10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Marbella

marbella
foto – Pixabay

Marbella to miasto położone w południowej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. Stanowi port rybacki i znany ośrodek wypoczynku letniego, zwany również kurortem dla milionerów. Znajduje się tutaj prawie trzydzieści plaż miejskich, pierwszy meczet wzniesiony w Hiszpanii po czasach rekonkwisty, a także wiele atrakcji turystycznych, sportowych i rozrywkowych. Choć miasto to utożsamiane jest z luksusem, znajdzie się tutaj sporo ciekawych miejsc na każdą kieszeń. Oto dziesięć największych atrakcji w Marbelli, które sprawiają, że turyści, którzy raz odwiedzili to miasto, chcą tutaj wracać.

1. Puerto Banús

Puerto Banús to malownicza plaża z widokiem na skaliste wzgórze i bogatą infrastrukturą nadmorską. Panuje tutaj typowo portowa atmosfera. Przy brzegu znajduje się mnóstwo łodzi i luksusowych jachtów, a w wąskich uliczkach można znaleźć ogromną ilość klimatycznych restauracji serwujących lokalne potrawy, a także kawiarni i klubów. Miejsce to doskonale nadaje się na odpoczynek na świeżym powietrzu, popołudniową kawę albo romantyczną kolację przy akompaniamencie morskich fal. Ciekawostką jest, że port został otwarty w 1970, a na ceremonię przybyło aż 1700 gości, w tym wielu prominentów. Trzystu kelnerów obsługiwało wówczas takie gwiazdy, jak książę Monako, Hugh Hefner czy nawet Roman Polański, a gwiazdą wieczoru był Julio Iglesias. Wydarzenie to w dużym stopniu przyczyniło się do reputacji Marbelii jako miasta bogaczy, przepychu i luksusu.

2. Cabopino Beach

Cabopino Beach to szeroka plaża wypełniona jasnym piaskiem, który pięknie kontrastuje z błękitną wodą morza. Znajduje się tutaj oddzielona strefa dla nudystów, a także ogromną ilość knajpek i plażowych klubów. Na plaży można również kupić świeże potrawy z owoców morza. Miejsce to jest stereotypową plażą hiszpańską, które w sezonie kipi pozytywną atmosferą i rozmowami licznych turystów, a w powietrzu unosi się mieszanka zapachów morskiej bryzy i hiszpańskich potraw.

3. Plaza de los Naranjos

Plaza de los Naranjosto serce starego miasta w Marbelli. Na placu znajduje się wiele sklepów, restauracji, kawiarni i przytulnych knajpek, a jego nazwa nawiązuje do drzewek pomarańczowych, które się tutaj znajdują. Największą atrakcją tej części miasta są jednak zabytkowe kamienice, perły architektury i południowy klimat wąskich uliczek. To doskonałe miejsce na spacery, podczas których na za każdym rogiem na turystów czekają liczne niespodzianki i ciekawostki historyczne. Sam plac pochodzi z drugiej połowy XV wieku, kiedy to doszło do podboju miasta przez Maurów.

4. Muzeum Bonsai

Muzeum Bonsai w Marabelli to jedyne tego typu muzeum na terenie całej Hiszpanii. Zostało założone w 1992 roku i skupia jedną z największych kolekcji bonsai w całej Europie. Znajdują się tutaj nawet drzewka, które mają około czterystu lat, a więc były zasadzone na przełomie baroku i oświecenia. Zgromadzone w muzeum drzewka pochodzą z różnych stron świata, a odwiedzający mają okazję, by dowiedzieć się, jak wygląda pielęgnacja roślin, miniaturyzacja i proces nadawania im odpowiedniego kształtu. Na terenie kompleksu odbywają się regularnie wydarzenie kulturalne, w tym również Fuji Kyookay Bonsai, czyli awangardowa szkoła przycinania miniaturowych drzewek.

5. Ensanche Histórico

Ensanche Histórico to przedłużenie historycznej części miasta. Panuje tutaj nieco inna atmosfera, a jedną z atrakcji jest mały ogród botaniczny, Paseo de la Alameda. Na jego terenie można podziwiać rzadkie okazy roślin zebrane w piękne kompozycje i dowiedzieć się ciekawostek na ich temat. Na Avenida del Mar znajduje się malowniczy ogród z fontannami i oryginalnymi rzeźbami, które wykonał Salvador Dali. Dzieła hiszpańskiego mistrza surrealizmu nadają miejscu jeszcze więcej czaru, a cały obszar tylko parę kroków dzieli od starego miasta z popularną w tych rejonach plażą.

6. Muzeum Ralli

Muzeum Ralli w Marbelli pozwoli turystom przenieść się do Ameryki Łacińskiej bez opuszczania Hiszpanii. Wystawy obejmują malunki i skamieniałości pochodzące z Ameryki Południowej z okresu od XVI do XVIII wieku. Wiele z tutejszych prac ma charakter sakralny i podkreśla chrześcijański charakter południowoamerykańskich kultur, ale znajdują się tutaj również artystów takich, jak Salvador Dali czy Volodymyr Makarenko. Warto podkreślić, że muzeum Ralli ma kilka filii na całym świecie, w tym w Chile, Urugwaju czy Izraelu i jest w posiadaniu najważniejszej kolekcji sztuki z Ameryki Południowej.

7. Zabytkowe budowle

Marbella zaskakuje zabytkami architektonicznymi w hiszpańskim stylu. Zdecydowanie warto zobaczyć z bliska Urząd Miasta, który wybudowano w drugiej połowie XVI wieku z inicjatywy ówczesnych władców chrześcijańskich. Casa del Corregidor, czyli Dom Burmistrza, to budowla łącząca cechy gotyku, renesansu oraz ozdobnego stylu mudejar, który rozwinął się wskutek połączenia elementów islamskich i chrześcijańskich. Z kolei Ermita de Santiago to pierwszy sakralny budynek, jaki powstał w mieście. wybudowano go w XV wieku zaraz po tym, jak Marbella została zdobyta przez Koronę Kastylijską. Kaplica ma prostokątny kształt, a jej posadzka jest pokryta islamskimi płytkami. Architektoniczne perełki znajdujące się w mieście pozwalają całkiem nieźle poznać trendy w sztuce, jakie pojawiały się w kraju na przestrzeni stuleci.

8. Wspaniałe dzielnice miasta Marbella

Swoją luksusową aurę miasto zawdzięcza kilku dzielnicom, które przywodzą na myśl Beverly Hills i Monako. Jedną z nich jest Mila de Oro, znana również jako Golden Mile. Znajdują się tutaj luksusowe posiadłości i wille z basenem, otoczone egzotycznymi roślinami. Puerto deportivo de Marbella to port jachtowy, w którym poza okazałymi jachtami, znajduje się bardzo dużo knajpek na każdą kieszeń w których serwowane są hiszpańskie potrawy, takie jak tapas i paella, i nie tylko. Z kolei Parque de la Alameda to tak zwane płuca Marbelli, a więc ogromny obszar zielony. Na terenie parku można odpocząć z dala od hałasu ulic i turystów. To idealne miejsce zarówno na spacery, jak i na aktywny odpoczynek.

9. Museo del Grabado Español

Museo del Grabado Español znajduje się na terenie starego miasta w zabytkowym budynku wybudowanym w epoce renesansu. Budynek ten kiedyś był szpitalem o wdzięcznej nazwie – Bazan. W środku znajduje się prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuk wizualnych, czyli cztery tysiące prac wykonanych w różnych technikach grawerowania, sitodruku, litografii, drzeworytu czy nawet druku cyfrowego. Większość z nich reprezentuje realizm oraz abstrakcję, a do najważniejszych prac należą te wykonane przez Pablo Picassa, Manolo Milaresa, Eusebio Sempere oraz Antonio Saura Atarésa.

10. Tor wyścigowy Ascari

W okolicach Marbelli znajduje się tor wyścigowy Ascari, który z pewnością przypadnie do gustu fanom motoryzacji. Malownicze rejony, z których słynie Andaluzja, są tutaj tłem dla jednego z najważniejszych obiektów tego typu w całej Hiszpanii. Tor ma aż 5425 metrów długości i słynie z bardzo widowiskowego charakteru. Składa się niemal z czterdziestu spektakularnych zakrętów i oferuje możliwość korzystania z własnych pojazdów. Na terenie Ascari znajduje się również klubowa siedziba oraz garaż, w którym mieści się ponad czterysta samochodów.

4.3/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić