Atrakcje Görlitz – co warto zobaczyć w Görlitz?

fotografia – PixabayGörlitz to wielokulturowe miasto, znajdujące się blisko granicy z Polską, w którym znajduje się rekordowa ilość aż czterech tysięcy zabytków. Historyczna zabudowa miasta pozwala prześledzić jego dzieje na przestrzeni epok i należy do najlepiej zachowanych w tej części Europy. Położenie miasta nad rzeką Nysą sprawiało, że przez stulecia znajdowało się na ważnym szlaku handlowym i stanowiło centrum, w którym spotykali się kupcy z różnych cześci kontynentu. Skutkowało również dynamicznym rozwojem miasta, które było kiedyś większe niż Drezno, a w tej części Niemiec ustępowało tylko Wrocławiowi. Co warto zobaczyć w Görlitz?

1. Schlesisches Museum zu Görlitz, czyli Muzeum Śląskie w Görlitz, to miejsce, od którego warto zacząć, aby przez rozpoczęciem zwiedzania zrozumieć tę mieszankę kulturową, jaką stanowi miasto. Znajdują się tutaj rzemiosło artystyczne oraz dzieła sztuki, które zostały stworzone przez śląskich artystów. Poza stałymi wystawami odbywają się tutaj również wernisaże wielu artystów, a także czasowe wystawy na przykład na temat regionu po roku 1945 czy śląskiej architektury, tradycji i różnych dziedzin sztuki.

2. Święty Grób w Görlitz to w sumie trzy kaplice, będące kopią grobu Jezusa Chrystusa, ktry znajduje się w Jerozolimie. Ich budowę datuje się na początek XVI wieku i wiąże się z tym wydarzeniem ciekawa historia. Georg Emmerich był synem bogatego kupca i polityka, który nawiązał romans z córką największego przeciwnika swojego ojca. Kiedy okazało się, że kobieta jest w ciąży, naturalne było dla wszystkich, że para weźmie ślub, jednak krnąbrny Georg odmówił, wywołując wielki skandal. Aby uciszyć plotki ojciec wysłał Georga do Jerozolimy, gdzie ten otrzymał godność Rycerza Świętego Grobu. Po jego powrocie na przestrzeni dwudziestu lat rada miejska ufundowała dwie kaplice, a za ostatnią zapłacił sam Emmerich. Kaplica Świętego Grobu, Kaplica Świętego Krzyża oraz Kaplica Namaszczenia to nie tylko pozycje obowiązkowe dla pielgrzymów, ale również dla turystów uwielbiających historię.

3. Dolny Rynek to obszar, w którym znajdują się najważniejsze budynki miasta. Stary Ratusz w Görlitz posiada 60-metrową wieżę, na którą można wejść, aby podziwiać panoramę miasta, ale warto również przyjrzeć mu się z dołu, by zobaczyć imponujący zegar astronomiczny. Wszystkie kamienice na placu są zadbane i emanują pięknem typowym dla epok, w których je budowane. Do najpiękniejszych budowli należy Apteka Ratuszowa czy znajdujący się nieopodal Dom Barokowy Neißstraße, gdzie obecnie jest Muzeum Historii Kultury. Turyści chętnie udają się również do budynku numer 22, gdzie stoi Łuk Szeptów, czyli portal o akustyce pozwalającej rozmawiać ze sobą, mimo wielkiej odległości.

4. Górny Rynek to miejsce, w którym króluje styl barokowy. Plac ten ma o tyle inny i mniej kameralny urok, że jest włączony do ruchu drogowego i znajduje się na nim parking. Panuje tutaj więc wieczny zgiełk i hałas, ale warto przyjrzeć się skarbom architektury, które okalają plac. Znajduje się tutaj kościół św. Trójcy z XIII wieku, a także wieża Reichenbach, która pełniła funkcję obronną aż do 1904 roku.

5. Nad brzegiem Nysy Łużyckiej znajduje się Pfarrkirche St. Peter und Paul, czyli kościół farny św. Piotra i Pawła. Jego budowa zakończyła się pod koniec XV wieku, a w środku znajdują się popularne organy słoneczne Eugenio Caspariniego, które potrafią imitować odgłosy ptaków, a także krypta świętego Jerzego.

6. Tierpark Görlitz to nietypowy ogród zoologiczny, w którym można nie tylko podziwiać zwierzęta, ale też karmić je i opiekować się nimi zgodnie z wytycznymi pracowników kompleksu. Jest to doskonałe miejsce na wycieczkę z całą rodziną, zwłaszcza że na terenie obiektu znajdują się również place zabaw dla najmłodszych uczestników wycieczki oraz wioska tybetańska pełna przyjaznych jeżozwierzy i tybetańskich świnek.

7. Popularną nazwą miasta jest Görliwood, ponieważ jego architektura jest tak eklektyczna, zróżnicowana i ciekawa, że powstaje tutaj mnóstwo produkcji filmowych, dla których miasto staje się naturalną scenografią. To tutaj kręcono film “Lektor” z Kate Winslet w roli głównej, “Bękarty wojny” Quentina Tarantino z Bradem Pittem czy “Grand Budapest Hotel” z Edwardem Nortonem, Adrienem Brody i Tildą Swinton. Warto przespacerować się po całym mieście, aby odkryć miejsca dobrze znane ze srebrnego ekranu.

8. Niedaleko miasta znajduje się jezioro Berzdorfer, gdzie na turystów czeka piaszczysta plaża, ogrom zieleni, place zabaw i ścieżki rowerowe. To idealne miejsce dla tych, którzy podczas wycieczek szukają aktywnego wypoczynku.

9. Most nad Nysą nie należy do imponujących konstrukcji, ale przejście przez nią oznacza również przekroczenie granicy i znalezienie się w Zgorzelcu. Warto to zrobić nawet tylko po to, by zobaczyć Görlitz z odpowiedniej odległości. Czarująca panorama miasta często jest tłem dla najpiękniejszych zdjęć z podróży do tego miasta.

Powięcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić