Grodzisk Wielkopolski znany jest przede wszystkim z długiej tradycji piwowarskiej, jednak miasto to jest również atrakcyjną miejscowością wypoczynkową i turystyczną.
Krótka historia miasta
Pierwsze wzmianki o Grodzisku Wielkopolskim pochodzą z połowy XIII wieku. Miejscowość ta prawa miejskie uzyskała w 1303 roku w ramach praw magdeburskich, choć kilka lat wcześniej istnienie miasta potwierdził król Przemysł II. Miasto to prężnie się rozwijało za sprawą przechodzących przez nie szlaków handlowych. Przez wieki do miasta przybywali kupcy i rzemieślnicy, którzy stanowili podstawę dobrobytu tutejszych mieszkańców, a w późniejszym czasie również przedstawiciele różnych religii.
Grodziskie piwowarstwo
Tradycje warzenia piwa w Grodzisku Wielkopolskim sięgają XVI wieku. Najstarsze cechy browarnicze zostały zarejestrowane w 1601 roku, choć w oficjalnych dokumentach znajdują się informacje o istniejącej na terenie miasta słodowni. Szczególny rozwój grodziskiego piwowarstwo nastąpiło w XVIII i XIX wieku, gdy pochodzące stąd wyroby rozpowszechniły się na obszarze całego państwa. W niedługim czasie rozpoczęto eksport wielkopolskich piw do różnych części Niemiec. Dawne, zabytkowe budynki browarów można podziwiać do dziś m.in. przy ulicach Przykop i Kolejowej.
Najważniejsze zabytki
Grodzisk Wielkopolski to miasto z kilkusetletnią historią, której pozostałości możemy podziwiać do dziś na terenie całej miejscowości. Szczególną uwagę należy zwrócić na liczne świątynie. Znajduje się tu wspaniały, neogotycki Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa z wysoką na 37 metrów wieżą oraz piękny, biały Kościół św. Jadwigi, który stanowi jedną z wizytówek miasta. Warto odwiedzić poklasztorny Kościół Najświętszego Imienia Jezusa Chrystusa, którego wnętrze zdobi wspaniały ołtarz, liczne rzeźby, łuki i ornamenty. Nieco na uboczu znaleźć można drewniany, siedemnastowieczny Kościół Świętego Ducha, w którym znajduje się kilka zabytkowych ołtarzy.
W samym sercu miasta znajduje się rynek z pięknym budynkiem Ratusza z początków XIX wieku. Na rynku podziwiać można zabytkową studnię, która kiedyś była głównym ujęciem wody wykorzystywanej do produkcji grodziskiego piwa. Z kamienną studnią związana jest ciekawa legenda, która odnosi się do św. Bernarda – benedyktyńskiego mnicha, który dzięki swojemu błogosławieństwu napełnił wodą wyschniętą wcześniej studnię.
W okolicach rynku znajdują się również zabytkowe, kolorowe kamienice. Od samego placu handlowego ciągnie się ulica Szeroka, która jest turystycznym deptakiem, gdzie zlokalizowanych jest wiele obiektów gastronomicznych i rozrywkowych.
Pozostałe atrakcje miasta
Największą atrakcją miejscowości jest Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodzkiej, która mieści się w zabytkowym Pałacu Heyderów. Znajduje się tu obraz panoramiczny przedstawiający wydarzenia związane z Wiosną Ludów oraz liczne ekspozycje archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne i historyczne. Dział militarny prezentuje broń oraz ciekawą kolekcję umundurowań. Izba muzealna gromadzi również pamiątki związane z dziejami piwowarstwa.
Pałac Heyderów znajduje się w sercu Parku Miejskiego, który stanowi zielone płuca miasta. Przecinają do liczne alejki, a na zwiedzających czekają ławeczki, siłownia pod gołym niebem oraz duży staw z podświetlaną fontanną.
Podczas pobytu w Grodzisku Wielkopolskim warto wybrać się do pobliskiej miejscowości Rakoniewice, gdzie znajduje się Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa. Zbiory muzeum zawierają ponad 4 tysiące różnych eksponatów, z których najstarsze pochodzą z końca XVIII wieku. Znajdziemy tutaj sztandary i pojazdy strażackie, medale i odznaczenia, liczny księgozbiór oraz zabytkowe sikawki konne. Dodatkowo na terenie muzeum działa interaktywna wystawa “Strażacy na ratunek przyrodzie”, która obrazuje pomoc straży pożarnej w walce o lepsze i czystsze środowisko.
Po więcej informacji o miejscowości Grodzisk Wielkopolski warto zajrzeć tutaj