10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Trutnov 🗺️

fotografia – Pixabay

U podnóża czeskich Karkonoszy leży niewielkie miasto Trutnov. Jest ono częstym miejscem wycieczek organizowanych z Kudowy oraz innych miast sanatoryjnych Kotliny Kłodzkiej. Z Kudowy-Zdrój jest tutaj raptem 40 minut jazdy autem.

Kierunek ten jest związany z położonymi w sąsiedztwie Trutnova dwoma atrakcjami jakimi są Adrspach i Teplickie Skały. Trutnov może być także doskonałą bazą wypadową do wspomnianych miejsc.

Trutnov – krótko historycznie

Ślady osadnictwa na terenach bliskich Trutnova, pochodzą z bardzo odległych czasów i sięgają 8000 lat p.n.e. Nieco bliższe acz i tak odległe wzmianki o istniejącej tam osadzie i grodzisku pochodzą z XII wieku. W miejscu tym przebiegał szlak handlowy łączący Czechy ze Śląskiem. Pierwotne grodzisko położone na rzecznych rozlewiskach często było podtapiane przez fale powodziowe. W związku z tą sytuacją osada przeniosła się na miejsce dzisiejszego Trutnova.
Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z roku 1260. Kolejne dotyczą czasów panowania na tym terenie Wacława II i roku 1297, kiedy to miasto zostało przez niego przejęte. Początkowo miejsce nosiło nazwę Upa od rzeki tam płynącej oraz istniejącej wcześniej wioski o tej samej nazwie. Nazwa Trutnov po raz pierwszy pojawia się w roku 1301.
W pobliżu miasta 27 czerwca 1866 rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy wojskami austriackimi a pruskimi. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Austriaków i było to jedyne ich zwycięstwo w tak zwanej wojnie siedmiotygodniowej. Zwycięstwo to zostało okupione bardzo dużymi stratami.

Atrakcje i ciekawostki związane z Trutnovem i okolicą

1. Rynek Karkonosza- centralny plac w mieście, otoczony jest pięknymi kamieniczkami pochodzącymi z XVI wieku. Wiele z nich zostało w późniejszych czasach przebudowywane. Przebudowy kamieniczek ciągnęły się na przestrzeni kilku wieków, dlatego pośród nich występuje duża różnorodność stylów od baroku, klasycyzmu do secesji. Wszystko razem wpływa na urok tego miejsca. Na placu znajduje się także pomnik cesarza Józefa II.

2. Fontanna Karkonosza – przebywając na rynku nie sposób nie zauważyć bardzo ciekawej fontanny. Fontanna na rynku stoi od roku 1792. W roku 1892 na miejscu staraj fontanny postawiono nową z figurą Karkonosza. Dla niewtajemniczonych Karkonosz to odpowiednik polskiego Liczyrzepy – Ducha Gór.

3. Ratusz – w roku 1583 rajcowie miejscy uchwalili ,że po wielkim pożarze,w którym spłoną ratusz, należy wznieść nową siedzibę. Jak postanowili tak zrobili. Do nowej siedziby wprowadzili się w roku 1595. Dzisiejszy gmach jest efektem przeprowadzonej w 1925 roku rekonstrukcji. Wcześniejsze budynki często trawione były pożarami w związku z czym ratusz odbudowywany był za każdym razem w innej formie.

4. Zamek w Trutnowie – pierwsze fortyfikacje miasta sięgają XIII wieku. W XIV wieku zamek pełnił funkcję siedziby miejscowej administracji. Do ciekawostek związanych z zamkiem należy fakt istnienia w lochach pod wieżą, mennicy fałszującej pieniądze. Działo się to w XVI wieku. Efekt tej przestępczej działalności był taki, ze schwytano fałszerzy i spalono ich na stosie. W ciągu całego swojego istnienia zamek pełnił różne role, a od 1927 roku znajduje się w nim muzeum.

5. Kino – historia kina w Trutnovie sięga początków XX wieku. W latach 1928-1929 wybudowano nowy budynek z przeznaczeniem na kino. Z budową tą związane było szereg perypetii, które należało pokonać, aby budynek był bezpieczny i mógł spełniać swoją rolę. Kino w Trutnovie zapisało się bardzo mocno w historii kinematografii czeskiej. Począwszy od 1963 roku, nieprzerwanie do końca lat osiemdziesiątych, w budynku odbywał się „Filmowy Festiwal Młodych – Trutnov”

6. Budynek Sądu – monumentalny dwupiętrowy budynek zbudowany w roku 1874, początkowo był hotelem. Hotel nosił nazwę „Union” i miał symbolizować współistnienie dwóch narodów zamieszkujących te tereny: większość niemiecka i mniejszość czeską. Przez cały czas swojego istnienia budynek pełnił różne funkcje. Dziś jest wykorzystywany przez czeski wymiar sprawiedliwości.

7. Kamienny most – zbudowany w roku 1884 łączy dwa brzegi przepływającej przez Trutnov rzeki Upa.

8. Pałac Haasa – wybudowany przez lokalnego fabrykanta Haasa pałac jest dwupiętrowym budynkiem powstałym w miejscu spalonego w pożarze zajazdu. Od 1957 roku w budynku mieści się podstawowa szkoła artystyczna.

9. Fortyfikacje miejskie – właściwie to pozostałości dawnych murów obronnych. Miasto prawie od samego swojego początku było silnie ufortyfikowane. W XIX wieku kiedy miasto przestało już potrzebować budowli obronnych, a bardziej potrzebowało terenów pod swoją rozbudowę, stare niszczejące fortyfikacje zaczęto rozbierać, Do dziś zachowało się jedynie kilka małych fragmentów murów miejskich.

10. W pewnej odległości od miasta znajdują się dwa wspaniałe miejsca, a są to Adrspach ze swoim „Skalnym Miastem” i Teplickie Skały. W obu przypadkach są to bardzo atrakcyjne, malownicze miejsca, pełne skalnych niespodzianek, podobnych do polskich „Błędnych Skał”. Różnica polega na tym, że oba miejsca w Czechach są kilkukrotnie większe od tego co znajduje się w Polsce. Adrspach jest w stosunku do Teplickich Skał większy i z bardziej okazałymi i ciekawymi miejscami. Dla osób poszukujących solidnych wrażeń oba miejsca są godne polecenia i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wycieczki do Trutnova.

4/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić