Atrakcje Mrągowo 🗺️ Co warto zobaczyć w 2024 ?

fotografia – Pixabay

Mrągowo to znana miejscowość leżąca w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Miasteczko leży w województwie zachodnio pomorskim, w północno wschodniej części kraju. Miejsce to słynie z wielu atrakcji, jest znanym centrum turystycznym na Mazurach. Mrągowo leży nad jeziorem Czos. To miejsce warto odwiedzić szczególnie latem, bo wtedy odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń.

Samo miasto jest bardzo malownicze. Wyróżnia się spośród innych mazurskich miast ciekawą zabudową oraz licznymi zielonymi terenami. Jest to zasługą wcześniejszych zabiegów stosowanych przez minione władze z przełomu XIX i XX wieku. Ciągi kamieniczek o zbliżonej wysokości stwarzają do dziś specyficzny klimat.

Wzdłuż brzegu jeziora Czos poprowadzona jest bardzo efektowna promenada nadbrzeżna, którą przechadzając się można obejść całe jezioro. Po drugiej stronie jeziora nad okolicą góruje budynek amfiteatru. Wszystko to w połączeniu z odrestaurowanym centrum, nadaje miastu charakter małego kurortu.

Atrakcje w Mrągowie

1. Piknik Country i festiwale

Najważniejszym wydarzeniem, które odbywa się co roku w Mrągowie i z którego ten rejon słynie jest Piknik Country. Wydarzenie to przykuwa uwagę wszystkich miłośników muzyki country a także stylu z Dzikiego Zachodu. Zabawa trwa cały weekend, organizatorzy dokładają wszelkich starań by sprostać oczekiwaniom uczestników. W tych dniach odbywają się tu liczne koncerty znanych na całych świecie zespołów grających muzykę country. Innymi ważnymi festiwalami, które co roku się tu odbywają są: Mazurska Noc Kabaretowa, Disco pod Żaglami oraz Festiwal Kultury Kresowej.

W 2022 odbędzie się 41 edycja Piknik Country w Mrągowie

2. Ratusz

Na mrągowskim rynku punktem centralnym jest Ratusz. Budynek ten został zbudowany w 1824 roku, w późniejszych latach został odrestaurowany i odnowiony. Obecnie w zabytkowym budynku mieści się Oddział Muzeum Warmii i Mazur, poza tym mają tu także swoją siedzibę różne organizacje społeczne z miasta Mrągowo. Tuż obok znajduje się Strażnica Bośniacka, budynek w którym stacjonował 9. Pułk Bośniaków w 1790 roku. Warto też zajrzeć do Izby Pamięci, której celem jest oddanie hołdu znanemu pisarzowi niemieckiemu – Ernstowi Wiechertowi.

Ratuszowa 5, Mrągowo


→ Zobacz także: Najlepsze restauracje i kawiarnie w Mrągowie – czyli gdzie na rybkę, a gdzie na kawkę w Mrągowie ?


3. Pomnik Rocha

Pomnik Rocha na Placu Piłsudskiego został stworzony przez Jana Nowickiego w 1969 roku. Pomnik ten jest zwany Pomnikiem Zwycięstwa, jest on symbolem dawnej i teraźniejszej obecności Warmii i Mazur w granicach Polski. Jego zadaniem jest upamiętnienie wyzwolenia województwa warmińsko – mazurskiego przez Armię Radziecką , ma on też upamiętniać srebrny jubileusz władzy ludowej w Polsce.

Zobacz na mapie

4. Góra Czterech Wiatrów

Na półwyspie Czterech Wiatrów znajduje się bardzo wysoka góra o tej samej nazwie. Ma ona wysokość 190 metrów i jest znanym centrum sportów zimowych. Na górze znajdują się trzy stoki narciarskie, poza tym jest tu też snow park, tor saneczkowy oraz snowboardowy oraz punkt widokowy. Co ciekawe na górze zachowały się ślady po dawnych fundamentach ogromnego wiatraku.

Miejski Las 11

5. Park Słowackiego

Park Słowackiego znajduje się przy ulicy Wolności. Obecnie park ten nie jest już tak zadbany i zagospodarowany jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie jest to miejsce gdzie można w spokoju pospacerować i nawdychać się świeżego powietrza. Kiedyś w tym parku znajdowały się korty tenisowe, place zabaw, strzelnice, restauracje, efektowne fontanny i pięknie oświetlone alejki.

Zobacz na mapie

6. Deptak

Jak w każdym miasteczku o charakterze turystycznym, także i w Mrągowie znajduje się deptak. To główna ulica prowadząca prosto do jeziora Czos, przy której znajduje się mnóstwo kawiarni, pubów, restauracji, sklepów i kramików z pamiątkami. To miejsce w sezonie letnim tętni życiem, codziennie miejscowi artyści dają tu koncerty i pokazy swoich umiejętności. Z pewnością warto się po tym deptaku przespacerować.

Zobacz na mapie

7. Wieża Bismarcka

Wieża Bismarcka znajduje się na tak zwanym Wzgórzu Jaenike. Miejsce to leży w parku m. Sikorskiego koło ul. Brzozowej. Wieża ta została zbudowana w 1898 roku, była hołdem dla kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka, który został uznany za bohatera narodowego. Wieża ma 23 metry wysokości i zachowała się w bardzo dobrym stanie. W dawnych czasach na szczycie wieży był punkt widokowy z specjalistycznymi lunetami. Dopiero od 2019 roku turyści znowu mogą się wspiąć na tą wieżę i podziwiać z niej okolice.

Brzozowa 5, Mrągowo

8. Mrongoville

Mrongoville to wioska country, która została stworzona dla miłośników dzikiego zachodu. To ogromna atrakcja dla dzieci ale nie tylko, równie chętnie dorośli odwiedzają to miejsce i dobrze się tu bawią. W miasteczku Country bardzo dużo się dzieje, odbywają się tu wyścigi konne, rekonstrukcje strzelanin z dzikiego zachodu, można też nakarmić wiejskie zwierzęta i wziąć udział w wielu kowbojskich konkurencjach i zabawach. W tym miejscu nikt nie będzie się nudził.

Młynowa 50, Mrągowo

9. Muzeum Sprzętu Wojskowego

Muzeum Sprzętu Wojskowego, zaspokoi ciekawość wszystkich miłośników militariów. Można tutaj zobaczyć wnętrze czołgu, amfibie, samochody pancerne i wiele innych pojazdów wojskowych.

Przemysłowa 11C, Mrągowo

10. Muzeum w Mrągowie

Muzeum w Mrągowie, stanowiące oddział Muzeum Warmii i Mazur, zaskakuje bogactwem i różnorodnością wystaw nawet wymagających turystów. Główną atrakcję stanowią dwie rozbudowane ekspozycje poświęcone historii Mrągowa oraz prehistorii okolicznych ziem. Oprócz tego przygotowywane są wystawy czasowe, pokazujące eksponaty związane z szeroką gamą interesujących tematów. Zazwyczaj dla zwiedzających dostępne jest kilka takich wystaw, a wśród poruszanych dotychczas tematów znajdziemy m.in. medalierstwo, propagandę PRL, zamki krzyżackie Warmii i Mazur czy historię legendarnego Pikniku Country w Mrągowie.

Ratuszowa 5, Mrągowo

11. Park Dzikich zwierząt w Kadzidłowie

Na świecie istnieje zaledwie kilka miejsc, które można by porównać z Parkiem Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie koło Ukty. Nie byłoby tego wyjątkowego parku, gdyby nie pasja i zaangażowanie dr inż. Andrzeja Krzywińskiego, który postanowił w mazurskiej wiosce założyć hodowlę dzikich zwierząt zagrożonych wyginięciem. W ten sposób na przełomie lat 80’ i 90’ w Kadzidłowie powstał park, w którym odwiedzający mogą zobaczyć z bliska, dotknąć, a nawet nakarmić sarnę, jelenia, muflona, pawia i wiele innych, nie spotykanych na co dzień zwierząt. Zwiedzanie Parku trwa ok. 1,5 godziny i odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem, dbającym zarówno o bezpieczeństwo zwierząt, jak i turystów.

Kadzidłowo 2


Ciekawostki o Mrągowie

Źródełko miłości

Każda zakochana w sobie para, która zwiedza Mrągowo, koniecznie powinna odwiedzić źródełko miłości. Źródełko to znajduje się nieopodal brzegu jeziora Czos i jest miejscem, z którym wiąże się pewna legenda. Głosi ona, że zakochani którzy napiją się z tego źródełka wody, będą się kochać przez całe życie aż do śmierci. Nic więc dziwnego, że zakochani tłumnie odwiedzają to urokliwe miejsce, które szczególnie wiosenną porą prezentuje się wyjątkowo i niepowtarzalnie.

Mrągowo – krótko historycznie

Północno wschodnia część Polski, obejmująca obszar dzisiejszych Mazur jest ziemią, która w rękach polskich znajduje się dopiero od czasów zakończenia II wojny. Wcześniej na tych terenach dominowała ludność pochodzenia niemieckiego. Jeszcze wcześniejszymi gospodarzami mazurskich ziem byli Prusowie i ich potomkowie. To właśnie Prusowie byli prawowitymi władcami krainy jezior i lasów. Pierwsze zmiany dotyczące tych ziem zostały wprowadzane za sprawą Krzyżaków, którzy budując swoje państwo sukcesywnie niszczyli kulturę dawnych Prusów. I to właśnie Krzyżacy założyli leżące nad brzegiem jeziora Czos, miasto Mrągowo. Nie od razu powstało miasto, początkowo była to osada.

Pierwsze wzmianki o założonej przez Krzyżaków osadzie pochodzą z roku 1348. Kolejne już bardziej dokładne informują o tym, że w latach 1404-1407 nadano miejscowości lokację. Prawa miejskie natomiast zostały nadane w roku 1444 i od tego momentu rozpoczął się rozwój miasta. Prawa miejskie dawały w tamtym czasie duże możliwości dla jego mieszkańców. Dzięki swojemu statusowi w Mrągowie mogło rozwijać się rzemiosło co przyciągało nowych osadników. Ukształtowanie terenu posiadające wiele pagórków, uniemożliwiało zbudowanie klasycznego miasta otoczonego murami. Fakt ten wpłynął na bardzo nietypowy jak na tamte czasy kształt miasta. Miasto pozbawione chroniących je murów było często grabione.
Pomimo niesprzyjających okoliczności rozwój miasta postępował z roku na rok. Przybywało w nim wiele zakładów rzemieślniczych powstał browar.

W bardziej nam współczesnych czasach gdzieś pod koniec XIX wieku miasto złapało drugi oddech. Stało się to za sprawą powstania linii kolejowej przebiegającej przez miasto. Na brzegu jeziora wybudowano gazownię, co sprawiło powstanie ulicznego oświetlenia gazowego. Na początku XX wieku w mieście wybudowano wodociąg. Władze Mrągowa bardzo dbały o zieleń miejską. Nad brzegiem drugiego z okolicznych akwenów wodnych jeziora Juno, rosnący tam las zamieniono w park. W parku wybudowano amfiteatr oraz liczne urządzenia sprzyjające aktywnej rekreacji.

W czasie II wojny Mrągowo uniknęło poważniejszych zniszczeń. Na mocy wyznaczenia nowych granic po II wojnie, Mrągowo znalazło się na terytorium Polski.

 

Po więcej informacji o atrakcjach w mieście Mrągowo warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić