Przesieka Turystycznie * Atrakcje 2024

fotografia by SchiDD / Wikipedia

Przesieka to wieś na Dolnym Śląsku o charakterze wypoczynkowym. W porównaniu z okolicznymi wsiami i miasteczkami, Przesieka jest względnie młodą miejscowością. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiają się w historycznych dokumentach dopiero w siedemnastym wieku, kiedy ziemię tę podarowano weteranowi wojny trzydziestoletniej. Przez kolejne lata wieś rozwijała się i miała swoje momenty prawdziwej chwały, kiedy zjeżdżali tu wczasowicze ze wszystkich stron.

Przesieka znajduje się niedaleko Karpacza i Jeleniej Góry, a położona jest w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Do 1945 roku wieś nosiła nazwę Hain, a przez krótki czas po wojnie Matejkowice, co miało symbolizować odnalezienie zrabowanych obrazów Jana Matejki. Nazwa, która przylgnęła do miasta na dłużej, czyli Przesieka, pojawiła się dopiero w 1946 roku.

Wieś była popularnym miejscem wypoczynku już w połowie XIX wieku, jednak dopiero pod koniec stulecia jej popularność osiągnęła apogeum, a Przesieka była wówczas popularniejsza od Karpacza. Zanim doszło do wybuchu drugiej wojny światowej wieś była najpopularniejszym w Sudetach ośrodkiem sportów zimowych. Znajdowało się tam wówczas kilka skoczni narciarskich, ale także tory saneczkowe, lodowiska i trasy narciarskie.

Druga fala niezwykłej popularności wsi nadeszła w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, kiedy uruchomiono Fundusz Wczasów Pracowniczych i modne stały się studenckie rajdy. W dzisiejszych czasach Przesieka należy raczej do bardzo spokojnych wsi turystycznych, w których nie spotkamy się z tłumem wczasowiczów. Jest to idealne miejsce, żeby odpocząć od zgiełku miasta i nacieszyć się skarbami natury.

Jedną z największych atrakcji wsi jest Wodospad Podgórnej, którego wysokość to aż dziesięć metrów. Waloński Kamień i Chybotek to zespół skał, głównie granitu, który robią spore wrażenia, a murowano-drewniany młyn z samego początku XIX wieku stanowi największy zabytek we wsi. Na listę zabytków trafiło również kilka budowli rozsianych po całej wsi, a na jej terenie funkcjonują również stanowiska archeologiczne. W Przesiece odbywa się również regularnie Bike Maraton, czyli święto zapalonych kolarzy. Nie da się ukryć, że okoliczne szlaki, trasy i tereny pozwalają dać upust rowerowemu szaleństwu.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić