Kudowa-Zdrój🗺️Atrakcje 2024 * Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

fotografia – Pixabay

Kudowa-Zdrój to malownicze, górskie miasteczko uzdrowiskowe, które położone jest w województwie dolnośląskim. Znajduje się na granicy Pogórza Orlickiego i Gór Stołowych, w dolinie rzeki Bystra.

Charakterystyczną cechą miejscowości jest specyficzny mikroklimat: stosunkowo ciepły i wilgotny, wykazujący leczniczy wpływ na ludzki organizm. To idealne miejsce na letni wypoczynek z rodziną: w okolicach Kudowy-Zdroju nie brakuje pięknych tras pieszych i rowerowych, muzeów i kameralnych miasteczek.

Atrakcje w Kudowie-Zdrój

1. Uzdrowisko

W Kudowie-Zdroju zaobserwowano bardzo specyficzny mikroklimat: ciepły, wilgotny i stosunkowo łagodny. Niemal nie występują tutaj dni mroźne lub wyjątkowo upalne. Specyficzny klimat oraz dostęp do leczniczych wód mineralnych sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do leczenia różnych dolegliwości.

W miejscowości funkcjonują sanatoria i prywatne gabinety, w których leczone są choroby układu pokarmowego, krwionośnego, hormonalnego i kostnego. Wszyscy turyści mogą wybrać się na spacer do zadbanego Parku Zdrojowego oraz skorzystać z oferty zdrojowej Pijalni Wód Mineralnych.

2. Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów to skansen w Kudowie-Zdroju, który zaaranżowany został na wzór dawnego gospodarstwa. Znajduje się tu kilka zabytkowych budynków, w których przedstawiono ekspozycję związaną z dawnymi zawodami: tkactwem, garncarstwem, piekarstwem czy kowalstwem. Poza tym w budynkach umieszczono bogatą wystawę dolnośląskich strojów ludowych, a wiele pomieszczeń zdobi tradycyjna sztuka ludowa.

3. Kaplica Czaszek

Bez wątpienia jednym z najbardziej unikalnych miejsc na mapie Kudowy-Zdroju jest Kaplica Czaszek.

Stworzona została w XVIII wieku przez czeskiego księdza, który natrafił na ogromne, płytkie nekropolie w okolicach Kudowy-Zdroju. Wykopywane szczątki należały do ofiar licznych wojen i epidemii cholery, które przez dziesięciolecia wyniszczały tą część Dolnego Śląska.

Do budowy ścian i sklepienia kaplicy użyto około 3 tysięcy kości, zaś dziesięciokrotnie więcej ludzkich szczątek spoczywa w kryptach pod podłogami Kaplicy Czaszek.

4. Muzeum Zabawek

Niewielkie, prywatne Muzeum Zabawek to atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Choć większość kolekcji obejmuje zabawki z XIX i XX wieku, znajdują się tu artefakty także znacznie starsze, z czasów średniowiecznych, a nawet sięgające starożytności.

Muzeum obejmuje 12 sal wystawowych, w których ulokowano niemal 6 tysięcy eksponatów. Wśród nich znajdują się m.in. lalki, zabawkowe teatrzyki, szopki bożonarodzeniowe, figurki, a także zabawki mechaniczne i drewniane.

5. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Skansen w Kudowie-Zdroju powstał w 1984 roku na stokach góry Pstrążnica, a obecnie na jego terenie umieszczonych jest 9 zabytkowych obiektów. Znajdują się tu: chałupy chłopskie, kuźnia, wiatrak, dziewiętnastowieczny zajazd, stodoły, a także kapliczka i pasieka.

W budynkach umieszczono przedmioty codziennego użytku, meble, urządzenia i maszyny, które wykorzystywane były od XVIII do XX wieku. Na terenie Muzeum odbywa się wiele wydarzeń związanych z kulturą ludową: warsztaty tematyczne, przeglądy zespołów folklorystycznych, lekcje dla dzieci i młodzieży oraz obchody nocy świętojańskiej.

6. Park Narodowy Gór Stołowych

Kudowa-Zdrój to świetna baza wypadowa na szlaki Parku Narodowego Gór Stołowych. Ten malowniczy teren cechuje się niezwykłą przyrodą nieożywioną: naturalnie występują tu skalne ostańce, labirynty, nacieki i szczeliny w ścianach skalnych, które sprawiają wrażenie tajemniczej, bajkowej krainy. Łącznie przez obszar parku przechodzi ponad 100 kilometrów pieszych szlaków.

Szczególnie warto wybrać się na zwiedzanie Błędnych Skał, czyli skalnego labiryntu, a także na szczyt Szczelińca Wielkiego – najwyższego wzniesienia całych Gór Stołowych.

7. Droga stu zakrętów

Droga 100 zakrętów jest niezwykle malowniczą trasą prowadzącą przez szczytowe partie Gór Stołowych. Na odcinku liczącym około 23 kilometry prowadzi na terenie o różnicy wysokości wynoszącej ponad 400 metrów. Poruszanie się po niej pojazdami jest bardzo atrakcyjne, ale także niezwykle niebezpieczne. Jadąc tą trasa należy skupić się co przed maską samochodu, a nie podziwiać okoliczne krajobrazy. W okresie zimowym w obliczu opadów śniegu niektóre odcinki mogą być nieprzejezdne.

8. Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych

Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych w Kudowie-Zdroju to małe, prywatne muzeum, które udostępnia zbiory wspaniałych, naturalnych okazów. Podziwiać tu można minerały (np. kryształy górskie z Sudetów), kamienie szlachetne (m.in. ametysty i agaty), a także skamieniałości różnych roślin i pradawnych zwierząt.

Wśród najważniejszych eksponatów muzeum wyróżnić można skamieniałe jaja dinozaura, które znalezione zostały na mongolskiej Pustyni Gobi oraz afrykańskie meteoryty.

9. Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko położona jest około 35 kilometrów od Kudowy-Zdroju. Jest to ogromna fortyfikacja, której budowa trwała od XVII do XVIII wieku. Monumentalne grodzisko zajmuje obszar 30 hektarów, na których – poza główną twierdzą – znajdują się polowe obwarowania, fragmenty murów, a także dodatkowa, pomocnicza twierdza na Owczej Górze.

Część twierdzy udostępniona jest dla zwiedzających, a dużą atrakcją stanowią odbywające się tu wydarzenia: Dni Twierdzy Kłodzkiej, festiwal Rock Bastion, pokazy, jarmarki, pikniki rodzinne, koncerty oraz rekonstrukcje bitew i starć zbrojnych.

10. Wizyta na Ranchu Montana

Rancho Montana w Kudowie-Zdroju to niecodzienna atrakcja, która zabierze Cię na wspaniałą, konną przygodę. Przemierzanie szlaków otuliny Parku Narodowego Gór Stołowych na końskim grzbiecie to unikalna możliwość obcowania z dziką, górską przyrodą. Rancho Montana oferuje zarówno lekcje dla początkujących, jak i prowadzi długie rajdy konne, które obejmują zwiedzanie okolicznych pastwisk, lasów i stoków Sudetów.

11. Duszniki-Zdrój

Podczas wypoczynku w Kudowie-Zdroju warto wybrać się do innej, uzdrowiskowej miejscowości, oddalonej o niecałych 15 kilometrów: Dusznik-Zdrój. Największą atrakcją miasteczka jest Muzeum Papiernictwa, w którym poznać można bogatą historię pozyskiwania i obróbki papieru. Znajdują się w nim eksponaty świadczące o wieloletniej tradycji przetwórstwa papierniczego na terenie Dolnego Śląska, jak i zabytki z odległych wieków pozyskiwanych z różnych państw świata.

W Dusznikach-Zdroju zwiedzić można piękny Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i Dworkiem im. Fryderyka Chopina, w którym odbywają się koncerty i spotkania artystyczne, a także najstarszy światowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chopinowskiej.

Na miłośników aktywności fizycznej czeka Zieleniec – kurort narciarski z wyciągami i trasami o różnym stopniu trudności, a także z rozległym Parkiem Rowerowym, na którym wytyczono około 9 kilometrów szlaków rowerowych.

12. Ruchome szopki w Wambierzycach i Czermnej

W Wambierzycach (około 35 kilometrów od Kudowy-Zdroju) znajduje się najstarsza w Polsce ruchoma szopka bożonarodzeniowa, która powstała w XIX wieku. Prace nad nią prowadziły dwa pokolenia wybitnej rodziny zegarmistrzów – Wittigów, a sama budowa rozpoczęła się już w 1850 roku i prowadzona była przez dziesięciolecia. Obecnie oglądać tu można ogromną, rozbudowaną szopkę bożonarodzeniową, w której umieszczono blisko 800 różnych figurek, a aż 300 z nich posiada mechanizmy ruchowe.

Drugą szopkę bożonarodzeniową podziwiać można w Kudowie-Zdroju w dzielnicy Czermna. Składa się ona z około 250 drewnianych figurek, które stworzone zostały w 1881 roku, jednak cała konstrukcja została uruchomiona dopiero ponad 45 lat później. Szopka ma długość 4 metrów, a dodatkowo w budynku można obejrzeć organy piszczałkowe, które wydają 270 różnych dźwięków.

13. Kuchnia regionalna

Kuchnia regionalna tej części Dolnego Śląska jest bardzo smaczna, aromatyczna i sycąca. Tutejszym przysmakiem są pstrągi – lokalnie hodowane i wyławiane, które cechują się delikatnym mięsem i bogactwem kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. W okolicach Gór Stołowych pstrągi spożywa się w formie wędzonej i pieczonej, często używa się ich do przyrządzania past kanapkowych, przystawek i sałatek.

Typowym daniem świątecznym i obiadowym regionu jest tzw. Śląskie Niebo, czyli peklowane, aromatyczne mięso w sosie własnym, które podaje się z ziemniakami, kluskami śląskimi lub kopytkami. Warto wspomnieć o tutejszych przetworach: z okolic Gór Stołowych pochodzą wyborne miody wpisane na listę produktów tradycyjnych.

14. Najlepsze restauracje

Kudowa-Zdrój to miejscowość turystyczna, świetnie rozwinięta pod względem gastronomicznym. W mieście znaleźć można zarówno wykwintne restauracje, jak i małe, przytulnie kawiarnie, regionalne karczmy, bary szybkiej obsługi i pizzerie. Wśród najlepszych lokali gastronomicznych w Kudowie-Zdroju wyróżnić można:

Cudova Bistro – kameralna, klimatyczna restauracja, której charakterystyczną cechą są piękne, przytulne i nowoczesne wnętrza. Serwowane są tu m.in. włoska pizza, dania mięsne (np. żeberka, steki, mięso z kaczki), sałatki i domowe desery. Lokal oferuje również bogaty wybór win, piw i alkoholowych drinków.

Czeską Restaurację Zdrojową – restauracja, której specjalnością są dania kuchni czeskiej. Spróbować tu można m.in. zupy czosnkowej, gulaszu z knedliczkami oraz smażonych serów podawanych z sosem tatarskich i frytkami.

Restaurację Wypoczęty Wół – lokal specjalizujący się w daniach mięsnych, głównie stekach i burgerach. Do przygotowywania autorskich potraw wykorzystuje się świetnej jakości wołowinę, która odpowiada za doskonały smak dań. W lokalu podawana jest również wyśmienita pizza oraz potrawy rybne.

Restaurację “Kaprys na Smak” – jedna z najlepszych restauracji w mieście, która cieszy się doskonałymi opiniami wśród turystów. Warto spróbować tutejszych dań mięsnych, w szczególności schabu z kością, którzy przygotowywany jest według autorskiej receptury.


⇒ Zjesz więcej ? Zobacz najlepsze restauracje w Kudowie-Zdroju 🍽️


Pierwsze znane informacje o miejscowości pochodzą z XIV wieku. W tamtym czasie wieś była zdominowana przez ludność czeską. Dlatego też nosiła ona inną nazwę, wyróżnia się takie określenia jak Lipolitov lub Chudoba.
Uzdrowiskowe właściwości tego miejsca odkryto w XVII wieku. Dokładnie to w 1622 roku Georgius Aelurius zbadał tutejsze wody mineralne i opisał je w książce „Glacigrafia”. Ponad sto lat później inny badacz – Johann Gotfried Morgenbesser – wydał pozycję pt. „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących”, w której dokładniej przeanalizowano wartości lecznicze wód.
Prawie 10 lat po tej publikacji, w 1783 roku, grupa lekarzy postanowiła zorganizować w Kudowie-Zdroju profesjonalne uzdrowisko, gdzie arystokracja mogła poprawić swoje samopoczucie. Kolejne lata to doskonalenie świadczonych usług oraz rozbudowa infrastruktury. W drugiej połowie XIX wieku, wieś została uznana jako pierwsze uzdrowisko kardiologiczne na terenie Niemiec.
W czasie II wojny światowej, w miejscowości funkcjonował oddział obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Szacuje się, że w Kudowie-Zdroju mogło się wtedy znajdować około 3 tysięcy więźniów.
Po zakończeniu działań wojennych, Polska oraz Czechy rywalizowały o przebieg granicy, m. in. Kudowo-Zdrój było obiektem sporu. Ostatecznie ziemia przypadła Polsce. Jeszcze w 1945 roku nadano wsi prawa miejskie. Od tego czasu tylko wzmacniał się jej status uzdrowiska.

4.2/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić