Polskie góry oferują mnóstwo atrakcji: piękne, uzdrowiskowe miasteczka o bogatej historii, wspaniałe zamki i twierdze, a także mnóstwo muzeów, prezentujących unikalną, góralską kulturę i sztukę. Jednak to, co przyciąga turystów z całego kraju, to możliwość uprawiania różnych sportów zimowych, przede wszystkim snowboardu i narciarstwa. W Tatrach, Bieszczadach i Sudetach powstało wiele kurortów, które oferują swoim gościom zakwaterowanie i wyżywienie, a także dostęp do świetnie zagospodarowanych tras zjazdowych i mnóstwo dodatkowych atrakcji: aquaparki i strefy SPA, organizację zimowych kuligów, wypożyczalnie letniego i zimowego sprzętu sportowego oraz place i sale zabaw dla najmłodszych. Przedstawiamy najlepsze stoki i ośrodki narciarskie w Polsce!
1. Zieleniec SKI Arena (Góry Orlickie)
Wyświetl ten post na Instagramie
Jednym z największych w Polsce ośrodków narciarskich jest Zieleniec Ski Arena – resort umiejscowiony na zboczach Gór Orlickich w Dusznikach-Zdroju. Znajduje się tu 31 wyciągów i kolejek, które prowadzą na 48 tras narciarskich o łącznej długości 22 kilometrów. Szlaki zjazdowe mają różne poziomy trudności: od bardzo łatwych do bardzo trudnych, dostępnych jedynie dla doświadczonych narciarzy. Ten ogromny kompleks zawiera 4 wyciągi dydaktyczne dla początkujących, szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów zimowych, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak centra aktywności, obiekty gastronomiczne, place zabaw i snow park.
2. PKL Kasprowy Wierch (Tatry)
Wyświetl ten post na Instagramie
Kolej Liniowa na Kasprowy Wierch to duża atrakcja turystyczna polskich Tatr. Wykorzystywana jest zarówno przez pieszych, na których czekają wspaniałe widoki ze szczytu Kasprowego Wierchu, jak i narciarzy, którzy mają do dyspozycji dwie trasy zjazdowe: Trasę Goryczkową i Trasę Gąsienicową. Warto jednak pamiętać, że tereny te są stosunkowo trudne i mogą sprawiać wiele problemów mniej doświadczonym narciarzom, jednak gwarantują niezapomniane emocje i wspaniałe widoki pokrytych śniegiem szczytów Tatr.
3. Szczyrk Mountain Resort (Beskid Śląski)
Wyświetl ten post na Instagramie
Szczyrk to popularna miejscowość turystyczna położona na terenie Beskidu Śląskiego. Jedną z najlepiej utrzymanych i największych stacji narciarskich w okolicach jest Szczyrk Mountain Resort, znajdujący się na zboczach dwóch gór: Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni. Wytyczono tu łącznie trasy narciarskie o długości 23 kilometrów, z których 5 kilometrów jest oświetlona i dostępna do późnych godzin wieczornych.
Szczyrk Mountain Resort to obiekt całoroczny. Zimą służy przede wszystkim miłośnikom narciarstwa i jazdy na snowboardzie, latem zaś oferuje noclegi i doskonałą bazę wypadową dla amatorów pieszych i rowerowych wycieczek. Na terenie ośrodka znajduje się wiele udogodnień: restauracja serwująca dania kuchni regionalnej, Bar pod Gondolą, sklepik oraz wypożyczalnia rowerów i sprzętów zimowych. Organizowane są tu wydarzenia i imprezy tematyczne, takie jak Festiwal Golonki, warsztaty edukacyjne dla dzieci, koncerty muzyki góralskiej i letnie pokazy kina plenerowego.
4. Czorsztyn-Ski (Pieniny)
Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski położony jest na zboczach góry Wdżar i obejmuje zespół 9 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, na które prowadzi 8 wyciągów i kolejek linowych. To ośrodek całoroczny: zimą turyści korzystają ze szlaków do uprawiania narciarstwa klasycznego i biegowego, latem zaś z parku rowerowego, pieszych tras turystycznych i stref relaksu. Na terenie obiektu umiejscowiono licencjonowaną szkółkę narciarstwa, wypożyczalnię sprzętu do uprawiania sportów zimowych oraz 4 regionalne karczmy. Funkcjonuje tu również komfortowy Hotel Pod Wulkanem, którego goście mogą korzystać z bogatej oferty zabiegów SPA & Wellness.
5. Jaworzyna Krynicka Ski (Beskid Sądecki)
Wyświetl ten post na Instagramie
Jaworzyna Krynicka to szczyt w Beskidzie Sądeckim, który cieszy się dużym uznaniem zapalonych miłośników narciarstwa. Wytoczono tu 6 tras narciarskich, a także dwie trasy edukacyjne, które stanowią doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej przygody ze sportami zimowymi. Najmłodsi mogą skorzystać z zajęć Akademii Misia Polarnego, która oferuje naukę jazdy na nartach (dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat) i snowboardzie (dla dzieci od 6 do 9 roku życia). Na samym szczycie góry umiejscowiono wysoką platformę widokową, z której podziwiać można panoramę Beskidów, a przy odpowiednich warunkach atmosferycznych – także szczyty Tatr i Bieszczad.
Na gości ośrodka na Jaworzynie Krynickiej czeka wiele atrakcji. Umieszczono to komfortowy hotel, regionalną restaurację „Harnaś” oraz wypożyczalnię sprzętu sportowego. W pobliżu rozciągają się trasy rowerowe i piesze, szczególnie popularne w okresie letnim.
6. Ośrodek Narciarski Skrzyczne (Beskid Śląski)
Na zboczach najwyższego wzniesienia Beskidu Śląskiego – Skrzycznem – wytoczono 10 kilometrów widokowych tras narciarskich. Na dośnieżane stoki turystów dowozi kolejka gondolowa, która stanowi ciekawą atrakcję przez cały rok. Ośrodek Narciarski Skrzyczne może poszczycić się jedną trasą z homologacją FIS – oznacza to, że ten narciarski szlak spełnia najwyższe wymagania organizacji sportowych, równocześnie zawiera slalomy i zjazdy o charakterze alpejskim.
7. Stacja Narciarska Bieszczad.ski (Bieszczady)
Wyświetl ten post na Instagramie
Jednym z najlepiej zagospodarowanych ośrodków narciarskich na terenie Bieszczadów jest Bieszczad.ski w Wańkowej. Na stokach wytyczono 7 tras zjazdowych, z których najdłuższa ma ponad 1,5 kilometra długości. Dwie z nich świetnie nadają się dla osób początkujących i dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. Na dośnieżane i oświetlone trasy prowadzą przenośniki taśmowe, wyciąg oraz czteroosobowa kolejka gondolowa. Turyści mają do dyspozycji również szkółkę narciarską, komfortowy hotel, wypożyczalnię sprzętu sportowego oraz restaurację, która serwuje rozgrzewające dania kuchni regionalnej.
Ośrodek działa również w sezonie letnim. Dużą atrakcją tego miejsca jest najdłuższa w Polsce (a nawet całej Europie Środkowo-Wschodniej) dwulinowa tyrolka, a także najdłuższy na świecie tor tubingowy. Dookoła rozpościerają się malownicze szlaki piesze i rowerowe, a okolice Bieszczadzkiego Parku Narodowego gwarantują mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.
8. Centrum Narciarskie Master-Ski Tylicz (Beskid Sądecki)
Wyświetl ten post na Instagramie
Pobyt w Centrym Narciarskim Master-Ski spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników sportów zimowych. Na stokach wytyczono trasy o łącznej długości 7 kilometrów i o różnym stopniu trudności. Na gości obiektu czeka mnóstwo zimowych atrakcji, takich jak Snowpark dla snowboardzistów i Funpark dla dzieci i młodzieży. Wszystkie trasy zjazdowe są oświetlone, dośnieżane i ratrakowane, a na ich początki prowadzą kolejki linowe i orczykowe. Turyści mają do dyspozycji tutejszą szkółkę i przedszkole narciarskie, wypożyczalnię i serwis sprzętu zimowego, a także specjały regionalnej karczmy i restauracji. To świetne miejsce na rodzinny wypoczynek: na najmłodszczych czekają m.in. zewnętrzne zimowe i letnie place zabaw, miejsca do jazdy na sankach oraz liczne udogodnienia (przewijaki, kąciki dla maluchów i specjalne menu w obiektach gastronomicznych).
9. Ośrodek Narciarski Złoty Groń (Beskid Śląski)
Wyświetl ten post na Instagramie
Na stokach Złotego Gronia w Istebnej położony jest ośrodek narciarski, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Całoroczny kompleks zimą przyciąga amatorów narciarstwa, latem zaś – zapalonych rowerzystów i miłośników pieszych, górskich wędrówek. Znajdują się tu wygodne, rodzinne trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności, szlaki treningowe (z pomiarem czasu) i szkoleniowe, szkółka dla dzieci oraz park zabaw z karuzelą i miejscami do odpoczynku. Na terenie obiektu umiejscowiono aż cztery restauracje, sklepik oraz Szkołę Snowboardu. Latem turyści mogą korzystać z czterech tras rowerowych, poprowadzonych przez malownicze lasy, klify nad Olzą i stoki Złotego Gronia.
10. Koziniec-Ski (Tatry)
Ośrodek Koziniec-Ski w Tatrach obejmuje 8 tras zjazdowych: zarówno łatwych, rodzinnych i szerokich szlaków, jak i trudniejszych, stromych tras dla doświadczonych narciarzy. Na szczyty turystów dowożą trzy wyciągi orczykowe oraz czteroosobowa kolej linowa o przepustowości nawet 2400 osób na godzinę. Wszyscy odwiedzający resort mogą korzystać z tutejszej wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz szkółki dla początkujących. Na terenie obiektu funkcjonuje karczma, która specjalizuje się w serwowaniu typowej, góralskiej kuchni. To jedyny tatrzański ośrodek narciarski, w którym znajduje się bawialnia dla dzieci, wyposażona w tory przeszkód, zabawki, gry i książeczki, oferująca również animacje i zajęcia dla najmłodszych.
11. Stacja Narciarska Jurgów Ski (Tatry)
Stacja Narciarska Jurgów-Ski to kompleks 8 tras narciarskich, położona na zachodnich zboczach Górkowego Wierchu, w niedalekiej odległości od granicy polsko-słowackiej. Poza standardowymi trasami do zjazdu na nartach lub deskach snowboardowych, w okolicach udostępniono dwa szlaki do uprawiania narciarstwa biegowego, wypożyczalnię skuterów śnieżnych, restaurację oraz kilka sklepów z lokalnym, góralskim rękodziełem. Obiekt jest całoroczny: w sezonie letnim stacja stanowi punkt startowy dla paralatoniarzy, organizowane są również spływy kajakowe i pontonowe rzeką Białką oraz piesze i rowerowe wycieczki po okolicy.
12. Stacja Narciarska Suche (Tatry)
Stacja Narciarska Suche położona jest na Pogórzu Gubałowskim, w okolicach wypoczynkowej miejscowości Poronin (kilka kilometrów od Zakopanego). Umiejscowiono tutaj cztery trasy zjazdowe oraz jeden szlak do uprawiania narciarstwa biegowego. Wzdłuż tras funkcjonują kolejki linowe i orczykowe, które dowożą narciarzy na szczyt wzniesienia oraz do Snowparku. Na terenie obiektu umiejscowiono regionalną restaurację, wypożyczalnię sprzętu sportowego oraz szkółkę narciarską. Stacja jest organizatorem wielu imprez tematycznych: zimą odbywają się tu m.in. Boże Narodzenie, Sylwester oraz cykliczne rozgrywki i zawody dla różnych grup wiekowych.
13. Czarna Góra Resort (Sudety)
Wyświetl ten post na Instagramie
Całoroczny resort sportowy Czarna Góra w Sudetach to miejsce, które świetnie sprawdzi się na rodzinny urlop w górach. Co ciekawe, cały obiekt został wybudowany w duchu ekologii: budynki są nieemisyjne, dlatego wypoczywający mogą cieszyć się doskonałą jakością górskiego, świeżego powietrza. Poza trasami narciarskimi o różnym stopniu trudności (zarówno łatwymi trasami rodzinnymi, jak i “Czarną Ścianą”, która dostępna jest dla doświadczonych narciarzy), w resorcie przygotowano mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jedną z największych jest Czarna Żmija – alpejski roller coaster o długości 950 metrów, który przemierza się w dwuosobowych pojazdach osiągających prędkość około 40 kilometrów na godzinę. Na stokach wytoczono także 19 tras rowerowych, zarówno mało wymagających, krajobrazowych szlaków, jak i trudnych i wymagających dużych umiejętności zjazdów leśnych.
14. Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal (Tatry)
Na północnym zboczu Nosala (tatrzańskiej góry o wysokości 1206m n.p.m.) umiejscowiono Centrum Szkoleń Narciarskich, które dysponuje 5 łatwymi, szerokimi trasami, idealnymi dla osób początkujących i rodzin z dziećmi. Co ciekawe, dostać się stąd można także na słynną “Trasę K” – najtrudniejszy i najbardziej wymagający szlak slalomowy w Polsce. Na terenie obiektu umiejscowiono wypożyczalnię sprzętu sportowego i profesjonalnej odzieży zimowej, sklep sportowy i restaurację, zaś najmłodsi mogą korzystać z Ogródka Misia Stramusia, gdzie znajdują się tory saneczkowe, plac zabaw z karuzelami oraz wypożyczalnia sanek.