zarówno pisma ogólnokrajowe, jak i lokalne, które chętnie kupowane są przez mieszkańców mniejszych miejscowości i miasteczek.

7. Szwecja uznawana jest za jedno z najlepszych do życia państw na świecie. Jest to kraj z najniższym wskaźnikiem ubóstwa ludzkiego świata, co oznacza m.in. najmniejszą liczbę analfabetów czy bardzo niski odsetek osób żyjących na skraju ubóstwa.

8. Tereny Szwecji zamieszkiwane są od setek lat. Niegdyś stanowiły część terytorium Germanów, a następnie zasiedlone zostały przez potomków wikingów – skandynawskich Normanów.

9. Choć większość Szwedów uznaje się za chrześcijan, w kraju hucznie obchodzi się dwa święta pogańskie: germańską Noc Walpurgii i Noc Świętojańską.

10. W Szwecji prężnie działa stowarzyszenie wolnomularskie. Szacuje się, że kraj ten zamieszkuje nawet 13 tysięcy masonów.

11. Stolica kraju – Sztokholm – to równocześnie największe i najgęściej zaludnione miasto w całej Szwecji. Zamieszkuje je 1,5 miliona osób, jest to także jeden z najważniejszych ośrodków kulturowych, gospodarczych i naukowych w całej północnej części Europy.

12. Początki osadnictwa na terenie dzisiejszej Szwecji sięgają 13 tysięcy lat. Wraz z cofaniem się lądolodu na tereny te przemieszczała się zwierzyna z południa, a wraz z nią ludzie prowadzący jeszcze wówczas koczowniczy tryb życia.

13. Duża część kraju to tereny niezamieszkałe przez ludzi. Pomimo występowania wielu gęsto zaludnionych miast, średnia populacja w całej Szwecji to zaledwie 21 osób na kilometr kwadratowy.

14. Najwyższym szczytem Szwecji jest Kabnekaise, który mierzy 2117m n.p.m. Znajduje się on w Górach Skandynawskich.

15. Szwecja oferuje mnóstwo rozrywek. Popularnym sposobem na spędzanie czasu są m.in. wyprawy wędkarskie, które organizowane są przez polskie biura. Szukając wycieczek do Szwecji możemy również trafić na wyprawy rowerowe i trekkingowe oraz wyjazdy tematyczne (np. warsztaty fotograficzne).

16. Charakterystyczną szwedzką potrawą jest surstromming czyli sfermentowany śledź kiszony w specjalnej zalewie. Czas fermentacji to minimum 6 miesięcy – odpowiada to za bardzo silny i nieprzyjemny zapach ryby, który unosi się po otwarciu puszki lub beczki ze śledziami. W Szwecji obchodzi się nawet specjalne święto śledzia, podczas którego spożywana jest ta tradycyjna potrawa.

17. Szwedzkie miasto Malmo to jeden z najważniejszych północnych portów, a przy tym jedno z największych miast w kraju. W Malmo zobaczyć można wspaniałą, tradycyjną architekturę, zwiedzić mnóstwo zabytków i cieszyć się całonocnym życiem miejskim.

18. Do Szwecji należy wiele wysp leżących na obszarze Morza Bałtyckiego. Największą z nich jest Gotlandia, którą pokrywają gęste lasy iglaste, jeziora i niewielkie, klimatyczne miasteczka.

19. Wśród szwedzkich wysp ciekawe są trzy z nich, które pozostają niezamieszkałe. Bla Jungfrun to wyspa, którą pokrywają skały granitowe tworzące park narodowy. Drugą z nich jest wyspa Kataja, przez którą przebiega granica szwedzko-fińska. Trzecia niezamieszkała wyspa to Market, która jest najmniejszą wyspą świata, przez którą przebiega linia graniczna.

20. Szwecja ma najwięcej wysp spośród wszystkich krajów na świecie aż 267570.

21. Obowiązującą walutą Szwecji jest korona szwedzka, która odpowiada wartości około 0,45 groszy.

22. Szwecja, podobnie jak inne państwa północnej Europy, ma bardzo rygorystyczne prawo odnośnie sprzedaży alkoholu. Sprzedaż ograniczona jest czasowo – wysokoprocentowe trunki można zakupić do godziny 15 w weekendy i do godziny 18 w pozostałe dni tygodnia. Wynika to ze specyficznego, surowego klimatu oraz długich wieczorów i nocy w okresie jesieni i zimy, które sprzyjają depresji.

23. Szwedzi są europejskim liderem jeśli chodzi o recykling surowców. Szacuje się, że zaledwie 1% odpadów trafia na wysypiska śmieci. Większość jest przetwarzana lub spalana w spalarniach, gdzie pozyskuje się z nich energię.

24. Szwedzkie szkolnictwo stawiane jest jako światowy wzór. W szkołach od początku edukacji stosuje się “luźne”, spersonalizowane podejście do uczniów. Osobom uczęszczającym do szkoły średniej przysługuje zaś specjalne kieszonkowe.

25. To kraj, który jako pierwszy w Europie stworzył instytucję parku narodowego – obszaru prawnie chronionego przez państwo. Pierwsze parki narodowe powstały tu już na początku XX wieku.

26. Szwecja może poszczycić się nie tylko wzorowym szkolnictwem. To także państwo, które wyjątkowo dba o pracowników. Przeciętnie pracuje się tu 7 godzin dziennie, pracownicy mogą skorzystać z przeszło 400 dni urlopu rodzicielskiego, a dodatkowo przysługują im przerwy w pracy, bogaty system socjalny i liczne udogodnienia.

27. Szwecja to kraj idealny dla miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. Znajduje się tu mnóstwo pól kempingowych, a śmiałkowie mają prawo rozbić namiot w niemal dowolnym miejscu – na łąkach, w lasach, a nawet w miastach!

28. Szwedzi uwielbiają kawę, która traktowana jest niemal jak narodowy napój. Rytuał picia kawy jest tak zakorzeniony, że pracownikom przysługuje specjalna przerwa w pracy, która wykorzystywana jest na spokojne wypicie gorącego napoju.

29. Większość specyficznego krajobrazu Szwecja zawdzięcza ostatniemu zlodowaceniu, które zakończyło się na tym obszarze “zaledwie” 10 tysięcy lat temu!

30. Szwedzi uwielbiają fast foody. Popularne są tu pizzerie i bary szybkiej obsługi. Mimo niezbyt gęstego zaludnienia to kraj, w którym znajduje się najwięcej restauracji McDonalds w całej Europie.

31. Szwecja może poszczycić się naprawdę niskim wskaźnikiem przestępczości. Wyjątkowo rzadko dochodzi tu do włamań (większość Szwedów nawet nie zamyka drzwi wejściowych!). Dbałość o prawo i porządek jest tak zakorzeniona w świadomości Szwedów, że niemal nie dochodzi tu do takich wykroczeń jak kopiowanie filmów czy nielegalne ściąganie muzyki.

4.2/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić