Santiago de Compostela to miasto w zachodnio-północnej Hiszpanii i stolica regionu Galicja. Ze względu na pielgrzymkowe szlaki oraz sporo zabtyków sakralnych często nazywane jest chrześcijańską stolicą Galicji, ale oferuje turystom dużo więcej. Znajduje się u podnóża Gór Kantabryjskich i ponad trzydzieści kilometrów od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Warunki naturalne i położenie geograficzne wpływają tutaj nie tylko na malowniczość krajobrazu, ale również dają możliwość na uprawianie wielu sportów. Co warto robić podczas wycieczki do Santiago de Compostela i jakie miejsca koniecznie odwiedzić? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.
1. Katedra w Santiago de Compostela
Symbolem i najważniejszym miejscem w mieście jest katedra. Jest ona ważna nie tylko dla mieszkańców miasta i turystów, ale przede wszystkim dla pielgrzymów z całego świata. To właśnie tutaj kończyła się droga św. Jakuba Większego, który był uczniem Jezusa Chrystusa. Katedra stanowi jedno z największych dzieł sztuki romańskiej w całej Hiszpanii. Kaplica w tym miejscu powstała już w IX wieku, jednak dzisiejszy kształt świątyni zawdzięczamy twórcom z wieku XI. Od XI do XIV wieku przybywały tutaj miliony pielgrzymów. Również w średniowieczu utarło się przekonanie, że katedra w Santiago de Compostela jest trzecim najważniejszym miejscem świętym dla chrześcijan po Jerozolimie i Rzymie.
Katedra w Santiago de Compostela zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale również w środku, gdzie do dziś zachował się oryginalny wystrój w stylu romańskim. Jej nieodłącznymi częściami są pałac arcybiskupi z XVIII wieku oraz krużganek z XVI wieku. Wejście na dach to obietnica zobaczenia najpiękniejszej panoramy miasta, natomiast wewnątrz samej świątyni znajduje się mnóstwo dzieł sztuki i dewocjonaliów z różnych epok. Warto przyjrzeć się ogromnej kadzielnicy, która ma 700 lat, wazy 60 kilogramów i ma 160 centymetrów wysokości. Nazywa się botafumeiro, a do jej rozpalenia potrzeba około 40 kilogramów węgla drzewnego i samego kadzidła. Dodatkowo wszystkie elewacje są bogato dekorowane, a wnętrze wypełniają stare obrazy, płaskorzeźby i figury.
2. Szlak św. Jakuba
Szlak św. Jakuba to trasa, jaką pokonał jeden z dwunastu apostołów Jezusa, aby dotrzeć do miejsca swojego przeznaczenia. Dziś szlak ten można pokonać na wiele sposobów, zapewniając sobie niekonwencjonalny sposób zwiedzania okolic i finalnie zwiedzanie wspaniałej katedry. Symbolem trasy prowadzającej do świątyni jest muszla przegrzebka, a niewielkie rzeźby o takim kształcie pojawiają się na drodze, sygnalizując, że pielgrzymi podążają dobrą stronę. Camino de Santiago, czyli popularną trasę pielgrzymów, można dobrać wedlug własnych preferencji i możliwości. Do najpopularniejszych szlaków należą Camino Francés, Camino de Fisterra, Camino del Norte, Camino Aragonés, Camino Inglés i Camino Primitivo.
3. Stare miasto w Santiago de Compostela
Stare miasto Santiago de Compostela to obszar wypełniony licznymi uliczkami, które prowadzą w tajemnicze zakamarki, gdzie w powietrzu unosi się aura historii. W 1985 roku starówka miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co jest najbardziej wymownym potwierdzeniem jej wartości i urody. Znajduje się tutaj ogromna ilość zabytków świeckich i sakralnych, sklepów z pamiątkami, knajpek i restauracji serwujących tradycyjne potrawy, a także kawiarni. Ulice wypełnione są kramami z rękodziełem, a artyści uliczni od rana do wieczora grają na różnych instrumentach, śpiewają czy też rysują i malują. Wszyscy miłośnicy śródziemnomorskich klimatów i urokliwych miasteczek powinni wybrać się tutaj po zmroku, kiedy jest najbardziej gwarno, a budowle są pięknie podświetlone.
4. Colegio Fonseca
Colegio Fonseca to siedziba Biblioteki Uniwersytetu Santiago de Compostela. Znajduje się tutaj renesansowy dziedziniec, który zainteresuje wielbicieli architektury i sztuki. Ponadto w tej okolicy królują restauracje i knajpki z lokalnymi potrawami. Będąc w tej części Hiszpanii warto skosztować marynowanej lub grillownej ośmiornicy, golonki z tutejszą odmianą kapusty czy też “zorzy”, czyli miejscowego gulaszu wieprzowego. Podobnie, jak w całej Hiszpanii, znajduje się tutaj również sporo miejsc, w których turyści mogą skosztować charakterystycznych dla całego kraju potraw, czyli paelli z owocami morza czy też tapas – przekąsek składających się z hiszpańskich serów, wędlin, oliwek czy ryb.
5. Targowisko Marcado de Abastos
to popularne targowisko w Santiago de Compostela. Jest czynne od poniedziałku do soboty między siódmą rano a piętnastą. Miejsce to z pewnością zachwyci smakoszy i wszystkich, dla których podróże nierozerwalnie łączą się między innymi ze zmysłem smaku. Można tutaj kupić lokalne warzywa, owoce, wędliny, hiszpańskie sery i owoce morza. To doskonała okazja, żeby skosztować na miejscu wielu rarytasów, ale też żeby zrobić zakupy. Marcado de Abastos to również miejsce, które słynie z pysznej miniaturowej kuchni, a więc popularnego w całym kraju tapas. Na talerzu ląduje wówczas wszystko to, z czego słynie hiszpańska kuchnia w wersji mini. Danie to jest prawdziwym symbolem w tych stronach, dlatego warto skosztować go w miejscach, które słyną z najwyższej jakości.
6. Muzeum Ludności Galicyjskiej
Muzeum Ludności Galicyjskiej istnieje od 1976 roku i zostało stworzone na terenie byłego klasztoru Santo Domingo de Bonaval. To obszerny kompleks pełen eksponatów, które pomogą o wiele bardziej zrozumieć kulturę, sztukę i historię tych stron. Znajdują się tutaj zarówno eksponaty archeologiczne czy działy poświęcone malarstwu i rzeźbie, jak i sekcje poświęcone lokalnemu rzemiosłu, życiu na wsi, architekturze, folklorystycznej odzieży czy muzyce. Muzeum będzie świetnym wyborem dla fanów historii i sztuki, ale również dla tych, którzy zwiedzając konkretne miejsce chcą poznać je i zrozumieć w największym stopniu.
7. Cidade da Cultura de Galicia
Cidade da Cultura de Galicia to ogromny kompleks kulturalny, znajdujący się na szczycie Monte Gaiás. Już z zewnątrz intryguje swoim wyglądem ze względu na awangardowy projekt amerykańskiego architekta, Petera Eisenmana. Cały kompleks, od Wież Hedjuk aż po centralny plac, można zwiedzać z przewodnikiem albo samodzielnie. Warto jednak zarezerwować z wyprzedzeniem bilety na zwiedzanie sal Galicyjskiego Centrum Sztuki Nowoczesnej. W środku znajdują się współczesne dzieła malarskie awangardowych artystów i nie tylko. To miejsce, w którym poza stacjonarnymi wystawami, odbywa się wiele wystaw czasowych, a także szereg cyklicznych i nieregularnych eventów związanych z szeroko pojętą kulturą.
8. Park Alameda
Alameda to zjawiskowy park, który powstał w XIX wieku. W związku z tym, że znajduje się obok starej części miasta, jest świetnym punktem widokowym, który pozwala podziwiać starówkę z innej perspektywy. Przede wszystkim zaś jest idealnym miejscem na spacer o każdej porze dnia. Zadbane alejki okalają egzotyczne rośliny, a piękne fontanny idealnie komponują się z tutejszymi krzewami i szpalerami drzew. Alameda przyciąga nie tylko spacerowiczów, ale również fanów aktywności fizycznej. Na terenie parku znajduje się mnóstwo ścieżek, które doskonale nadają się do biegania czy jazdy na rowerze. Jest to też spokojne miejsce, w którym można odpocząć z dala od centrum miasta i turystycznego zgiełku.
9. Okolice Santiago de Compostela
Choć w samym mieście nie brakuje atrakcji dla każdego, jeśli ktoś zamierza w nim spędzić dłuższy urlop, warto zdecydować się na zwiedzanie okolic. Rejs statkiem na Rías Baixas to gwarancja całodniowej wycieczki z pięknymi widokami i mnóstwem wrażeń. Rejs odbywa się wzdłuż Ria de Arosa, a na miejscu można wybrać się na spacer wąskimi uliczkami historycznego centrum Combarro. Wycieczka obfituje w wiele ciekawych informacji, na przykład o tym, jak wygląda połów małż. Granicząca z Portugalią część Hiszpanii słynie z wyjątkowej urody, przyjemnego klimatu i pysznego jedzenia. Znajduje się tutaj również Fisterra, czyli najbardziej wysunięty na zachód punkt Hiszpanii.