10 Propozycji na Lloret de Mar – Atrakcje 2024

lloret de mar
foto – Pixabay

Lloret de Mar to miasto hiszpańskie znajdujące się na Costa Brava w Katalonii. Od wielu lat utożsamiane jest przede wszystkim ze złotymi plażami, lazurową wodą i świetną zabawą do białego rana. Warunki klimatyczne i infrastruktura sprzyjają tutaj uprawianiu wodnych sportów, zabawie w wielu klubach plażowych i wewnętrznych czy relaksowi w rajskich okolicznościach. Miasto ma jednak do zaoferowania dużo więcej i zdaje się, że każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie. Jakie pozycje powinny znaleźć się na liście planów do odhaczenia podczas wycieczki?

1. Plaże Lloret de Mar

Plaże Lloret de Mar cieszą się popularnością na całym świecie. Należą do wyjątkowo szerokich, czystych i malowniczych, a dookoła nich otwarte są kluby, restauracje i lokalne knajpki. Jedną z najpopularniejszych jest miejska plaża Playa Granda, znajdująca się tuż przy promenadzie w centrum Lloret de Mar. Jest długa na ponad 1,5 kilometra i znajduje się na niej wszystko to, czego potrzebują spragnieni wypoczynku nad wodą turyści. Są tutaj leżaki, łazienki, parasole, a także punkty gastronomiczne. Miłośnicy wodnych sportów znajdą tutaj dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętu, a także możliwość wyruszenia w rejs wzdłuż wybrzeża. Niedaleko znajdują się nieco mniej znane plaże Playa de Fenals czy Playa de Santa Cristina, gdzie nawet w sezonie można cieszyć się spokojem i brakiem tłumów.

2. Calas

Lloret de Mar nie jest zbyt dobrym miejscem dla tych, którzy chcą w ciszy i spokoju odpocząć od codziennych obowiązków, pracy i hałasu. Jednak nawet tutaj można znaleźć ustronne zakamarki, które zaskakują swoją malowniczością i pozwalają cieszyć się czasem spędzanym w samotności lub we własnym gronie. Należą do nich na przykład tak zwane “calas”, czyli niewielkie plaże wciśnięte w głąb zatoczek. Wystarczy udać się na spacer wzdłuż wybrzeża w kierunku Tossa de Mar, aby znaleźć takie miejsca.

3. Iglesia de Sant Romà

Iglesia de Sant Romà to nietuzinkowa budowla znajdująca się w samym centrum Lloret de Mar. Jest to świątynia wybudowana w XVI wieku, pełniąca rolę ufortyfikowanego kościoła gotyckiego. Na przestrzeni lat wielokrotnie ingerowano w jej wygląd, dlatego obecnie reprezentuje najróżniejsze style architektoniczne, które były modne w kolejnych epokach. Katalońskie odmiany sztuki bizantyjskiej mieszają się tutaj z modernizmem, renesansem i sztuką arabską. Ciekawym akcentem jest również samo otoczenie świątyni, które mocno z nią kontrastuje. Wokół znajduje się bardzo duża ilość barów, knajpek i dyskotek, w których muzyka rozbrzmiewa w weekendy do samego rana.

4. Ogrody Botaniczne Świętej Klotyldy

Jardines de Santa Clotilde, czyli Ogrody Botaniczne Świętej Klotyldy, warto odwiedzić z wielu powodów. Po pierwsze prowadzą stromo w stronę morza, zapewniając świetne widoki na całą zatokę. Po drugie na ich terenie znajduje się bogata roślinność, która zachwyca swoją urodą. To okazja, by z bliska przyjrzeć się wielu egzotycznym gatunkom roślin i pięknym rzeźbom. Kolorowe alejki nierzadko prowadzą na tarasy, gdzie można odpocząć i napawać się wyjątkowym otoczeniem. Ogrody Botaniczne Świętej Klotyldy zostały zaprojektowane w 1919 roku przez pochodzącego z Minorki architekta, Nicolau Maria Rubió i Tudurí. Artysta wzorował się na renesansowych ogrodach, w których dominowało piękno i harmonia.

5. Cementerio modernista

Cementerio modernista może uchodzić za kontrowersyjną atrakcję turystyczną, ale z całą pewnością warto się tam wybrać. Ten nowoczesny cmentarz wypełniony jest nagrobkami i kapliczkami w styli katalońskiego modernizmu. Niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki, które projektowali tacy artyści, jak Josep Puig i Cadafalch. Był katalońskim architektem secesyjnym, którego prace do dziś zdobią wiele miejsc w Barcelonie i innych miejscowościach hiszpańskich. Z daleka modernistyczny cmentarz przypomina raczej makietę z małym miasteczkiem w starym stylu. Z bliska zaś można podziwiać kunszt wybitnych artystów, którzy projektowali i wykonywali tutejsze nagrobki.

6. Museo del mar

Museo del mar, czyli Muzeum Morskie, w Lloret del Mar świetnie nadaje się na wycieczki rodzin z dziećmi, choć istnieje ogromna szansa, że spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Co ciekawe, ekspozycja w muzeum dotyczy rodziny, która kiedyś mieszkała w tej samej kamienicy. Rodzina Garriga zarobiła majątek, prowadząc w XIX wieku interesy na Karaibach. Dziś znajdują się tutaj stare mapy, modele żaglowców oraz eksponaty, dzięki którym można zgłębić tajniki dawnej nawigacji. Muzeum pozwala również w większym stopniu poznać historię samego miasta Lloret de Mar.

7. Camins de Ronda

Camins de Ronda to ścieżka, której nie powinny pominąć osoby uwielbiające spacery pełne pięknych widoków. Trasa prowadzi wzdłuż klifu z końca mierzącej 700 metrów plaży Fenals i jest bardzo zróżnicowana. Gładkie ścieżki często zmieniają się w strome kamienne schodki, a po drodze można podziwiać skalistą zatokę Cala Banys oraz średniowieczny zamek Castillo de Sant Joan. Spacer zajmuje od 40 minut do godziny i zapewnia wiele wrażeń. Daje również mnóstwo okazji do zrobienia imponujących zdjęć krajobrazowych.

8. Kościół parafialny św. Romy

Kościół parafialny św. Romy w Lloret de Mar to zabytek sakralny znajdujący się przy placu Kościelnym i budowla, którą warto zobaczyć niezależnie od poglądów religijnych. Kiedy w XVI wieku centrum Lloret de Mar przeniosło się znacznie bliżej morza, zdecydowano o budowie nowego kościoła. Budowlę stworzono w stylu katalońskiego gotyku, a w związku z częstymi najazdami Turków i muzułmańskich piratów, pełniła również funkcje obronne. Od tamtych czasów dzwonnicę otaczał gruby mur z furtką, a do środka świątyni można było się dostać wyłącznie przez most zwodzony. Na przestrzeni stuleci sporo ingerowano w wygląd kościoła, dodając między innymi elementy modernistyczne kontrastujące z motywami bizantyjskimi i muzułmańskimi. Budowla została zniszczona podczas wojny domowej w Hiszpanii, a następnie odbudowana z zachowaniem wszystkich detali.

9. Sardana – taniec kataloński

Sardana to narodowy taniec kataloński, który symbolizuje jedność i solidarność Katalończyków. W trakcie tańca tancerze łapią się za ręce i powoli kręcą w koło, a spotkania w celu praktykowania tego zwyczaju odbywają się w Katalonii w każdą sobotę. Mieszkańcy Lloret de Mar dodatkowo tańczą Sardanę 24 lipca, kiedy obchodzone jest święto świętej Krystyny. W Lloret de Mar znajduje się jeden z pomników Sardany, przedstawiający dwoje tańczących ludzi, którzy trzymają się za ręce. Jest to wyjątkowo ważny symbol dla mieszkańców Katalonii, który warto zobaczyć. Warto również zobaczyć na żywo tancerzy, pośród których znajdują się zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby starsze.

10. Ermita de Sant Quirze

Ermita de Sant Quirze w Lloret de Mar to kaplica wynajmowana przez Rosyjski Kościół Prawosławny. Współczesna wersja budowli powstała w XVIII wieku i została połączona ze średniowiecznymi elementami. Od lat osiemdziesiątych należy ona do zabytków Lloret de Mar i choć na przestrzeni lat splądrowano jej barokowe wnętrza, warto zajrzeć w to miejsce wypełnione historią. Kaplica charakteryzuje się również piękną fasadą w pastelowo-pomarańczowym odcieniu, na której widnieją zdobienia.

3.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić