Skorzęcin Turystycznie 🗺️ Co można tutaj robić ?

dwór w Skorzęcinie
Dwór w Skorzęcinie – Autorstwa Robert Rydwelski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38856366

Skorzęcin to wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim. Liczne szlaki turystyczne, jeziora oraz ośrodki wypoczynkowe w okolicy sprawiają, że wieś ta cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony turystów.

Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. To właśnie wtedy król Władysław Jagiełło nadał wieś klasztorowi cystersów. Obecnie wieś ta należy do wypoczynkowych i przyciąga turystów, którzy wybierają się nad okoliczne jeziora i nie tylko.

Co warto o niej wiedzieć oraz jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

Skorzęcin Atrakcje – Dlaczego warto wybrać się w to miejsce ?

1. Około 2 kilometrów od wsi znajduje się kompleks wypoczynkowy nad jeziorem Niedzięgiel oraz Białym, który jest jednym z największych kompleksów turystycznych w Polsce, a z całą pewnością największym w województwie wielkopolskim. Mieści się tutaj około sześciu tysięcy osób, a na terenie ośrodka znajdują się pensjonaty, hotele, domki, restauracje czy dyskoteki.

2. Okolice Skorzęcina to raj dla miłośników sportów wodnych oraz wielu innych dyscyplin. Na terenie ośrodka wypoczynkowego znajdują się nie tylko wypożyczalnie sprzętu wodnego, takiego jak kajaki i rowerki wodne, ale również boiska i korty. Okolica ta doskonale sprawdzi się w przypadku osób ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

3. Tereny te przecinają liczne szlaki turystyczne dla pieszych i dla rowerzystów. Biegną tędy między innymi czarny szlak pieszy ze Skorzęcina przez Popielarze, a także trasy rowerowe takie, jak “Trakt Słowikowski”, “Urokliwe Doliny”, “Cztery Jeziora” czy “Dookoła Jeziora Powidzkiego”. Z kolei trasy kajakowe prowadzą przez Jezioro Białe, Pakoskie i Gopło.

4. Jezioro Niedzięgil znajdujące się na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jest długie i szerokie na kilka kilometrów, a maksymalna głębokość osiąga tutaj ponad dwadzieścia metrów. Ze względu na ciekawą i zróżnicowaną budowę jezioro świetnie sprawdza się w przypadku sportów wodnych, ale przyciąga również wędkarzy, którzy całymi dniami mogą łowić w spokojnych zatoczkach.

5. Ośrodek Wypoczynkowy w Skorzęcinie jest w stanie pomieścić około sześciu tysięcy osób. Znajdują się tutaj nie tylko lokale gastronomiczne, ale również wypożyczalnie sprzętu do windsurfingu, rowerów wodnych i kajaków. Regularnie odbywają się tutaj Mistrzostwa Polski Jachtów Żaglowych oraz turnieje Beach Soccera. Dzieci będą zachwycone faktem, że na terenie ośrodka znajduje się wesołe miasteczko.

6. Skorzęcin znajduje się na trasie kolei wąskotorowej, która jedzie przez Gniezno, Witkowo, Powidz i Anastazewo. Jest to alternatywa dla tych, którzy chcą zwiedzić więcej miejsc i zaoszczędzić siły na spacerowanie po punktach docelowych. Ponadto wieś znajduje się również na Szlaku Piastowskim, który prowadzi do zabytków w większych miejscowościach.

7. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie to miejsce, które powinni odwiedzić nie tylko miłośnicy historii, ale również ci, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat Polski. Na wystawach stałych znajdują się tutaj między innymi “Wystawa Ceramiki Gnieźnieńskiej”, “Sztuka romańska w Polsce”, a także wystawa poświęcona początkom państwa polskiego i roli Gniezna w tym okresie.

8. Archikatedra Gnieźnieńska, zwana również bazyliką prymasowską  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, to najważniejszy zabytek sakralny w całej okolicy, ale również świątynia nazywana matką kościołów polskich. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała jeszcze z inicjatywy Mieszka I przed rokiem 992. Obecnego kształtu świątynia zaczęła nabierać dopiero w kolejnych stuleciach.

9. Wnętrze Archikatedry Gnieźnieńskiej to coś, co powinni zobaczyć wszyscy zainteresowani sztuką sakralną. W środku znajdują się między innymi barokowa konfesja i wczesnobarokowy relikwiarz, płyta nagrobna stworzona przez Wita Stwosza, przepiękne portale, kapitele i kaplice.

10. Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie to miejsce dla miłośników motoryzacji. Na terenie obiektu znajdują się samochody i motocykle z różnych epok, w tym również modele przedwojenne.

11. Trakt Królewski to względnie nowy szlak spacerowy po Gnieźnie, który został stworzony z myślą o tym, aby umożliwić turystom zwiedzenie najważniejszych obiektów w mieście. Na trasie można zobaczyć piętnaście rzeźb przedstawiających charakterystyczne króliki, pięć rzeźb przedstawiających polskich władców, których koronacje odbyły się w Gnieźnie oraz cztery makiety miasta. Ze szlaku można korzystać za pomocą aplikacji na telefon lu z darmowym przewodnikiem dostępnym w Informacji Turystycznej.

12. Mówi się, że Drzwi Gnieźnieńskie to jedne z niewielu drzwi, jakie powinien zobaczyć każdy Polak. Znajdują się w południowej części bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i przedstawiają różne sceny z życia świętego Wojciecha. Zostały wykonane dla budowli romańskiej w XI wieku, a za ich wygląd odpowiadało kilku różnych artystów. Drzwi zostały odlane z mieszaniny miedzi, cyny i ołowiu, a kunsztowne zdobienia sprawiają, że są unikatem na skalę europejską.

13. Dobry Browar w Gnieźnie przypadnie do gustu fanom rzemieślniczych piw tworzonych z pasją. To nie tylko miejsce, w którym można zrobić przerwę od zwiedzania i skosztować znakomitego piwa, ale również miejsce, w którym można prześledzić cały proces warzenia trunku i poznać sporo ciekawostek.

14. Pod Sosną to znakomita restauracja w samym centrum Skorzęcina. Turyści zachwycają się nią nie tylko na świetny klimat, ale przede wszystkim ze względu na pyszne jedzenie. W karcie dań królują dania polskie odwołujące się do tradycji, ale miejsce to jest również przyjazne wegetarianom.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić