Park Narodowy Gór Stołowych położony jest w województwie dolnośląskim. Został on utworzony w 1993 roku w celu ochrony niesamowitych, bajkowych formacji skalnych, a także zamieszkujących te tereny zwierząt.
Park Narodowy Gór Stołowych jest niezwykle popularny wśród turystów: znajdują się tu wysokie masywy górskie, z których można podziwiać wspaniałe widoki, liczne skałki, a także piękne, malownicze trasy piesze i rowerowe. Oto co warto o nim wiedzieć:
1. Polskie Góry Stołowe są jedynymi w Polsce (i jednymi z niewielu w Europie) górami płytowymi.
2. Góry Stołowe uformowały się ponad 30 milionów lat temu. Obszar dzisiejszych masywów stanowił dno pradawnego morza, które następnie – dzięki procesom orogenezy – zostały wypiętrzone.
3. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki – masyw o wysokości 922m n.p.m. Na jego szczyt dostać się można szlakiem, który złożony jest z 665 schodów. Wzdłuż stoków góry wiedzie również 5-kilometrowy szlak, przy którym znajduje się schronisko PTTK “Na Szczelińcu” – w środku umiejscowionych zostało wiele miejsc noclegowych, a także niewielki bufet dla turystów.
4. Wyjątkowym miejscem na terenie Gór Stołowych są Błędne Skały. Jest to skalny labirynt, który położony jest na wysokości 853m n.p.m. Do Błędnych Skał dostać się można pieszymi szlakami turystycznymi z Polanicy-Zdroju, Dusznik-Zdroju oraz Karłowa. W labiryncie wyznaczono specjalną ścieżkę, przy której podziwiać można fantazyjne skały o nazwach: “Orzeł”, “Kuchnia”, “Stołowy Głaz” czy “Kurza Stopka”.
5. Park Narodowy Gór Stołowych zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Spotkać tu można kuny, borsuki, sarny, jelenie, gronostaje i lisy. Ciekawostką jest, że na tym terenie żyje również dzika populacja muflonów – gatunku owiec, który sprowadzony został z francuskiej wyspy Korsyki leżącej na Morzu Śródziemnym.
6. Na teren niektórych części Parku Narodowego Gór Stołowych obowiązują bilety wstępu. Płatne jest wejście na Szczeliniec Wielki oraz na teren Błędnych Skał – bilety wstępu do każdego z obiektów kosztują 12zł (bilety normalne) i 6zł (bilety ulgowe).
7. U podnóża Szczelińca Wielkiego znajduje się niewielka, turystyczna wieś Karłów, gdzie znajdują się pensjonaty, domki wypoczynkowe, sklepy i restauracje. Przez Karłów przechodzi wiele szlaków turystycznych, którymi dostać się można m.in. do Błędnych Skał, Kudowy-Zdroju, Jakubowic, na Lisią Przełęcz, na Kopę Śmierci i na sam szczyt Szczelińca Wielkiego.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie dolnośląskim 🗺️
8. W Kudowie-Zdroju znajduje się Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, które łączy funkcję edukacyjną i muzealną. W środku zobaczyć można ekspozycję dotyczącą mineralogii, topografii górskiej, historii regionu oraz fauny i flory występującej na obszarze Gór Stołowych.
Ciekawą częścią placówki jest ekspozycja żab, która jest pozostałością po niegdysiejszym Muzeum Żaby.
9. Na terenie Gór Stołowych nakręcono kilka scen do filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian“. Podczas oglądania produkcji zobaczyć można m.in. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały.
10. Obszar Gór Stołowych to idealne miejsce dla wszystkich miłośników wspinaczki skałkowej. W wielu miejscach znajdują się specjalnie wytyczone, zabezpieczone trasy wspinaczkowe. Aby móc uprawiać ten sport należy jednak wykupić specjalne zezwolenie. Jednodniowe pozwolenie na wspinaczkę kosztuje 20zł, jednak Park Narodowy Gór Stołowych prowadzi również sprzedaż karnetów rocznych w cenie 50zł.
11. Przez Park Narodowy Gór Stołowych biegnie aż 5 długich tras rowerowych. Najdłuższą z nich jest Trasa Góry Stołowe oznaczona niebieskim kolorem, która rozciąga się na długość 126 kilometrów. Pozostałe to: Trasa Ściany (19km), Trasa Szczeliniec (24km), Trasa im. T.G. Masaryka (18km) i Trasa Rtyne-Karłów (17,5m).
12. W Kudowie-Zdroju znajduje się niezwykły zabytek: Kaplica Czaszek. Niewielka świątynia wybudowana została w XVIII wieku, a jej wnętrze pokrywa około 3000 ludzkich kości. W podziemiach znajduje się jednak niemal 10 razy więcej szkieletów!
13. Zimą na terenie Gór Stołowych wyznaczane są specjalne trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.
14. Jednym z najważniejszych obszarów objętych ścisłą ochroną jest Wielkie Torfowisko Batorowskie, gdzie rośnie wiele rzadkich, fascynujących gatunków roślin. Zobaczyć tu można m.in. sosnę drzewokosą, wierzbę lapońską, mięsożerne rosiczki, błotne turzyce i wrzośce.
15. W okolicy Gór Stołowych znajduje się wiele ciekawych miejscowości o charakterze turystycznym. Szczególnie warto odwiedzić Kudowę-Zdrój, gdzie znajduje się wspaniałe Muzeum Zabawek, wyjątkowe Muzeum Kultury Ludowej Podgórza oraz malowniczy Park Zdrojowy.
W Dusznikach-Zdroju zobaczyć można oryginalne Muzeum Papiernictwa oraz przepiękny Dworek im. Fryderyka Chopina.
W niedalekiej odległości od Parku Narodowego Gór Stołowych znajduje się także piękne, zabytkowe miasto Kłodzko, w którym warto odwiedzić wspaniałą, monumentalną Twierdzę Kłodzko, ciekawe Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz Minieuroland – atrakcję, która sprawi mnóstwo radości najmłodszym turystom. W miejscowości funkcjonuje również ciekawa Podziemna Trasa Turystyczna, podczas zwiedzania której zobaczyć można długie, zabytkowe tunele i pomieszczenia mieszczące się pod zabytkowym miastem.