Sieraków – Atrakcje 2024 – Co Warto Zobaczyć ?

fotografia by Olympic1981 / Wikipedia

Choć Wielkopolska to nie Mazury, też swoje jeziora ma. A nad tymi jeziorami rozkładają swoje siedziby bardzo sympatyczne miasta. Tak położony jest Sieraków. Niewielkie miasteczko będące w okresie letnim prawdziwym kurortem. Dwa otaczające miasto jeziora i rzeka stanowią doskonałą bazę do uprawiania sportów wodnych i aktywnego wypoczynku.
Jeziora to Jaroszewskie i Lutomskie, a rzeka to Warta. Nieco ponad godzina drogi od Poznanie sprawia że wielu Poznaniaków spędza tu swój wolny letni czas. Jeszce bliżej niż Poznań znajduje się kolejne duże miasto Gorzów Wielkopolski.

Zabytki Sierakowa

– Zespół klasztorny bernardynów pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku
– Kościół ewangelicki – wzniesiony został w konstrukcji szachulcowej w XVIII wieku. Dziś kościół jest częściowo zniszczony
– Synagoga z końca XIX
– Pozostałości zamku Opalińskich pochodzące z XIV wieku
– Zespół zabudowań stada ogierów z przełomu XIX i XX wieku.

Sieraków ze względu na swoje położenie jest ciekawym miejscem na spędzenie urlopu. Baza turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Zwolennicy uprawiania sportów wodnych mają w okolicy Sierakowa świetne warunki, jeziora i rzeka sprzyjają tej formie wypoczynku.

Sieraków – krótko historycznie

Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1251 informując o istnieniu grodu na trasie szlaku handlowego z Poznania do Szczecina.
W 1392 roku miasto dostało lokację niemiecką, a w 1397 istniał już zamek. Miasto miało charakter prywatny i należało do rodziny Nałęczów, którzy od nazwy swojego miasta przyjęli nazwisko Sierakowscy. W roku 1450 w mieście działał już szpital zlokalizowany przy kościele pod wezwaniem św. Ducha.
Przez pewien czas właścicielami miasta była rodzina Górka i to w tym czasie miasto przeżywało swój najlepszy czas. Ostatnią właścicielką miasta była córka króla Stanisława Leszczyńskiego, Maria Leszczyńska.

Po II rozbiorze Polski Sieraków znalazł się w zaborze pruskim. W tym zaborczym czasie miasto przeżyło tragedię związaną z dużym pożarem, który niemal całkowicie je zniszczył.

W czasach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego związanego z powstawaniem niepodległego państwa polskiego, mieszkańcy Sierakowa czynnie się włączyli w walkę z Niemcami. W 1920 roku Sieraków został przyłączony do Polski.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.9/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić