Kotlina Kłodzka – atrakcje warte poznania

Kotlina Kłodzka to magiczny region, który każdego roku przyciąga prawdziwe tłumy turystów z Polski, Niemiec, Czech, ale też dalszych zakątków Europy. Nie miałeś okazji jeszcze poznać skarbów kryjących się na tych terenach? Koniecznie musisz to zmienić! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej czekają na Ciebie.

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej dla miłośników zwiedzania

Wybierając miejsce na rodzinny urlop, postawiłeś na Kotlinę Kłodzką? Plan zwiedzania powinien obejmować kilka obowiązkowych atrakcji. Oto i one:

  1. Rynek i zabytkowa zabudowa Kłodzka: zwiedzanie miasta koniecznie rozpocznij od spaceru po zabytkowym rynku. Obejrzyj z bliska ratusz z XIV wieku i zabytkową fontannę, a także kolumnę wotywną z XVII wieku. Przespaceruj się gotyckim mostem zawieszonym nad Młynówką ozdobionym rzeźbami świętych, przysiądź w pobliskiej kawiarni i rozkoszuj się widokiem tego urokliwego miasteczka. Jesteśmy przekonani, że Kłodzko zachwyci każdego!
  2. Twierdza Kłodzko i Twierdza Srebrna Góra: podczas pobytu na Ziemi Kłodzkiej koniecznie powinieneś wybrać się na zwiedzanie dwóch twierdz, czyli Twierdzy Kłodzko oraz Twierdzy Srebrna Góra. Oba obiekty są odrestaurowane i oddane do dyspozycji turystów. Na miejscu organizowane są ciekawe imprezy, a dorośli mogą wziąć udział w nocnym zwiedzaniu. Duże wrażenia robią na turystach trasy podziemne. Sprawdź!
  3. Sanktuarium w Wambierzycach: wzniesiony w I połowie XVIII wieku obiekt sakralny w Wambierzycach to kolejna perełka Kotliny Kłodzkiej. Wysokość bazyliki sięga aż 50 metrów i prowadzi do niej 57 schodów. To okazałe sanktuarium jest obiektem pielgrzymek z całego kraju. Ciekawostką jest fakt, że po drugiej stronie wsi znajduje się najdłuższa kalwaria na całym Dolnym Śląsku z przepiękną ruchomą szopką.

Kotlina Kłodzka – atrakcja dla dzieci, która zaciekawi każdego malucha

Szukasz zajmujących atrakcji dla dzieci? Kotlina Kłodzka oferuje ich sporo, ale najważniejszym obiektem jest naszym zdaniem Kopalnia w Złotym Stoku. Tutaj znakomicie będzie się bawić cała rodzina! Kopalnia przygotowała dla zwiedzających kilka propozycji, wśród których znajdziesz: zwiedzanie obiektu i sztolni górniczych, wycieczka po mennicy oraz wizytę w muzeum minerałów. To jednak nie wszystko – tylko tutaj dzieci będą mogły wczuć się w rolę dawnych poszukiwaczy złota i wziąć udział w odlewaniu sztabek, płukaniu złota czy wybijaniu monet. Do ciekawostek należy fakt, że właśnie w tym obiekcie znajduje się jedyny podziemny wodospad w całej Polsce. Jego wysokość liczy aż 10 metrów! Ta atrakcja naprawdę nie ma sobie równych. A jeśli dodamy do tego podziemny spływ łodzią, to możemy mieć pewność, że wspomnienia zostaną w pamięci na długi czas.

Ciekawe miejsca w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy

Kotlina Kłodzka – co jeszcze warto tu zwiedzić? Jeśli poznałeś już rynek, zabytkowe twierdze, kopalnię w Złotym Stoku i odwiedziłeś sanktuarium w Wambierzycach, to wcale nie oznacza, że pora kończyć wycieczkę. W okolicy Kłodzka znajduje się bowiem jeszcze kilka perełek wartych odkrycia:

  1. Kaplica Czaszek: co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Jednym z ciekawszych miejsc jest Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju. Obiekt został wybudowany w XVIII wieku przez proboszcza z Czermnej, który umieścił w kaplicy szczątki ofiar epidemii z okolic oraz szczątki ofiar wojen na Ziemi Kłodzkiej. W kaplicy możesz na własne oczy zobaczyć kolekcję ok. 3 tys. kości i czaszek. Kolejne 20-30 tys. eksponatów znajduje się natomiast w podziemnej krypcie usytuowanej pod kaplicą. To miejsce robi naprawdę piorunujące wrażenie!
  2. Jaskinia Niedźwiedzia: czy wiesz, że to właśnie w Kletnie należącym do Kotliny Kłodzkiej znajduje się prawdopodobnie najpiękniejsza jaskinia w Polsce? Jest nią Jaskinia Niedźwiedzia położona w masywie Śnieżnika. Stanowi ona także jedną z najdłuższych oraz najgłębszych polskich jaskiń. Sieć rozbudowanych korytarzy położona jest na kilku poziomach głębokości. Jaskinia Niedźwiedzia zachwyca wyjątkową szatą naciekową – na własne oczy zobaczysz tutaj liczne stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i nie tylko! Bilety wstępu do tego obiektu warto zarezerwować z wyprzedzeniem.
  3. Kompleks Riese: wśród atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej znajduje się też pochodzący z czasów II wojny światowej Kompleks Riese. Ten tajemny projekt III Rzeszy był największym przedsięwzięciem wojennym Hitlera. Pogłoski mówią, że to właśnie tutaj miała zostać przeniesiona jego główna kwatera. Inne historie krążą zaś wokół legendarnego złotego pociągu. Czym jest Kompleks Riese? To rozbudowana sieć schronów wykutych w podziemnych skałach. Ich łączna powierzchnia wynosi 40 000 metrów kwadratowych. Kompleks obejmuje 7 obiektów, z których większość udostępniona jest do zwiedzania.

Piękna Kotlina Kłodzka i atrakcje turystyczne dostępne w okolicy zachęciły Cię do wycieczki w te strony? Znakomicie! Zamiast błądzić po sieci w poszukiwaniu najlepszego noclegu, zajrzyj już teraz na portal Triverna.pl, gdzie w jednym miejscu zebraliśmy dla Ciebie szereg znakomitych ofert hoteli. Sprawdź i zaplanuj wymarzony odpoczynek w tym magicznym miejscu!

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić