Atrakcje Obrzycko 2024 – Co warto tutaj zobaczy ?

fotografia by A&P BS / Wikipedia

Atrakcje Obrzycko 2022 – Co warto tutaj zobaczy ?

W dawnych czasach na miejsce osadnictwa wybierano miejsca stanowiące naturalna ochronę przed atakami z zewnątrz. Idealnymi miejscami zazwyczaj były ujścia rzek. Na terenie dzisiejszego Obrzycka właśnie takie warunki stworzyła natura. W tym miejscu spotykają się dwie rzeki Sama i Warta. Ujście Samy do Warty było bardzo dobrym miejscem na stworzenie osady, a następnie miasta.

Zabytki Obrzycka

– Ratusz miejski zbudowany w połowie XVIII wieku. Do ciekawostek należy fakt, że przez pewien czas budynek ratusza służył jako spichlerz. Obecnie powrócił do spełniania należnej mu roli i mieszczą się w nim władze miejskie.
– Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła pochodzący z 1714 roku
– Dawny kościół ewangelicki z 1911 roku
– Pałac Raczyńskich wraz z otaczającym go parkiem
– Szachulcowe budynki w mieście pochodzące z XIX wieku

Obrzycko – krótko historycznie

Pierwsze wzmianki o istnieniu grodu kasztelańskiego u ujścia Samy pochodzą z roku 1238. W tym czasie właścicielami grodu byli joannici. Nic w tym dziwnego że bracia zakonni z Rycerskiego Zakonu Szpitalników doświadczenie w sztuce wojenne za miejsce swojej siedziby wybrali ujście rzeki. Lata doświadczeń wojennych z wypraw krzyżowych wykorzystali w dobry sposób tworząc swoje przyszłe siedziby.

Nie ma dokumentów potwierdzających datę lokacji miasta i otrzymania praw miejskich. O fakcie posiadania praw miejskich świadczą dokumenty informujące o wystawieniu zbrojnego na wojnę z Krzyżakami. Dokumenty pochodzą z roku 1458.
W roku 1628 powstaje w mieście gmina luterańska. Jest to kolejny dokument tym razem świadczący o rozległych kontaktach miasta z różnymi ośrodkami w tym z zagranicą.
W 1638 roku miasto otrzymuje z rąk króla Władysława IV prawa miejskie. Tym razem już nie ma wątpliwości, ze Obrzycko to miasto ze wszystkimi przysługującymi mu prawami.

Czas rozbiorów do włączenie miasta w granice zaboru pruskiego.

W czasach bardziej współczesnych w historii miasta ważnym wydarzeniem była wielka powódź z roku 1924 która wyrządziła w mieście sporo szkód. Miasto w dziesięć lat później to jest w roku 1934 traci prawa miejskie, odzyskując je ponownie w roku 1990.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić