Trzemeszno – Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Pko / Wikipedia

Na trasie prowadzącej z Gniezna do Torunia znajduje się niewielkie miasteczko Trzemeszno. Historia tego miasta jest bardzo zawiła i obfituje w wiele zakłamań i fałszerstw. Jest to trochę dziwne ponieważ miasto od samego początku swojego istnie było prywatnym miastem duchownym. A może nie ma w tym nic dziwnego ponieważ różne interesy duchownych podszyte były często zagmatwanymi działaniami.

Trzemeszno – krótko historycznie

Pomimo licznych fałszerstw dotyczących samych początków miasta jedno jest pewne, istniał tu stary gród. Jezioro Popielewskie stanowiło doskonałą lokalizacja dla zbudowania na jego brzegu grodu obronnego. Tak też najprawdopodobniej było. Choć potwierdzeniem tego faktu są wykopaliska archeologiczne, to w przypadku Trzemeszna i jego historii wszystko jest możliwe.
Stare zapisy informowały o istnieniu na tym terenie klasztoru benedyktynów już w X wieku. Niestety żadne badanie nie potwierdziły takiego stanu rzeczy.
Klasztor kanoników regularnych św. Augustyna funkcjonujący tam w pierwszych wiekach II tysiąclecia nie posiada wiarygodnego dokumentu potwierdzającego jego fundację. Przyjęto zatem że fundatorem klasztoru był Bolesław Krzywousty.
Jak widać z powyższego już na początkach państwa Piastów występowało wiele zagmatwanych spraw związanych z dokumentami.
Jeszcze jednym z fałszerstw dotyczącym bardzo odległych czasów było uznanie nieistniejącego klasztoru za miejsce pochówku pierwszego polskiego świętego którym był święty Wojciech. Ostatecznie wiadomo, że ów święty pochowany został w Gnieźnie.

Trzemeszno prawa miejskie otrzymało w roku 1382 roku.

Zbytki Trzemeszna

Jak przystało na miasto władane przez duchownych najwięcej jest w Trzemesznie zabytkowych budowli związanych z kościołem’

– Kościół klasztorny kanoników regularnych w Trzemesznie wraz z zabudowaniami klasztornymi powstały według najnowszych badań w XII wieku. Część budynków starego klasztoru już nie istnieje lub przeszła kilkukrotną przebudowę.
– Budynki późnobarokowe pochodzące z XVIII wieku w tym szpital, browar i szkoła
– Wieża ciśnień z początku XX wieku
– Dawny kościół szpitalny pw. Ducha Świętego którego początek sięga średniowiecza, a obecny kształt jest wynikiem licznych modernizacji
– Zabudowa miejska wśród niej budynki o konstrukcji szkieletowej datowane na XVIII wiek

Z Trzemeszna wywodził się między innymi Hipolit Cegielski znany przemysłowiec i działacz społeczny. Inną znana postacią rodem z Trzemeszna był Jerzy Waldorf znany krytyk muzyczny.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.9/5 - (9 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić