10 Najlepszych Atrakcji w Hradec Kralove 🗺️

fotografia – Pixabay

Jak na czeskie warunki Hradec Kralove jest sporym ośrodkiem miejskim. Co prawda zajmuje dopiero piąte miejsce na liście największych miast w Czechach. Liczba ludności sięga stu tysięcy, miasto jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym i akademickim.

Hradec Kralove – krótko historycznie

Rozwój miasta przypada na XIII wiek za sprawą króla Czech Przemysła Ottokara I, który w roku 1225 utworzył królewskie miasto Hradec Kralove. W XIV wieku miasto było drugim po Pradze miastem Czech. Od tego czasu miasto rozwijało się się coraz prężniej i pomimo wielu zawieruch historycznych jego pozycja nie słabła. W czasach współczesnych , a konkretnie w roku 1968 podczas „Praskiej Wiosny” oraz towarzyszącym jej wydarzeniom, miasto w ramach tak zwanej „braterskiej pomocy” państw Układu Warszawskiego zostało, na szczęście bez walki, zajęte przez Wojsko Polskie. Jest to niechlubna część historii w polsko-czeskich stosunkach. Nie bez przyczyny Czesi mają o to do Polaków delikatnie pisząc żal.

Atrakcje i ciekawe miejsca

1. Do miasta z terenów Polski najłatwiej dostać się korzystając z przejścia granicznego w Kudowa Słone – Nachod Beloves. Odległość pomiędzy przejściem granicznym, a Hradec Kralove wynosi niespełna 50 kilometrów i można ją pokonać samochodem w ciągu około 50 minut.

2. Dużą atrakcją dla odwiedzających miasto są rejsy widokowe organizowane po wodach przepływającej przez miasto rzeki Łaby. Osoby pragnące odbyć taką podróż mogą skorzystać z oferty parowych stateczków odpływających z portu rzecznego przy Bulwarze Smetany.

3. W mieście są wyznaczone dwie trasy turystyczne. Jedna z nich prowadzi przez starą zabytkowa część miasta , druga natomiast wiedzie poprzez bardziej nowoczesną część miasta. Obie trasy są niezwykle atrakcyjne dla turystów.

4. Biała Wieża – jej budowę ukończono w roku 1589. Wieża jest najwyższą budowlą miasta, ma 72 metry wysokości. Została ona zbudowana z inicjatywy mieszkańców. W zamierzeniach budowniczych wieża miała spełniać rolę wartowniczą i pożarową. Na jej szczyt dotrzeć można pokonując 233 stopnie schodów. Podstawowym materiałem budulcowym był piaskowiec. Ze szczytu wieży podziwiać można widoki obejmujące miasto, a w dalszej odległości pojawiają się szczyty Karkonoszy oraz Gór Orlickich.

5. Katedra Ducha Świętego – zbudowana została w miejscu istniejącego w XIII wieku kościoła. Uznawana jest za najstarszą budowlę w mieście. Gotycka budowla swój początek datuje na rok 1307. Na murach katedry znajduje się najstarszy wizerunek herbu miejskiego pochodzący z 1463 roku. Wysokość wież wynosi 33 metry.

6. Elektrownia Łabska – przez wiele osób uważana za najpiękniejszy obiekt secesyjny miasta Hradec Kralove. Zbudowana została na początku XX wieku w latach 1910-1912. Projektantem całego obiektu był architekt F. Sandera. Kompleks stanowi dwuskrzydłowy budynek z wieżą. Na wieży umieszczony jest zegar, a tuż przy budynku powstał most. Budowa i całkowite wykończenie obiektu przerwane zostało przez wybuch I wojny. Prace całkowicie zakończono dopiero po zakończeniu wojny. Elektrownia jest zabytkiem techniki przemysłowej. Zabytkowy obiekt do dziś spełnia swoją użytkową rolę. Elektrownię można zwiedzać. W pobliże elektrowni warto udać się w porze wieczorowej lub nocnej, ponieważ cały obiekt iluminowany jest 139 światłami. Idealnie rozmieszczone elementy świetlne dają w nocnej porze niesamowite wrażenie wizualne.

7. Muzeum Czech Wschodnich – budynek we wnętrzu którego znajduje się muzeum uznawany jest za symbol czeskiego modernizmu. Budowla powstała według projektów architekta Jana Kotěry w latach 1909 – 1912. Budynek jako jedyny w mieście uznany został za narodowy zabytek kultury. W zbiorach muzealnych znajduje się wiele ciekawych eksponatów.

8. Galeria Sztuki Współczesnej – budynek pamiętający czasy okresu secesyjnego, autorem projektu był Oswald Polivka. Obiekt powstał w pierwszych latach XX wieku. Prezentowane eksponaty zaliczane są do sztuki współczesnej. Obok stałych eksponatów na terenie galerii odbywają się liczne wystawy sezonowe oraz występujące z nimi imprezy towarzyszące.

9. Dom Envi – ciekawa propozycja dla osób pragnących poczuć nieznanych doznań wywoływanych przez podziwianie wspaniałych okazów przyrodniczych. W budynku znajduje się ogromne akwarium z tunelem podwodnym. Przechadzając się tą trasą można zapoznać się ze światem morskich głębin bez potrzeby zanurzania się w wodzie. Ciekawa propozycją jest zatrzymanie się w kawiarence „Café Piraňa“, gdzie podczas spożywania kawy można podglądać pływające za szklaną ścianą akwarium piranie.

10. Bulwary nad Łabą – spacerując bulwarem czasami można odnieść wrażenie, że jest się w Amsterdamie, a nie w czeskim mieście Hradec Kralove. Bulwary są bardzo zadbanym miejscem i z ich pozycji można obserwować kursujące po rzece parowe stateczki. Owe stateczki robią obok specyficznego dla parowców hałasu niesamowite wrażenie. Wzdłuż bulwaru usytuowanych jest wiele punktów gastronomicznych w który przy kuflu dobrego czeskiego piwa, można miło spędzić czas na krótszym czy też dłuższym odpoczynku po całodniowych wrażeniach.

Po więcej informacji związanych z atrakcjami w tym mieście, warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić