Atarkcje Heidelbarg – Co Warto Zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Heidelbarg to miasto na północy Niemiec, które dzięki swojemu pięknemu położeniu i uroczej starówce uchodzi za jedno z najbardziej romantycznych miast niemieckich. W średniowieczu miasto stanowiło stolicę Palatynatu Reńskiego, a od XIV wieku jego władcy byli elektorami Rzeszy, a więc ludźmi, którzy decydowali o wyborze cesarza Niemiec. W 1938 roku podczas Nocy Kryształowej w mieście zburzono wszystkie synagogi, jednak pozostałe budowle stoją w nim do dnia dzisiejszego bez zmian, ponieważ Heidelberg jest jednym z nielicznych większych miast w kraju, które nie zostało zbombardowane podczas drugiej wojny światowej. Co warto zobaczyć podczas wycieczki po czarującej perle Badenii-Wirtembergii?

1. Kościół Ducha znajduje się na Marktplatz i został wybudowany na przestrzeni kilku dekad w pierwszej połowie XV wieku. Dopiero w XVI wieku dobudowano imponującą wieżę, z której dziś słynie sakralna budowla. Choć została wybudowana dla katolików, pod wpływem reformacji została przekazana protestantom, a następnie podzielono ją tak, aby oba wyznania mogły z niej swobodnie korzystać. Podział ten jednak zniknął wskutek konfliktów między obiema grupami i od 1936 roku świątynia należy do protestantów. Przepiękna budowla z cegły z wysokimi oknami i wieżą zdecydowanie wyróżnia się w miejskiej zabudowie.

2. Naprzeciwko świątyni znajduje się Ratusz, który powstał na początku XVIII wieku i stanowi przykład stylu barokowego. Pod koniec XIX wieku dobudowano do niego skrzydło w stylu neorenesansowym, a w kolejnym stuleciu południowe skrzydło odzwierciedlające nurt neobarokowy. Różowa fasada budynku bardzo często ozdobiona jest różowymi kwiatami, które okalają gzyms dookoła i stanowią malowniczą ozdobę placu.

3. Hauptstrasse to główna ulica miasta i jeden z najdłuższych deptaków w Europie pośród tych, które wyłączono z ruchu. To tutaj tętni serce miasta, gdzie codziennie spotkać można tłumy turystów, mieszkańców miasta i studentów z różnych stron świata. Kamienice ciągnące się wzdłuż deptaka pochodzą z XVIII i XIX wieku, a ich uroda dodaje Hauptstrasse elegancji i majestatu.

4. Haus zum Ritter to jedna z najbardziej ozdobnych kamienic w Heidelbergu. Została zbudowana pod koniec XVI wieku przez braci Franzisko i Carolus Belier z Walencji. Bracia pojawili się na terenie Heidelberga z powodów religijnych, a dokładnie z powodu prześladowań, jakie spotykały protestantów w ich stronach. Oryginalnie miała być pensjonatem i również dziś stanowi jeden z najpiękniejszych hoteli. Jej fasada jest bogato zdobiona płaskorzeźbami, kolumnami i kariatydami.

5. Gmach Biblioteki Uniwersyteckiej ma swoje początki w XIV wieku, kiedy Biblioteka Palatyńska stanowiła jedną z najważniejszych niemieckich bibliotek w epoce odrodzenia. Znajdowały się w niej wówczas średniowieczne rękopisy i inkunabuły, które zostały zrabowane na przestrzeni dziejów i religijnych konfliktów. To, co zostało z jej dawnych zbiorów, znajduje się dzisiaj w Bibliotece Watykańskiej, a dziś biblioteka cieszy się sławą fantastycznie zaopatrzonej biblioteki uniwersyteckiej, a także pięknego dzieła architektonicznego.

6. Kościół Uniwersytecki św. Piotra uważa się za najstarszą świątynię w mieście. Powstał najprawdopodobniej w XII wieku, kiedy miał być miejską farą. Jednak kilka stuleci później dobudowano do niego kaplicę uniwersytecką, a cały kompleks przejęła uczelnia. Jest to uroczy i niepozorny kościół ze strzelistą wieżą, który był świadkiem historii w większym stopniu niż niejeden z popularniejszych obiektów w Heidelbergu.

7. Kościół św. Ducha i św. Ignacego to piękna świątynia z fasadą, która była wzorowana na rzymskim oryginale i jest typowa dla wszystkich świątyń jezuitów. Piękna fasada jest ozdobiona rzeźbami, a przed świątynią stoją zdobione latarnie uliczne, dzięki którym kościół jeszcze piękniej wygląda po zmroku. Stanowi jeden z wielu symbolów miasta, który jest częstym motywem na pamiątkach i pocztówkach, którymi wypełnione są okoliczne sklepiki i kramy.

8. Königstuhl to góra w paśmie Odenwald, która wznosi się nad rzeką Neckar i Niziną Górnoreńską. Ma ponad 500 metrów wysokości, a jeśli pogoda jest wystarczająco dobra, widać z niej wzgórza Lasu Palatynackiego. Samo wzniesienie znajduje się na terenie parku krajobrazowego, który stanowi malowniczą i bogatą odskocznię od miejskiego zgiełku. Stoją tutaj również ruiny gotycko-renesansowego zamku, a na górę można wjechać kolejką górską. Na jej szczycie znajdują się instytuty naukowe związane z fizyką, astronomią i biologią, a także bajkowy park wypełniony postaciami z bajek. Jest to świetne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, a także wszystkich tych, którzy lubią aktywny wypoczynek na łonie natury.

9. Opactwo św. Bartłomieja, znane również jako klasztor neuburski, to klasztor benedyktyński, którego historia sięga aż XII wieku. Od XIX wieku należał do rodziny Schlosserów, która była spokrewnione z Johannem Wolfgangiem Goethem. Przez prestiż związany z tą zależnością, miejsce to było odwiedzane przez wielu popularnych literatów, w tym Reinera Maria Rilke czy Johannesa Brahmsa.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić