Bytów

Zwiedzanie Bytowa warto zacząć od Rynku z mnóstwem zabytkowych, kolorowych kamienic mieszczańskich
fotografia by Ziijon / Wikipedia

Bytów to niewielkie miasto w województwie pomorskim, którego historia sięga XIII wieku. Na obszarze miasta pierwotnie istniał gród pomorski, później zmieniając się w ważne miasto obronne po zdobyciu przez Bolesława Krzywoustego. W XIV wieku należał do Krzyżaków, którzy wznieśli tu jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zamków na całym pomorzu.

Najważniejsze zabytki Bytowa

1. Zamek Krzyżacki. Wybudowany został na przełomie XIV i XV wieku. Gotycki, monumentalny obiekt był początkowo siedzibą prokuratora krzyżackiego, a w kolejnych latach stanowił własność książąt pomorskich. Ponad 3,4 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej zajmują obecnie biblioteka, hotel, restauracja oraz siedziba Muzeum Zachodniokaszubskiego. Wystawa obejmuje eksponaty związane z życiem codziennym mieszkańców regionu w różnych wiekach oraz ekspozycję artystyczną.

2. Most kolejowy nad rzeką Borują. Zabytkowy, wybudowany około 1884 roku most przypomina rzymskie akwedukty. Na górnych częściach filarów znajdują się liczne płaskorzeźby herbów m.in. herby Bytowa, Prus, Rzeszy i Pomorza.

3. Wieża Kościoła św. Katarzyny. Wieża to pozostałość po czternastowiecznej świątyni, która zniszczona została w 1945 roku podczas działań wojennych. W gotyckim, ceglanym budynku mieści się oddział Muzeum Zachodniokaszubkiego, w tym bogata ekspozycja archeologiczna. Ciekawostką jest, że na terenie Bytowa odkryto jeden z najcenniejszych okazów epoki brązu (lata od 3000 do 1200 p.n.e) – miecz zachowany w bardzo dobrym stanie.

4. Cerkiew św. Jerzego. Ceglana świątynia grekokatolicka, która wybudowana została pod koniec XVII wieku. W środku znajdują się piękne, barokowe stalle, zdobione tabernakulum, liczne narzędzia liturgiczne oraz ludowe, naścienne malowidła.

Pozostałe atrakcje Bytowa

Zwiedzanie Bytowa warto zacząć od Rynku z mnóstwem zabytkowych, kolorowych kamienic mieszczańskich. W jego okolicy znajdują się liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Szczególnie dużą popularnością wśród turystów cieszą się lokale, w których można spróbować dań tradycyjnej kuchni kaszubskiej. Także okolice Bytowa zapewniają wiele atrakcji. To tereny pełne lasów, stawów, jezior i łagodnych wzgórz morenowych, miejsc doskonałych do pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek, które zagwarantują widoki zapierające dech w piersiach.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić