Na granicy Sudetów Zachodnich i Środkowych, w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska znajduje się Lubawka. Miasto zostało tam założone z bardzo pragmatycznych powodów, ponieważ tuż obok znajdowało się najniższe przejście przez góry, a droga ta łączyła Europę południową i północną. Plemię Bobrzan osiedliło się w tym miejscu już w X wieku, natomiast najstarsza wzmianka o mieście Lubavia pojawiła się na kartach historii w 1284 roku.
W 1292 roku książę świdnicko-jaworski, Bolko I, nadał Lubawce prawa miejskie, a tereny te zostały przekazane cystersom z Krzeszowa i należały do zakonu aż do 1810 roku. Etymologia nazwy wywodzi się od słowiańskiego czasownika “lubić” i choć miejscowość przyjmowała różne warianty nazw na przestrzeni stuleci, zawsze brzmiały one dość podobnie i słusznie. Miasta tego nie da się nie lubić i znajduje się w nim sporo atrakcji, które warto zobaczyć, odbywając swoistą lekcję historii w terenie.
W środkowej części tego obszaru znajduje się jedno z największych obniżeń w Sudetach, zwane Bramą Lubawską. Z kolei na południu znajduje się przejście graniczne z Czechami. Na północy i na zachodzie Lubawkę okalają Rudawy Janowickie i Lasocki Grzbiet, czyli część Karkonoszy. Samo położenie miasta powoduje, że należy ono do wyjątkowo uroczych i pięknych miasteczek Dolnego Śląska.
Lubawka szczyci się bogatą ofertą dla turystów przez cały rok. Latem i wiosną ludzie z chęcią przyjeżdżają tu, by pokonywać niezliczone szlaki w górach. Znajdują się tutaj zarówno trasy dla pieszych, jak i ścieżki rowerowe. Z kolei zimą wiele miejsc przyciąga miłośników sportów zimowych, dla których przygotowano nartostrady, trasy biegowe, a nawet skocznię narciarską.
Barokowy zespół klasztorny w Krzeszowie to przykład przepięknej architektury sakralnej. Bazylika Opactwa Cystersów należy do największych atrakcji tego typu w całej Europie, a w jej skład wchodzą Sanktuarium Panny Marii Łaskawej, kościół pomocniczy, mauzoleum, zabudowania klasztorne i kapliczka Kalwarii. Na lubawskim rynku znajduje się ratusz, który powstał w XVIII wieku, a także zabytkowe kamieniczki.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj