Dla wielu osób Pardubice kojarzą się z jednym, ze słynnym wyścigiem konnym znanym pod nazwą „Wielka Pardubicka”. I jest to bardzo słuszne skojarzenie bo właśnie w tym mieście odbywa się jedna z dwóch najsłynniejszych na świecie końskich gonitw.
Pardubice to miasto leżące w środkowej części Czeskiej Republiki. Przez miasto przepływa druga co do wielkości rzeka Czech, Łaba. W mieście wpada do Łaby druga rzeka nosząca nazwę Chrudimka. Takie ukształtowanie terenu miało duży wpływ na ukształtowanie miasta.
Pardubice – krótko historycznie
Z roku 1295 pochodzą pierwsze wzmianki o osadzie. Jako miasto Pardubice doczekały się śladu w zapiskach pochodzących z roku 1340. Prawdziwy okres rozwoju miasta przypada na koniec XV wieku i pierwszą połowę XVI wieku w czasach sprawowania władzy w mieście przez Wilhelma II i jego synów. Kolejne lata to okres władania miastem przez Habsburgów. W czasach tych miasto podupadło i straciło na znaczeniu.
Ponowny rozwój miasta przypada na XIX wiek i związany był z dotarciem do miasta kolei żelaznej. Sława miasta rosła wraz z rozwojem przemysłu. Jednym z bardziej znanych zakładów rodem z Pardubic była fabryka maszyn młyńskich Józef Prokop Synowie. Na początku XX wieku fabryka ta była jedną z największych w Europie w branży młynarskiej.
Rozwój przemysłowy Pardubic stał się przyczynkiem do znacznych zniszczeń miasta w okresie II wojny. Niemieccy okupanci przeorganizowali wiele pardubickich fabryk na produkcje zbrojeniową, a to stało się powodem częstych bombardowań miasta przez lotnictwo alianckie. Naloty spowodowały bardzo duże zniszczenia nie tylko w przemysłowych rejonach miasta, ale także w miejskiej zabudowie.
Atrakcje Pardubic i okolicy
1. Jak już było wspomniane największą atrakcją miasta jest Wielka Pardubicka – wyścig konny z przeszkodami. Pierwsza gonitwa odbyła się w roku 1874 i nieprzerwanie co rok odbywają się te zawody do dnia dzisiejszego. Zawodnicy i konie mają do pokonania tor najeżony przeszkodami naturalnymi i sztucznymi, których jest 31. Do najsłynniejszych przeszkód zalicza się tą wykonaną z wysokiego żywopłotu oraz szerokie rowy z wodą. Cała trasa ma 6900 metrów długości. Wielka Pardubicka jest jednym z najbardziej prestiżowych i niebezpiecznych wyścigów konnych na świecie.
2. Zamek w Pardubicach – według pierwszych wzmianek zamek istniał już w 1318 roku. Na przestrzeni XIV wieku zamek został rozbudowany. Po odzyskaniu niepodległości Czechosłowacji w latach 20.XX wieku podupadający zamek został odbudowany. Dziś w jego murach mieści się Muzeum Wschodnioczeskie.
3. Ratusz w Pardubicach – historia tego budynku związana jest z ciągłym jego niszczeniem przez pożary, obce wojska i nieustannym odbudowywaniem. Ostatecznie kształt ratuszowi nadany został w latach 1892-1894 kiedy istniejący wcześniej budynek został rozbudowany i powiększony.
4. Kolumna Maryjna – na pardubickim rynku stoi kamienna kolumna z figurą Matki Boskiej na szczycie. Kolumna została postawiona jako wotum dziękczynne za uratowanie miasta od zarazy morowej panującej w roku 1680. Kolumnę wykonał nieznany włoski rzeźbiarz i została ona ustawiona w roku 1698.
5. Zielona Brama – jedyną pozostałością po miejskich murach otaczających kiedyś miasto jest fragment zwany Zieloną Bramą. Brama wraz z towarzyszącą jej 60 metrową wieżą jest jednym z najcenniejszych zabytków Pardubic.
6. Kościół św. Bartłomieja – zbudowany został dla katolickiej mniejszości zamieszkującej Pardubice. Wzniesiony został w początkach XVI wieku. Kościół miał też spełniać rolę krypty do pochówku przedstawicieli czeskiej gałęzi Pernštejnów.
7. Piernikowa Chata – Pardubice słynne są z produkcji pierników, w niedalekiej odległości od miasta w wiosce Raby znajduje się Muzeum Pierników. Muzeum mieści się w dawnym dworku myśliwskim zbudowanym w roku 1882. Słynne pardubickie pierniki pieczone są w mieście od co najmniej XVI wieku.
8. Zamek na Kunetickiej Górze – w niedalekiej odległości od Pardubic znajduje się bardzo ciekawy zamek nazywany przez miejscowych Kuňka.
Najstarsza część zamku pochodzi z XIV wieku, tą część którą można dziś podziwiać, zbudował hetman husycki Diviš Bořek z Miletinka w latach 1421-1423. Zamek jest udostępniony do ruchu turystycznego, w jego murach znajduje się muzeum poświęcone zamkowi.
9. Stadnina koni w Klaburach – Pardubice to miasto nierozerwalnie związane z końmi dlatego warto udać się do odległej o 30 kilometrów od miasta stadniny koni w Klaburach. Jest to jedna z najstarszych na świecie stadnin koni, w roku 2019 został wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Wzmianki o cesarskiej stadninie pochodzą z roku 1579 kiedy to cesarz Rudolf II nadał jej status stadniny dworskiej. Stadnina słynie z hodowli tak zwanych koni starokladrubskich.
10. Pardubice to nie tylko konie to także żużel. Co roku w mieście odbywają się międzynarodowe zawody żużlowe znane pod nazwą „ Złoty Kask miasta Pardubice”. Pierwszy wyścig w Pardubicach odbył się już w roku 1929. Jak łatwo się domyśleć miasto posiada stadion i klub żużlowy.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj